Rzadkie wydarzenie na niebie: połączenie Niebieskiego Księżyca i Superksiężyca w sierpniu

0
96
Wyjątkowo rzadki Superksiężyc. W sierpniu będzie można obserwować Niebieską Pełnię. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Bądź świadkiem rzadkiego kosmicznego pokazu, gdy Superksiężyc spotka się z Niebieskim Księżycem na sierpniowym nocnym niebie. Poznaj więcej informacji o księżycowym cudzie i jego zniewalającym efekcie.

Niebiański spektakl: Niebieski Księżyc i Superksiężyc

Na obserwatorów nieba czeka nie lada gratka w nocy z 30 na 31 sierpnia, gdyż rzadkie wydarzenie astronomiczne zaszczyci niebo. Unikalna kombinacja zjawisk księżycowych zaowocuje niezwykłym widokiem – Superksiężycem, który będzie większy i bardziej pomarańczowy, oraz drugą pełnią Księżyca, znaną jako Niebieski Księżyc.

CZYTAJ: Opuszczony tunel, który nocą świeci na niebiesko — nieziemska atrakcja turystyczna

Bliskie spotkanie Superksiężyca

Podczas tego wydarzenia Superksiężyc będzie zdobił nocne niebo, gdy Księżyc w pełni znajdzie się najbliżej Ziemi. Terminu Superksiężyc używa się, gdy Księżyc znajduje się w odległości około 360 000 kilometrów od Ziemi. Tym razem będzie to zaledwie 357 344 km.

Orbity Księżyca i iluzje

Eliptyczna orbita Księżyca wokół Ziemi powoduje zmiany w jego odległości od naszej planety, co skutkuje zmianą postrzegania jego wielkości. Gdy jest bliżej, księżyc wydaje się większy; gdy jest dalej, wydaje się mniejszy. Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego wyjaśnia, że z tych różnic powstają Superksiężyce i Miniksiężyce.

Zjawisko Niebieskiego Księżyca

Sierpień przynosi w tym roku nie jedną, ale dwie pełnie księżyca, z których pierwsza przypadała na 1 sierpnia. Ta anomalia kalendarzowa polegająca na dwóch pełniach księżyca w jednym miesiącu nazywana jest Niebieskim Księżycem. Jest to zjawisko rzadkie, występujące raz na kilka lat.

Wyjątkowy sierpniowy Niebieski Księżyc

Tym, co sprawia, że sierpniowy Niebieski Księżyc jest jeszcze bardziej wyjątkowy, jest występowanie kolejnych Superksiężyców zamiast regularnych pełni księżyca. To wyrównanie jest naprawdę rzadkim widowiskiem.

CZYTAJ: We Wrocławiu powstała pierwsza szkoła z kontenerów. Zobacz zdjęcia

Niezbyt niebieski Niebieski Księżyc

Wbrew swojej nazwie Niebieski Księżyc, w rzeczywistości nie będzie on niebieski. Efekty atmosferyczne podczas wschodu i zachodu księżyca nadadzą mu pomarańczowy odcień, a nasza percepcja może nawet sprawić, że będzie wydawał się gigantyczny.

Wciągająca obserwacja Księżyca

Jeśli niebo na to pozwoli, Księżyc będzie widoczny przez całą noc, wschodząc wraz z zachodem Słońca po przeciwnej stronie. Obserwatorom zaleca się sprawdzenie miejsca wschodu księżyca dzień wcześniej, ponieważ następnego wieczoru nieznacznie się on przesunie.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Mateusz Wieteska zagra u cenionego trenera