Rzecz, która zmieniła wszystko: historia poczty głosowej

0
495
Taśma do nagrywania. Zdjęcie: Vova Krasilnikov/pexels

Dziś wyruszymy w podróż automatycznych sekretarek od poczty głosowej do wiadomości głosowych i nie tylko.

„Proszę zostaw wiadomość po sygnale dźwiękowym” – brzmi znajomo? W końcu automatyczna sekretarka jest prekursorem usługi poczty głosowej — jednej z najczęściej używanych, ale najmniej dyskutowanych innowacji XX wieku.

Korzystanie z poczty głosowej jest bardzo powszechne wśród użytkowników telefonów stacjonarnych i komórkowych, i nawet dzisiaj wiele małych i dużych firm na całym świecie ufa, że poczta głosowa pozwala wygodnie komunikować się ze swoimi klientami.

Poczta głosowa jest zasadniczo taka sama jak automatyczna sekretarka — to urządzenie nagrywające, które przechowuje wiadomości po nieodebranym połączeniu.

Jednak podczas gdy wiadomości z automatycznej sekretarki są przechowywane i dostępne lokalnie, wiadomości poczty głosowej są przechowywane w odległej lokalizacji i można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca.

Wraz z pojawieniem się smartfonów SMS-y zyskały popularność nad pocztą głosową. Mimo to poczta głosowa jest nadal używana przez miliardy ludzi. Z biegiem lat ewoluowało do wersji takich jak wiadomości głosowe, Google Voice itp., które są bardziej kompatybilne z dzisiejszą generacją Internetu i nowymi trendami w świecie komunikacji.

Kto wynalazł pocztę głosową?

Źródło: Kenneth Martin/flickr

System poczty głosowej został stworzony w 1970 roku przez Gordona Mathewsa (czasami nazywanego ojcem poczty głosowej), przedsiębiorcę i wynalazcę, który założył również Voice Mail Express (VMX), pierwszy na świecie producent systemów poczty głosowej. Złożył wniosek o swój pierwszy patent w 1979 roku, a w następnym roku sprzedał swój pierwszy system poczty głosowej VMX firmie 3M.

Te pierwsze maszyny poczty głosowej w rzeczywistości nie odbierały telefonu. System pozwalał pracownikom tylko na pozostawienie wiadomości innym pracownikom bez dzwonienia na telefon. Najwcześniejsze maszyny poczty głosowej również były ogromne — miały wielkość kilku lodówek. Do 1992 roku maszyny miały mniejsze rozmiary.

Oczywiście automatyczne sekretarki istniały na długo przed opracowaniem systemu poczty głosowej VMX. W 1898 roku Valdemar Poulsen wynalazł urządzenie zwane telegrafonem, wyposażone w magnetofon. Technika zapisu magnetycznego z wynalazku Poulsena doprowadziła w końcu do opracowania automatycznej sekretarki.

W 1935 roku szwajcarski wynalazca Willy Müller z powodzeniem stworzył pierwszą automatyczną sekretarkę — chociaż ten wynalazek miał problemy z przenośnością ze względu na swoją metrową wysokość i złożoną konstrukcję.

W następnych latach model automatycznej sekretarki opracowany przez Müllera przechodził różne zmiany. W 1949 roku Joseph Zimmerman i George W. Danner wymyślili Elektroniczną Sekretarkę, która okazała się pierwszą komercyjnie odnoszącą sukcesy automatyczną sekretarką.

Kolejną udaną automatyczną sekretarką był model Ansafone firmy Phonetel. Ansafone został zaprojektowany przez japońskiego wynalazcę dr Kazuo Hashimoto i wprowadzony na rynek amerykański w 1960 roku.

W1970 roku automatyczne sekretarki telefoniczne stały się wystarczająco małe i niedrogie do użytku domowego, i szybko zyskały popularność w amerykańskich gospodarstwach domowych, mimo że nowo wynalezione komercyjne systemy poczty głosowej były zbyt drogie, aby ktokolwiek poza dużymi firmami był zainteresowany ich zakupem. Na początku 1980 roku dwudziestogodzinna pojemność pamięci masowej kosztowała około 180 000 USD, ale do 1992 roku cena zmalała do 13 000 USD.

Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców

Kiedy poczta głosowa stała się popularna?

pl.freepik.com

Systemy poczty głosowej przyniosły rewolucję w dziedzinie cyfrowego nagrywania głosu. Było to zaawansowane urządzenie, które zapewniało lepszą jakość dźwięku i więcej funkcji niż staromodne automatyczne sekretarki, ale ze względu na wysoki koszt system poczty głosowej był poza zasięgiem ogółu społeczeństwa.

Pole gry zostało wyrównane wraz z wprowadzeniem kart przetwarzania głosu opartych na komputerach PC, opracowanych po raz pierwszy w 1982 roku przez producenta produktów technologicznych Dialogic Corporation.

Nowe płyty PC umożliwiły twórcom komputerów instalowanie oprogramowania poczty głosowej na komputerach stacjonarnych. Ten rozwój znacząco obniżył koszty systemów poczty głosowej i szybko podbił branżę telekomunikacyjną.

