Każdego roku dziesiątki drużyn z całej Japonii podróżują do japońskiego miasta Ito, aby wziąć udział w jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń sportowych na świecie – Ogólnojapońskich Mistrzostwach Walki na Poduszki.
Walka na poduszki to rozrywka praktykowana przez dzieci w każdym wieku na całym świecie.
W Japonii gra została podniesiona do statusu sportu narodowego, a drużyny złożone z ludzi w każdym wieku rywalizują ze sobą o sławę i pieniądze.
Po pierwszych starciach w regionalnych kwalifikacjach zwycięskie drużyny spotykają się w małym rybackim miasteczku Ito na południe od Tokio, aby rywalizować w Ogólnojapońskich Mistrzostwach Walki na Poduszkę o tytuł najlepszych japońskich wojowników na poduszki.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Ogólnojapońskie Mistrzostwa Walki na Poduszki zostały zainspirowane 枕投げ makura-nage, zabawnymi walkami na poduszki, w których japońscy uczniowie biorą udział przed snem, gdy są na szkolnych wycieczkach.
To rytuał doświadczany przez wielu Japończyków, w pewnym momencie we wczesnych latach, i pewnego dnia niektórzy z nich zdecydowali, że fajnie byłoby przeżyć te dni w ramach konkurencyjnego turnieju. Turniej rozpoczął się w 2013 roku i od tego czasu odbywa się corocznie.
Walka na poduszki, zapoczątkowana przez grupę licealistów w Shizuoce, opiera się na zestawie dziwacznych, ale stosunkowo prostych zasad. Mecz rozgrywany jest między dwiema pięcioosobowymi drużynami ubranymi w yucaty, tradycyjny strój, i rozpoczyna się od graczy udających, że śpią na materacach, dopóki sędzia nie zagwiżdże, sygnalizując im, aby wstali i sięgnęli po poduszki.
Od tego momentu walka na poduszki jest nieco podobna do zbijaka, ponieważ celem jest uderzenie graczy drużyny przeciwnej, najlepiej ich kapitana, poduszkami, aby usunąć ich z gry.
Mimo to pozostaje to bardzo wyjątkowy sport z nietypowymi zasadami, takimi jak wykrzykiwanie frazy „nauczyciel nadchodzi”, zmuszając w ten sposób drużynę przeciwną do wycofania się do swoich materacy na 10 sekund, umożliwiając grupie przeciwnej poruszanie się i przyniesienie poduszek z ich pola.
Ostatecznym celem w konkurencyjnej walce na poduszki jest trafienie kapitana przeciwnika. Kiedy tak się dzieje, nawet jeśli wszyscy gracze przeciwników są nadal w grze, runda się kończy.
Drużyna, która jako pierwsza wygra dwie dwuminutowe rundy, wygrywa mecz. Aby upewnić się, że kapitan jest chroniony podczas rund, jeden gracz w każdej drużynie może użyć kołdry, aby chronić go przed poduszkami.
Czytaj: Dlaczego japońskie kobiety pozostają szczupłe i nie wyglądają staro?
W 2014 roku, rok po debiucie Ogólnojapońskich Mistrzostw Walki na Poduszki, japońska firma Makura Kabushikigaisha wypuściła specjalną poduszkę zaprojektowaną specjalnie do wyczynowych walk na poduszki i pozostaje jedyną oficjalnie uznaną poduszką podczas mistrzostw.
Kosztuje około 3150 jenów (118 zł) i jest podobno idealnie wyważona – wystarczająco ciężka, by można nią było rzucać i wystarczająco elastyczna, by nie powodować żadnych obrażeń.
Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!
Co roku w lutym najlepsze drużyny walczące na poduszki w Japonii zbierają się w mieście Ito na krajowych mistrzostwach w walce na poduszki. Tworzą je ludzie w każdym wieku, od dziewięciolatków po 60-letnich weteranów, i chociaż 100 000 jenów (3600 zł) to niewiele, wszyscy chcą wygrać.