Rzeczy o całowaniu, których wolałbyś nie wiedzieć

0
287
Jak całowanie wpływa na Twoje ciało i zdrowie? Zdjęcie: Pixabay

Całowanie to dziwna, cudowna i prawie wyłącznie ludzka cecha. Tak, niektóre naczelne całują się, ale, co ciekawe, nie wszyscy ludzie to robią.

Badania wykazały, że tylko 46% kultur w historii ludzkości angażowało się w romantyczne pocałunki. Jednak w społeczeństwach, które rozwinęły „upodobanie” do całowania, ludzie zdecydowanie ciężko pracowali, aby to opanować. W końcu całowanie jest skomplikowane. Podczas całowania używasz do 146 różnych mięśni. Spędzamy również dużą część naszego życia na całowaniu — średnio 20 160 minut (14 dni).

Oczywiście ten czas jest dobrze wykorzystany, ponieważ całowanie jest niesamowicie przyjemne. W rzeczywistości nasze usta są jednym z najbardziej wrażliwych miejsc na naszym ciele (nawet bardziej wrażliwym niż inne obszary), z nawet 10 000 pojedynczych zakończeń nerwowych.

Mimo to, chociaż dobry pocałunek może być niesamowity, są pewne niepokojące rzeczy, o których możesz nie wiedzieć, że zdarzają się podczas całowania – rzeczy, które zdarzają się tylko wtedy, gdy dwie osoby zaciskają usta w seksownej, ale niechlujnej, namiętnej wymianie śliny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, czego prawdopodobnie nigdy nie chciałeś wiedzieć o całowaniu.

Całowanie może wywołać lawinę reakcji hormonalnych i chemicznych w Twoim ciele

Pixabay

To zamroczone uczucie słabości w kolanach, którego doświadczasz po dobrym pocałunku? Okazuje się, że to nie tylko w Twojej głowie. Nauka dowiodła, że nasze ciała przechodzą wir zmian chemicznych, gdy łączymy usta z partnerem.

Po pierwsze, nasze mózgi uwalniają chemiczną dopaminę, gdy się całujemy, co jest bezpośrednio związane z odczuwaniem przyjemności w mózgu. Całowanie powoduje również uwalnianie dobrego samopoczucia neuroprzekaźnika serotoniny. Wraz ze wzrostem poziomu serotoniny w organizmie poprawia się nastrój, wywołując iskrę dobrego samopoczucia po dobrym pocałunku. Wreszcie, podczas pocałunku nasze ciała zwiększają produkcję hormonu zwanego oksytocyną. Znana jako hormon miłości, oksytocyna jest również wytwarzana podczas gry wstępnej i orgazmów, i uważa się, że zwiększa więź lub przywiązanie w parach.

„To, co uznałam za tak fascynujące, to to, że substancje chemiczne w naszych ciałach są odpowiedzialne za tak zwane objawy, które kojarzymy z zakochiwaniem się” – powiedziała Time, Sheril Kirshenbaum, autorka książki The Science of Kissing: What Our Lips Are Telling Us („Nauka o całowaniu: co mówią nam nasze usta”).

Całowanie z otwartymi oczami prowadzi do mniej satysfakcjonującego doświadczenia

Pixabay

Istnieje powód, dla którego ludzie pozornie wiedzą, że podczas pocałunku powinniśmy zamykać oczy. I nie chodzi tylko o dobre maniery czy strach przed osobą, którą całujemy, odwracając wzrok z odległości zaledwie kilku centymetrów. Nie, prawdziwym powodem, dla którego całujemy się z zamkniętymi oczami, jest to, że całowanie jest tak stymulujące, że nasze mózgi mają trudności z przetwarzaniem namiętnego pocałunku, gdy robimy to z otwartymi oczami, sugeruje badanie opublikowane w Journal of Experimental Psychology.

Naukowcy w Wielkiej Brytanii mieli 16 wolontariuszy, którzy ułożyli serię łamigłówek, które polegały na wyszukiwaniu określonych liter. Kiedy układali układankę, naukowcy dostarczyli im do rąk krótką, losową wibrację. Im bardziej wymagające stawały się łamigłówki, tym mniej prawdopodobne było, że ochotnicy zauważyli wibracje.

To odkrycie sugeruje, że zmniejszenie wymagań wizualnych poprzez zamknięcie oczu może poprawić świadomość dotykową, co może również pomóc ci intensywniej odczuwać pocałunek, psycholożki poznawcze i współautorki badania Polly Dalton i Sandra Murphy powiedziały The Independent. Trzymanie zamkniętych oczu blokuje również inne czynniki rozpraszające, pozostawiając mózgowi większą zdolność skupienia się na pocałunku, powiedziały.

Nawet odrobina nieświeżego oddechu może sprawić, że Twój partner się zniechęci do Ciebie

Pixabay

Większość świata zwierząt opiera się na zapachu w celu wykrycia ewentualnego partnera. Według BBC zwierzęta wydzielają silne substancje chemiczne zwane feromonami, które informują potencjalnych zalotników o ich ogólnym stanie zdrowia.