Oprócz wielkich korporacji z poczty głosowej korzystały teraz małe firmy i zwykłe gospodarstwa domowe. Był to przyjazny dla użytkownika, bezpieczny, wielofunkcyjny system nagrywania, który zapewniał dużą wygodę dzwoniącym.

Jedno z badań wykazało, że do 2004 roku 78% Amerykanów posiadało pocztę głosową. Poczta głosowa całkowicie zastąpiła tradycyjne automatyczne sekretarki pod koniec 1990 roku i stała się nowym cyfrowym systemem zgłoszeniowym na początku XXI wieku.

Czytaj: Stare telefony komórkowe, które dziś wyglądają zabawnie

Różnica między automatyczną sekretarką a pocztą głosową

Źródło: Julian Hochgesang/Unsplash

Zarówno poczta głosowa, jak i automatyczne sekretarki umożliwiają użytkownikom nagrywanie wiadomości głosowych, ale istnieje wiele różnic między nimi:

  • Staromodna automatyczna sekretarka jest fizycznym urządzeniem, które istnieje albo jako część telefonu stacjonarnego, albo jako oddzielne urządzenie. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich wiadomości tylko z własnej automatycznej sekretarki. Podczas gdy poczta głosowa jest usługą działającą przez sieć lub serwer, dzięki czemu użytkownik poczty głosowej może bezpiecznie uzyskiwać dostęp do swoich wiadomości nawet ze zdalnej lokalizacji i za pomocą dowolnego urządzenia, używając swojego numerycznego kodu dostępu.
  • Jeśli odbiorca prowadzi inną rozmowę, to w przypadku większości automatycznych sekretarek osoba dzwoniąca nie jest w stanie nagrać wiadomości. Natomiast poczta głosowa umożliwia dzwoniącym nagrywanie i wysyłanie wiadomości nawet wtedy, gdy odbiorca już z kimś rozmawia.
Źródło: Kitsya/Wikimedia Commons
  • Stare automatyczne sekretarki nie wykorzystywały żadnych funkcji identyfikacji dzwoniącego, aby uniknąć wiadomości spamowych i zidentyfikować dzwoniącego.
  • Możesz odsłuchać wszystkie swoje wiadomości na automatycznej sekretarce, po prostu naciskając przycisk odtwarzania, ale w przypadku poczty głosowej możesz używać wielu poleceń klawiatury do wykonywania różnych funkcji przesyłania wiadomości. Podobnie jak w przypadku automatycznych sekretarek, poczta głosowa umożliwia archiwizowanie, zapisywanie lub usuwanie dowolnej wiadomości, a także przekazywanie wiadomości głosowych innym użytkownikom. Niektóre usługi poczty głosowej oferują również opcję „pilną”, dzięki której dzwoniący są powiadamiani o tym, które wiadomości są najważniejsze do usłyszenia w pierwszej kolejności.
  • Numeryczny kod dostępu sprawia, że poczta głosowa jest bezpieczniejszym i bardziej prywatnym sposobem komunikacji, ponieważ nikt nie może uzyskać dostępu do poczty głosowej bez kodu dostępu, podczas gdy w przypadku automatycznej sekretarki wystarczy nacisnąć przycisk odtwarzania.

Kilka fajnych faktów związanych z pocztą głosową

Źródło: Miryam Leon/Unsplash

Każdy, kto dorastał w latach 80. i 90., prawdopodobnie pamięta, jak poczta głosowa była uważana za podstawową usługę w gospodarstwach domowych.

  • Znany amerykański wynalazca, Thomas Alva Edison, stworzył fonograf, pracując nad ulepszeniami telefonu. Nie rozwinął się jako automatyczna sekretarka, ale później stał się gramofonem.
Źródło: Elviss Railijs Bitāns/pexels
  • Automatyczna sekretarka Willy’ego Müllera o wysokości prawie 1 metra, opracowana w 1935 roku, zrobiła furorę wśród ortodoksyjnych Żydów, którym nie wolno było odbierać telefonu w szabacie.
  • Początkowo firmy telefoniczne nie mogły świadczyć usługi poczty głosowej na swoich urządzeniach, ale orzeczenie sędziego Harolda H. Greene’a z 1988 roku unieważniło to ograniczenie. Greg Carr i Scott Jones, założyciele firmy Boston Technology, uznali tę decyzję sądu za szansę rynkową i w 1988 roku uruchomili i sprzedali swoją pierwszą usługę poczty głosowej firmom telekomunikacyjnym.
  • W 1980 roku, kiedy poczta głosowa dopiero zaczynała się rozwijać, ponad 30 firm, w tym IBM, AT&T, Genesis i Octel, rywalizowało o jak największy udział w rynku poczty głosowej. Jednak tylko kilka z nich jest nadal aktywnych w dzisiejszym krajobrazie biznesowym poczty głosowej.

Podczas gdy stare systemy poczty głosowej stały się przestarzałe, a usługa poczty głosowej na telefonach stacjonarnych nie jest już często wykorzystywana, poczta głosowa nie straciła na znaczeniu. Wiadomości głosowe są kontynuowane do dziś w popularnych aplikacjach, takich jak Whatsapp, Facebook, Skype, itp.

johannesfloe.com – Art to remember