Rzadka średniowieczna biżuteria z Brańska po pokonaniu przeszkody prawnej znajduje nowy dom w Muzeum w Białymstoku. Unikalne artefakty z X wieku.
Cenny zbiór biżuterii wczesnośredniowiecznej, odkryty w zeszłym roku pod Brańskiem, został oficjalnie złożony w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Artefakty, składające się z około 50 elementów ozdób ze srebra i brązu, takich jak srebrne i szklane koraliki, bransoletki, pierścionki i półokrągłe kolczyki, pochodzą z przełomu X i XI wieku. Początkowo sądzono, że skarby te należą do zamożnej mieszczanki, co podkreślało ich znaczną wartość historyczną i kulturową.
Tajemnica pochodzenia
Dokładne pochodzenie tych przedmiotów było owiane tajemnicą, gdy we wrześniu 2022 roku zostały przekazane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, policję i Krajową Administrację Skarbową. Wiadomo było jedynie, że skarby pochodziły z okolic Brańska, a archeolodzy słyszeli o takim znalezisku już w latach 90-tych.
Pokonana przeszkoda prawna
W lutym tego roku, Prokuratura Okręgowa w Bielsku Podlaskim ogłosiła umorzenie śledztwa ze względu na przedawnienie. Rozwój ten otworzył drogę do przekazania zabytków do Muzeum Podlaskiego, na co wskazywała już wcześniej profesor Małgorzata Dajnowicz, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Poznaliśmy skład reprezentacji Polski na turniej United Cup
Wyjątkowa kolekcja
Archeolog Aleksander Piasecki z Muzeum Podlaskiego podkreślił wyjątkowość znaleziska, podkreślając jego doskonałe zachowanie i znaczenie historyczne. Artefakty są powiązane z interakcjami z Rusami w X wieku. Na potrzeby przyszłej wystawy, artefakty zostaną poddane specjalistycznej analizie i konserwacji.
Archeolodzy wiedzieli o tym skarbie od lat, podejrzewając, że został on zrabowany przez nielegalnego poszukiwacza skarbów. Obecnie ta wyjątkowa kolekcja znalazła należne jej miejsce w Muzeum Podlaskim, zapewniając jej zachowanie i dalsze badania.
CZYTAJ: W Polsce odkryto unikalny grobowiec wojownika z czasów scytyjskich sprzed 2,5 tysiąca lat