Rzadka czarna pantera pokazuje swoje piękno w indyjskiej dżungli

0
844

„To jest piękno lasu. To jak układanka. Nigdy nie wiadomo dokładnie, gdzie czekać na to idealne ujęcie, więc spędzasz dni w dziczy, próbując ułożyć puzzle” – mówi Shaaz Jung.

Park Narodowy Nagarhole, położony w dystryktach Mysore i Kodagu, został nazwany na cześć krętej rzeki, która płynie na wschód przez jego centrum. Jest domem dla wielu dzikich zwierząt i znajduje się na północny zachód od Parku Narodowego Bandipur, z oddzielającym je zbiornikiem Kabini. Majestatyczne zwierzęta żyjące w tej egzotycznej dziczy od dawna oczarowują ludzi z całego świata.

W mediach społecznościowych od kilku dni popularne są zdjęcia bardzo pięknej czarnej pantery – Sayi. Czarne futro z urzekającymi oczami wywołało zachwyt wśród internautów.

Pomyśl o tym, jak dużo ciężkiej pracy i wytrwałości potrzeba, aby uchwycić tak doskonały moment.

Za aparatem, który uchwycił zdjęcia Sayi, stoi Shaaz Jung.

Zdjęcie: Shaaz Jung/Instagram

Shaaz, profesjonalny fotograf dzikiej przyrody, autor zdjęć filmowych i specjalista od dużych kotów, ma od dziesięcioleci związek z dziką przyrodą Indii. Shaaz należy do rodziny królewskiej środkowych Indii – znanej z zapierającej dech w piersiach flory i fauny.

Shaaz studiował ekonomię i prawo, ale postanowił realizować swoją dziecięcą pasję do przyrody. Lata spędził na fotografowaniu i badaniu dzikiej przyrody, zwłaszcza lampartów. Shaaz pomógł stworzyć przyjazne dla środowiska obozy dzikiej przyrody w południowych Indiach i Afryce Wschodniej.

Spędziwszy ostatnią dekadę na prowadzeniu safari, Shaaz specjalizuje się teraz w dokumentowaniu lampartów.

„Urodziłem się w 1988 roku, moi rodzice założyli swój pierwszy domek dla dzikich zwierząt w tym samym roku. Podróżowałem z nimi w dżungli przez lata 90. Jako dziecko miałem kontakt z dziką przyrodą i zakochałem się w tej tajemnicy ze splątaną roślinnością, gęstymi krzewami, dzikimi kotami i melodyjnymi ptakami”- mówi Shaaz.

Czarna Pantera Saya

Posty Shaaza na Instagramie ze Sayą, królewską czarną panterą, są chwalone przez wszystkich internautów.

„Pantera przebywała w Kabini i Nagarhole przez ostatnie pięć lat. Po raz pierwszy zauważono ją w 2015 roku” – mówi Shabaz.

Zdjęcia, które stały się bardzo popularne, zostały zrobione przez Shaaza między końcem 2017 r. a styczniem 2020 r., kiedy reżyserował film fabularny National Geographic pt. „Rzadka Czarna Pantera”. Shaaz i jego zespół mieli pozwolenie na filmowanie i badania, aby wejść do parku i zebrać potrzebny materiał filmowy.

„Przez ostatnie dwa i pół roku spędzałem prawie każdy dzień w dżungli, próbując zrobić zdjęcie panterze i byłem szczęśliwy, gdy widziałem ją raz w tygodniu. Jedno dobre zdjęcie na miesiąc wiele by dla mnie znaczyło” – mówi Shaaz.

„Bylibyśmy w pojeździe – ja, strażnik leśny i kierowca. Dreszczyk emocji jest zdumiewający. Nie chodzi tylko o obserwacje, ale także o to, że dużo się dowiadujesz o zachowaniu zwierząt. Te zwierzęta nigdy by Cię nie zaatakowały, ponieważ one szanują Cię i rozumieją równowagę natury. W przeciwieństwie do nas, ludzi, którzy chcą tam wejść i polować na wszystko – dodaje.

