Rząd zatwierdza wyższe wynagrodzenie dla pracowników opieki społecznej

0
150
Dodatek dla pracowników pomocy społecznej. Donald Tusk zapowiedział nowy program. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polski rząd przyjął projekt ustawy przyznającej dopłaty pracownikom opieki społecznej, którzy często otrzymują płacę minimalną.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez parlament i prezydenta, od lipca prawie 200 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze będzie mogło otrzymać dodatkowe 1000 zł brutto miesięcznie. W przypadku osób otrzymujących płacę minimalną oznaczałoby to wzrost zarobków o prawie 25%.

„Pracownicy socjalni wykonują trudną pracę, wymagającą specjalistycznej wiedzy i kompetencji, na co dzień wykonują ją z pełnym zaangażowaniem i należy im się odpowiednie wynagrodzenie” – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Działaniem zostaną objęte osoby pracujące w pieczy zastępczej i systemie wspierania rodziny, jednostki opieki społecznej – takie jak ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki wsparcia – a także placówki opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia – takie jak żłobki – które prowadzą samorządy.

CZYTAJ: Roboty mogą pomóc w wykrywaniu problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci

„W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo często spotykałem się z pracownikami socjalnymi w polskich samorządach. Są to głównie kobiety, z wyższym wykształceniem” – powiedział premier Donald Tusk. Zauważył, że wykonują „bardzo ciężką pracę”, ale jest to „czasami upokarzające”, ponieważ zarabiają mniej niż ci, którym pomagają.

Podkreślił, że „zdecydowana większość” otrzymuje płacę minimalną, która od stycznia wynosi 4242 zł miesięcznie.

„Nalegałem, aby przygotować dla nich rozwiązanie. Pani minister Dziemianowicz-Bąk zaangażowała się w to i mamy tę ustawę. Ale oczywiście ona musi być przyjęta przez Sejm i prezydent musi ją podpisać. To jest kluczowe, bo dopiero jak będziemy mieli podpisaną ustawę, to będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki czy pomocy społecznej otrzymają dodatek. Tak naprawdę będzie to podwyżka”– dodał Tusk.

Proponowana ustawa przewidywałaby dotacje dla samorządów lokalnych w celu dokonywania przez nie dopłat na rzecz pracowników opieki społecznej. Ministra Dziemianowicz-Bąk szacuje, że objętych będzie około 190 tys. osób pracujących w tym sektorze.

Podwyżkę mają otrzymać pracownicy m.in. ośrodków opieki społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, centrów usług społecznych, domów pomocy społecznej (DPS), placówek specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia (w tym te dla osób z zaburzeniami psychicznymi), całodziennych domów pomocy, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schronisk dla osób bezdomnych (w tym te z usługami opiekuńczymi), klubów samopomocy.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Zmiany w składzie reprezentacji Polski na mecz z Estonią

Projekt ustawy trafi teraz do parlamentu, gdzie rząd ma większość w obu izbach. Musi ją wówczas podpisać także prezydent Andrzej Duda, który jest przeciwnikiem aktualnego rządu, ale w trakcie swojej kadencji opowiadał się za działaniami na rzecz podniesienia płac i wsparcia socjalnego.

„Liczę na bardzo szybką pracę w parlamencie i bardzo szybkie podpisanie umowy przez prezydenta. Nie sądzę, że będzie tu oportunistą” – dodał Tusk.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polski klub awansował do finału Ligi Mistrzów!