Rynek recyklingu baterii litowych osiągnie 6 miliardów dolarów

0
420
Baterie litowe. Zdjęcie: Pixabay

Rynek recyklingu baterii litowych może osiągnąć 6 miliardów dolarów do 2030 roku.

Baterie litowo-jonowe są używane we wszystkim, od naszych telefonów i innych urządzeń przenośnych po samochody elektryczne. Akumulatory te zyskują również na popularności w zastosowaniach wojskowych i kosmicznych. Rynek pojazdów elektronicznych (EVs) rośnie szybciej niż przewidywali eksperci.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych rośnie również liczba akumulatorów. Wskazuje to na duże możliwości recyklingu baterii. Circular Energy Storage (CES), firma badawcza, która koncentruje się na akumulatorach litowo-jonowych i ich przewidywanej żywotności, uważa, że do 2030 roku rynek może osiągnąć 6 miliardów dolarów.

Czytaj: Na ulice Poznania wyjadą nowe autobusy elektryczne

Hans Eric Melin, dyrektor zarządzający CES, skomentował: „Chociaż branża skupia się na samochodach elektrycznych, spodziewamy się więcej akumulatorów w zastosowaniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak autobusy elektryczne, ciężarówki, wózki widłowe, rowery elektryczne i skutery”.

Wraz z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych, potrzeba ich recyklingu i wykorzystania baterii będzie coraz ważniejsza. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku 1,2 miliona ton akumulatorów litowo-jonowych zakończy swój cykl życia. Może to doprowadzić do odzyskania 125 000 ton litu, 35 000 ton kobaltu i do 86 000 ton niklu. Firma doradcza CES przewiduje: „Razem przetworzone ilości zużytych baterii litowo-jonowych i złomu stworzą rynek o wartości ponad 6 miliardów dolarów”.

Do tego momentu recykling nie był dużym celem. W świecie zachodnim nastąpił większy nacisk na żywotność baterii. Linda L. Gaines z Narodowego Laboratorium Argonne powiedziała: „Istnieje wiele powodów, dla których recykling akumulatorów litowo-jonowych nie jest jeszcze powszechnie uznaną praktyką”. Należą do nich bariery ekonomiczne, ograniczenia techniczne, luki regulacyjne i kwestie logistyczne.

Czytaj: Bateria wodorowa – ekologiczna nowość na rynku

Gaines zwrócił również uwagę, że większy recykling oznaczałby mniejszą potrzebę wydobywania litu, niklu i kobaltu. Pomogłoby to spowolnić wyczerpywanie się surowców.

Regenerowane i zużyte baterie będą potencjalnie jeszcze większym rynkiem, pochodzącym z produktów pochodzących z recyklingu. Zgodnie z przewidywaniami CES 75% akumulatorów do stosowania w lekkich i ciężkich pojazdach oraz pojazdach użytkowych zostanie zregenerowanych lub przystosowanych do ponownego wykorzystania w systemach magazynowania energii.

Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem baterii litowo-jonowych. Biorąc pod uwagę te fakty, są one liderem w rozwoju i rozszerzaniu rynku recyklingu baterii. Chociaż firmy w Europie i Ameryce mogą mieć dobre metody recyklingu, to Chiny są bardziej agresywne i chętne do zapłacenia za zakup baterii.

Wraz z rosnącą świadomością zrównoważonego rozwoju i tego, jak możemy lepiej służyć naszej przyszłości, ważne jest, aby przyjrzeć się sposobom ograniczenia wpływu wydobycia litu na środowisko, niezależnie od tego, który kraj jest liderem.

johannesfloe.com – Art to remember