Rzadka ryba z przezroczystą głową

0
679
Ta ryba ma przezroczystą głowę, a zielone kulki w jej głowie to jej oczy, które mogą sie obracać do góry i do przodu. Źródło: Twitter

Po co komu kosmici z kosmosu, kiedy pod falami czai się mnóstwo dziwnych, cudownych form życia?

Ryba z przezroczystą głową (Macropinna microstoma) została schwytana przez biologów morskich w zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Ryba ma ochronną, przezroczystą tarczę na czubku głowy, gdzie znajdują się jej oczy, które wyglądają jak zielone kule.

Istnieje ryba podobna do kosmitów, która żyje około 609 metrów pod powierzchnią oceanu u wybrzeży Kalifornii. Ma przezroczystą głowę, która odsłania świecące oczy.

Nazywane rybą beczkowatą, głębinowe stworzenie zostało zauważone przez Instytut Badawczy Akwarium Monterey Bay (MBARI) za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu (ROV).

„Zdalnie sterowane pojazdy MBARI, Ventana i Doc Ricketts, zarejestrowały ponad 5600 udanych nurkowań i nagrały ponad 27600 godzin nagrań wideo – a jednak spotkaliśmy tę rybę tylko dziewięć razy” – czytamy w opisie filmu.

Tym, co wyróżnia tę nieuchwytną rybę, jest przezroczysta głowa i świecące zielone oczy w środku. Ryba ta może spojrzeć w górę przez własne czoło, aby znaleźć zdobycz. Gdyby ludzie mogli to zrobić, wszyscy staralibyśmy się mieć ciekawsze sufity. Ta ryba spogląda w górę przez własne czoło.

Twitter

Ryba beczkowata została zauważona podczas ekspedycji prowadzonej przez Rachel Carson w Monterey Bay u wybrzeży Kalifornii w zeszłym tygodniu, ale po raz pierwszy została opisana w 1939 roku, donosi CNET.

Podczas gdy jej ciało jest w większości ciemne, górna część jej głowy jest przezroczysta, a oczy są wyraźnie widoczne.

Czytaj: Ta ryba ma 555 zębów… a każdego dnia traci 20

Według biologów ewolucyjnych ryba rozwinęła tak potężny zmysł wzroku w wyniku surowego środowiska, w którym żyje, do którego nie dociera światło słoneczne.

Jej oczy znane są jako oczy cylindryczne, które są typowe dla stworzeń głębinowych, składające się z wielowarstwowej siatkówki i dużej soczewki, co pozwala im wykryć maksymalną ilość światła w jednym kierunku.

Uważano jednak, że oczy są nieruchome i wydawały się zapewniać tylko widok „tunelowy” na to, co znajdowało się bezpośrednio nad głową ryby – taka była teoria do 2019 roku.

W 2019 roku nowe badanie wykazało, że niezwykłe oczy ryby mogą obracać się w przezroczystej osłonie, która zakrywa jej głowę, pozwalając jej szukać pożywienia i zobaczyć, co je. To pozwala rybie śledzić, co trafia do jej smakowitej paszczy.

Biolodzy morscy odkryli również, że używa swoich dużych, płaskich płetw, aby pozostać nieruchomym w wodzie.

Oznacza to, że stworzenia wokół tej ryby nie widzą jej wyraźnie. Czające się nad nią drapieżniki również nie mogą jej dostrzec, jednak ona może spoglądać w górę, aby polować na małe ryby i plankton, z których żyje.

Gdy zostanie zidentyfikowany odpowiedni kęs, beczkowata ryba wyłania się z ciemności i szybko pochłania swoją zdobycz.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aby uniknąć patrzenia na słońce, gdy zanurza się ona w płytszych wodach, oczy tej ryby mogą obracać się i patrzeć przed siebie, dzięki czemu może zobaczyć, gdzie płynie.

Jej niesamowite oczy świecą na jasnozielono, a naukowcy uważają, że mogła opracować formę filtra światła, który pozwala ignorować światło słoneczne i dostrzegać bioluminescencję małych rybek i meduz – to ulubione jedzenie tej ryby.

Stworzenie głębinowe jest przyzwyczajone do działania w ciemności, a jego niezwykłe oczy pomagają mu znaleźć pożywienie w takich warunkach. Ryby te osiągają maksymalnie 15 centymetrów długości. Dwa małe wgłębienia na jej twarzy to w rzeczywistości narządy węchowe, zasadniczo nozdrza.

Czytaj: Po raz pierwszy w historii bobry nad Morskim Okiem

Twitter