Rybak złapał małego rekina z „ludzką twarzą”

0
735
Dziwnie wyglądające zwierzę porównano do słynnej postaci z kreskówek „Baby Shark”. Zdjęcie: Twitter

Rybak z Indonezji złapał małego rekina z „ludzką twarzą” – i eksperci są zdumieni.

Indonezyjski rybak wyciągnął z wody szokujący połów – małego rekina z „ludzką twarzą”.

Rybak Abdullah Nuren dokonał dziwnego odkrycia w pobliżu Rote Ndao we wschodniej prowincji Nusa Tenggara w Indonezji. Zbierał sieci, gdy zauważył, że przypadkowo złapał dorosłego rekina. Nuren rozciął brzuch rekina i znalazł w środku trzy „szczenięta”.

Dwa małe rekiny wyglądały zupełnie normalnie. Ale jeden wyglądał dziwnie.

„Początkowo znalazłem mamę rekina złapaną w sieci trawlera” – wyjaśnił Nuren. „Następnego dnia rozciąłem brzuch rekina mamie i znalazłem w żołądku trzy szczenięta. Dwa maluchy przypominały matkę, ale jeden mały rekin wyglądał, jakby miała ludzką twarz”.

Młody rekin, który był mniej więcej wielkości ludzkiej dłoni, wydawał się mieć duże, okrągłe oczy, otwarte usta i ludzki wyraz zdziwienia.

Nuren zabrał ciało stworzenia do domu, aby pokazać swojej rodzinie – która pomogła mu je zachować. W miarę jak rozeszła się wiadomość o jego odkryciu, wzrosła liczba osób gromadzących się przed jego domem w nadziei, że uda im się rzucić okiem na to dziwaczne znalezisko. „Mój dom był pełen ludzi, którzy chcieli zobaczyć rekina” – powiedział Nuren.

Czytaj: Populacja morświnów wzrosła po zakazie stosowania sieci w wodach

Uważa się, że rekin ten jest rekinem „requiem”. Te rekiny, które są członkami rodziny Carcharhinidae, mogą być bardzo małe (około 100 cm) lub ogromne (ponad 7 metrów).

Więc co mogło spowodować, że ten mały rekin rozwinął tak dziwne cechy? Naukowcy mają kilka teorii.

Po pierwsze – wyłupiaste „oczy” małego rekina mogą wcale nie być oczami. W rzeczywistości mogą być częścią nosa.

Gavin Naylor, dyrektor Program Badań Rekinów na Florydzie na Uniwersytecie Florydzkim i kustosz Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie wyjaśnił: „To, co może wydawać się „oczami”, to torebki nosowe, które nie są całkowicie zamknięte. Rekiny mają oczy umieszczone grzbietowo-bocznie”.

Inną możliwością jest to, że młody rekin miał jakąś wadę wrodzoną.

Neil Hammerschlag, profesor naukowy na Uniwersytecie w Miami, którego badania koncentrują się na rekinach, ma wątpliwości co do prawdziwości zdjęć małych rekinów. Ale zakładając, że są prawdziwe, uważa, że winę można przypisać wadzie wrodzonej.

Dziwaczny wygląd rekina „może być przypadkiem częściowej cyklopii (dwoje oczu, ale z jedną połączoną orbitą)” – powiedział Hammerschlag.

Naylor zgodził się, że wada wrodzona jest możliwa. „Jest już dość duży, więc mogła to być również anomalia rozwojowa” – powiedział.

Rekin podobny do człowieka nie jest pierwszym dziwnym zwierzęciem morskim odkrytym w pobliżu Indonezji. W październiku 2020 roku rybacy dokonali podobnie zaskakującego znaleziska.

Czytaj: Zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Kolejnego dziwnego rekina odkryto w pobliżu Indonezji w październiku 2020 roku.
Zdjęcie: YouTube

Ta historia zaczęła się w ten sam sposób. Rybacy w Indonezji złapali w sieci rekina matkę. Kiedy rozcięli rekina mamę, znaleźli dwa normalne szczenięta – i jedno dziwne.

W tym przypadku mały rekin był albinosem i miał tylko jedno oko. „Znaleźliśmy troje dzieci w jej żołądku, ale jedno z nich wyglądało dziwnie tylko z jednym okiem. Jego kolor też był dziwny, jak mleko ”- powiedział jeden z rybaków, który dokonał odkrycia.

Odkrycie to przyniosło porównania do odkrycia z 2011 roku w Meksyku. Wtedy rybacy znaleźli innego albinosa, jednookiego rekina w łonie matki.

Kolejnego dziwnego rekina odkryto w Meksyku w 2011 roku. Źródło: Twitter

Co powoduje takie mutacje u rekinów? Naukowcy nie zawsze są pewni. Trudno jest zbadać pierwotną przyczynę w kontrolowanym otoczeniu. Jednak wady rozwojowe rekinów mogą potencjalnie wynikać z wielu czynników, w tym infekcji, zanieczyszczenia i chowu wsobnego z powodu przełowienia (co zmniejsza pulę genów).

Chociaż istnieje wiele niewiadomych na temat małego rekina odkrytego przez Nurena, niektórzy internauci wmawiali, że stworzenie to przypomina „Baby Shark” – animowaną gwiazdę z popularnego utworu na YouTube.

Co Nuren zrobi ze swoim odkryciem? Wiele osób chciało kupić tego dziwacznego małego rekina od niego, ale na razie zdecydował się go zatrzymać dla siebie. „Myślę, że przyniesie mi to szczęście” – powiedział.

johannesfloe.com – Art to remember