Zapach mógł również odegrać rolę w naszym rozwoju całowania —procesie „umieszczającym osoby w bliskiej odległości od siebie w celu wąchania, smakowania i oceny innych cech, które mogą przyczynić się do oceny partnera”, ujawniono w badaniu opublikowanym w „Evolutionary Psychology”.

Ponieważ oddech osoby może ujawnić objawy podstawowych problemów zdrowotnych, naukowcy postanowili dowiedzieć się, jak duży wpływ na ocenę potencjalnego partnera ma oddech i smak podczas pocałunku.

Po przeprowadzeniu ankiety z 1041 studentami odkryli, że całowanie jest dla kobiet kluczem do ustalenia, czy będą uprawiać seks z mężczyznami. Odkryli również, że jakość oddechu jest również ważnym czynnikiem, przy czym nieświeży oddech jest pewnym przełamaniem umowy.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nieświeży oddech jest, no cóż, obrzydliwy, ale także dlatego, że sugeruje, że sprawca może mieć skłonność do genów gorszej jakości, które mogą negatywnie wpłynąć na przyszłe potomstwo.

Całowanie rozprzestrzenia miliony bakterii w Twoim systemie

Pixabay

10-sekundowy pocałunek może rozprzestrzenić nawet 80 milionów bakterii z ust jednej osoby do drugiej, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Microbiome.

Naukowcy z Holandii dokonali szokującego odkrycia po zbadaniu zachowań związanych z pocałunkami i poziomu bakterii w ciałach 21 par. Najpierw naukowcy przeprowadzili ankietę wśród osób i odkryli, jak często się całowali. Następnie pobrali wymaz z ust i porównali poziom bakterii. Wyniki pokazały, że im częściej pary się całowały, tym bardziej zbliżył się poziom bakterii w ich ustach.

Aby dalej przetestować te odkrycia, naukowcy zlecili jednej osobie z każdej pary wypicie koktajlu probiotycznego zawierającego określone, możliwe do śledzenia bakterie. Po pocałunku par przez 10 sekund naukowcy zmierzyli poziom bakterii w ustach osób, które otrzymały pocałunek.

„Chcieliśmy dowiedzieć się, w jakim stopniu partnerzy dzielą swoją mikrobiotę jamy ustnej – i okazuje się, że im więcej całuje się para, tym bardziej są do siebie podobni” – potwierdził w Science Daily główny autor badania, Remco Kort.

Całowanie jest jednym z najczęstszych sposobów rozprzestrzeniania się opryszczki.

Pixabay

Nawet jeśli nigdy nie pocałujesz osoby z widoczną opryszczką, Twoje szanse na zarażenie się opryszczką jamy ustnej (inaczej wirusem opryszczki pospolitej typu 1 lub HSV-1) są wysokie. Johns Hopkins Medicine szacuje, że 50 do 80 procent dorosłych Amerykanów ma opryszczkę jamy ustnej – a 90 procent dorosłych będzie narażonych na wirusa przed 50 rokiem życia.

„Jednym z najczęstszych sposobów rozprzestrzeniania się wirusa jest pocałunek, ponieważ wirus często występuje wokół ust” – powiedział dermatolog Joshua Zeichner.

Według Cedars-Sinai opryszczka najpierw pojawia się jako mrowienie, swędzenie lub pieczenie na górnej lub dolnej wardze. Następnie pojawi się wypełniony płynem blister, który stopniowo powiększa się, aż pęknie — proces, który może potrwać do trzech tygodni! Nie ma lekarstwa na HSV-1, a gdy już pojawi się wirus w Twoim systemie, pozostaje on na całe życie, najczęściej wybuchając po nadmiernej ekspozycji na słońce, gorączce, skrajnym stresie lub menstruacji.

Całowanie może narazić Cię na tę chorobę zakaźną

Pixabay

W erze, w której wiele osób jest zaniepokojonych rozprzestrzenianiem się COVID-19, możesz zastanawiać się nad bezpieczeństwem całowania. Chociaż często myślimy o wydalaniu kropelek z dróg oddechowych podczas kaszlu lub kichania, całowanie powoduje bezpośredni kontakt z tymi kropelkami, a tym samym jest sposobem na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednak całowanie może nie zwiększać ryzyka przeziębienia lub grypy.

„Wirus przeziębienia przemieszcza się w śluzie z układu oddechowego, więc jeśli nie masz silnego kaszlu, a część śluzu oddechowego przedostała się do śliny, wirus przeziębienia nie zostanie przeniesiony przez pocałunki” – powiedział profesor Ron Eccles , dyrektor Centrum Wspólnego Zimna na Uniwersytecie w Cardiff.

Podobnie, w przeglądzie wirusów rozprzestrzeniających się poprzez całowanie, europejscy lekarze doszli do wniosku, że „jest mało prawdopodobne, aby całowanie mogło stanowić drogę przenoszenia” wirusa wywołującego grypę. Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy eksperci twierdzą, że ważne jest, aby ręce były czyste.

