Rząd zniesie koncesje na przejazd autostradami A2 i A4: czy staną się bezpłatne?

0
131
Autostrady A4 i A2 będą bezpłatne. (zdjęcie: Pixabay)

Polski rząd zapowiedział, że nie przedłuży koncesji na opłaty za przejazd autostradami A2 i A4, sygnalizując tym samym dążenie do bezpłatnego korzystania z pojazdów osobowych i motocykli na tych kluczowych trasach tranzytowych.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że po wygaśnięciu obowiązujących umów koncesyjnych, kontrola nad tymi autostradami przejdzie w ręce Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), bez planów wprowadzenia opłat dla samochodów osobowych i motocykli.

CZYTAJ: Najszersza autostrada na świecie obejmuje aż 26 pasów

Szczegółowych terminów i oczekiwań związanych z tymi zmianami podał Rafał Jaśkowski, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. Umowa koncesyjna na odcinek autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem wygasa w marcu 2027 roku, a ministerstwo nie zamierza zabiegać o jej przedłużenie ani wprowadzać na tym odcinku opłat dla pojazdów osobowych i motocykli.

Podobnie, umowy koncesyjne na odcinki autostrady A2 od Świecka przez Nowy Tomyśl do Konina wygasają w 2037 roku i po tym okresie nie są planowane żadne kolejne koncesje ani opłaty za przejazd dla pojazdów osobowych i motocykli.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Robert Karaś surowo ukarany za doping 

Jaśkowski podkreślił także szerszy kontekst polityki opłat drogowych w Polsce, zauważając, że wszystkie drogi ekspresowe w kraju są bezpłatne dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo od 1 lipca 2023 roku wszystkie odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA, w tym odcinek A2 z Konina do Strykowa i odcinek A4 z Wrocławia do Sośnicy, są bezpłatne. Do listy bezpłatnych tras dla motocykli i pojazdów dwuosiowych od 4 września 2023 roku dołączył także odcinek autostrady A1 z Gdańska do Torunia.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polki ze srebrem Mistrzostw Europy