Zdjęcia czarnej pantery szturmem podbiły internet. Jednak zdjęcia te to znacznie więcej niż zwykłe zdjęcia z aparatu i błyszczący wydruk. Te zdjęcia wymagały godzin cierpliwości, silnej determinacji i nieustannej wytrwałości.

„Widok nigdy się nie powtarza”

Las to ogromny obszar, skomplikowany labirynt, który jest nieznany i nieujawniony. Jest to pajęczyna drzew, zadaszeń i dzikich bestii.

„Ale to jest piękno lasu” – mówi Shaaz. „To jak układanka. Nigdy nie wiesz dokładnie, gdzie czekać na to idealne ujęcie, więc spędzasz dni w dziczy, próbując ułożyć puzzle. W dniu, w którym jesteś w stanie to zrobić, jesteś nagrodzony – nagrodą jest niezapomniany moment uchwycony na zdjęciu”.

„Piękno fotografii dzikiej przyrody polega na tym, że musisz wyruszyć w pogoń za obiektem. Nie jest łatwo dostępny, a żadna ilość sprzętu ani pieniędzy nie jest w stanie zapewnić tego widoku. Wiele zależy od tego, czy jesteś we właściwym miejscu, we właściwym momencie. Wspaniałość polega na tym, że widok nigdy się nie powtarza. Dostajesz to tylko raz. Więc kiedy robisz dobre zdjęcie, to tak, jakbyś uwieczniał chwilę w czasie. To niewiarygodne ”- dodaje.

Mówiąc o niezapomnianych przeżyciach w lesie, Shaaz opowiada o tym konkretnym lamparcie, który ma teraz około 10 lat, z którym rozpoczął swoją podróż na wolność. Mówi, że za każdym razem, gdy widzi lamparta, przywołuje to wspomnienia z najlepszych chwil spędzonych w dżungli.

„Chociaż jestem specjalistą od dużych kotów, spędziłem godziny obserwując słonie i wierzę, że ludzie mogą się od nich wiele nauczyć. Są to najpiękniejsze i najbardziej złożone społecznie zwierzęta. Są bardzo inteligentne, tak pięknie jest je oglądać i ich dynamikę w stadzie. Ludzie zwykle zatrzymywali się na kilka minut, aby im się przyjrzeć, a następnie odjeżdżali, ale nauczyłem się, że jeśli spędzasz czas ze stadem słoni, nauczysz się podziwiać, jaką mają hierarchię i jaką każdy słoń ma odpowiedzialność ”- mówi Shaaz.

Czytaj: Pierwsze zwierzę, jakie dostrzegłeś na zdjęciu, ujawni to, co Cię teraz niepokoi

„Naszym największym problemem, z jakim mogą się spotkać kraje i przyroda, jest konflikt między ludźmi a zwierzętami. Lasy się kurczą. Dzieje się tak, że kilka lasów, które zostały zgłoszone jako rezerwaty tygrysów, jest dobrze chronionych. Obecnie w tych parkach, dzięki dobremu zarządzaniu, rośnie populacja zwierząt, takich jak słonie, tygrysy, lamparty ”- wyjaśnia Shaaz.

„To są zwierzęta wędrowne i terytorialne, które muszą się przemieszczać. Ale przy kurczących się lasach i zerodowanych korytarzach, dokąd mają się udać?” dodaje.

Shaaz mówi, że rosnąca populacja zwierząt w połączeniu z kurczeniem się lasów jest głównym problemem, którym należy się zająć, ponieważ zwierzęta nie mają innego wyjścia, jak tylko przemieszczać się po miastach i wioskach.

„Aby pomóc złagodzić te problemy, rząd musi uchwalić nowe przepisy i znieść stare drakońskie prawa” – mówi. „I trzeba to robić, rozumiejąc i szanując miejscowych”.

„W lesie i wokół niego człowiek i zwierzę muszą współistnieć, a aby to się udało, musi istnieć dialog między lokalnymi mieszkańcami i urzędnikami leśnymi oraz nami, prywatnymi przedsiębiorcami i udziałowcami w lasach. A dialog jest kluczem do łagodzenia konfliktów ”- dodaje.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Czytaj: Najpiękniejsze parki narodowe świata