„Twoje palce mogą łatwo zostać skażone wirusami, trzymając się za ręce z kimś, kto kaszlał lub kichnął w swojeręce, albo dotykając klamek w miejscach publicznych” – powiedział Eccles.

Całowanie może zwiększyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł

Pixabay

Nawet najseksowniejszy pocałunek może prowadzić do próchnicy i choroby dziąseł. „Próchnice są powodowane przez bakterie, które przyklejają się do zębów i żywią się cząstkami jedzenia oraz wytwarzają kwas, który powoduje próchnicę zębów” – wyjaśnił dentysta Emanuel Layliev. A te pospolite bakterie mogą być przenoszone z ust do ust, ilekroć następuje wymiana w ślinie, powiedział.

Podobnie Amerykańska Akademia Periodontologii ostrzega, że stany takie jak zapalenie dziąseł (choroba dziąseł) mogą również rozprzestrzeniać się poprzez pocałunki. Zapalenie, które powoduje oba stany, jest związane z bakteriami w jamie ustnej i, według The New York Times, naukowcy odkryli, że przeniesienie tej bakterii poprzez pocałunki jest nie tylko możliwe, ale zachodzi przez cały czas.

Podczas gdy proste cmoknięcie w usta nie narazi Cię na ryzyko, całowanie z otwartymi ustami zdecydowanie może. Najlepszą ochroną, radzi dr Layliev, jest zawsze płukanie jamy ustnej płynem antyseptycznym po namiętnych pocałunkach oraz regularne szczotkowanie i nitkowanie jamy ustnej, aby bakterie zostały usunięte z ust, zanim zdążą wyrządzić znaczne szkody.

Prawie na pewno dostaniesz „choroby całowania”

Pixabay

Istnieje powód, dla którego ludzie nazywają mononukleozę (lub mono) „chorobą całowania”. Chociaż istnieją inne sposoby na złapanie wirusa – wspólne używanie przyborów lub okularów lub kontakt z zakażonym płynem nosowym, krwią lub nasieniem – głównym sposobem przenoszenia jest ślina. Dlatego łatwo można się zarazić przez całowanie. Wystarczy zetknąć się z odrobiną zainfekowanej śliny, a istnieje duża szansa, że zostaniesz zarażony.

Przenoszenie następuje niezwykle łatwo — tak łatwo, że ponad 95 procent Amerykanów rozwinie mononukleozę w pewnym momencie swojego życia, Dr Todd Wills, adiunkt chorób zakaźnych i medycyny międzynarodowej na Uniwersytecie Południowej Florydy, ujawnił w artykule ABC News.

Chociaż 50 procent dzieci jest zarażonych wirusem przed ukończeniem piątego roku życia, dotyczy on nie tylko dzieci.

Ludzie w każdym wieku mogą rozwinąć mononukleozę i, podobnie jak ospa wietrzna, gdy wirus znajdzie się w Twoim systemie, jest tam na zawsze. Objawy mononukleozy mogą obejmować zmęczenie, ból gardła, gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod pachami, obrzęk migdałków, bóle głowy lub wysypkę oraz skrajne zmęczenie, które może trwać kilka miesięcy.

Mężczyźni mogą przekazać ten hormon swojej partnerce poprzez pocałunki.

Pixabay

Badania pokazują, że kiedy mężczyzna całuje kobietę, testosteron, męski hormon płciowy, w rzeczywistości przenosi się na nią. Według antropologa z Uniwersytet w Rutgers, Helen Fisher, ślina mężczyzny zawiera niewielkie ilości testosteronu. Zwłaszcza podczas mokrych pocałunków ten testosteron może być przenoszony, być może w nieświadomej próbie pobudzenia popędu seksualnego partnera, powiedziała Live Science.

Naukowcy spekulują, że istnieje wiele powodów, dla których może dojść do rozprzestrzeniania się testosteronu poprzez całowanie. Według Time, badania przeprowadzone przez Gordona Gallupa z Uniwersytetu Albany sugerują, że rozprzestrzenianie się testosteronu może powodować, że kobiety będą bardziej podatne na seks.

„W wymianie śliny – niezależnie od tego, czy trwa to tygodnie, miesiące, a nawet lata – śladowe ilości testosteronu w męskiej ślinie mogą podnieść poziom testosteronu u kobiety, a tym samym zwiększyć jej wrażliwość i libido” – powiedział.

Twój mózg może „zsynchronizować się” z osobą, którą całujesz

Pixabay

Nauka sugeruje, że mózg może zacząć synchronizować się z mózgiem Twojego partnera, gdy dzielisz pocałunek. A im bardziej lubisz pocałunek, tym większa może być synchronizacja. To świetna wiadomość, jeśli szukasz kogoś, z kim możesz spędzić życie, ale być może nie jest to mile widziana informacja, jeśli po prostu dzielisz się z kimś w mało znaczącej relacji.

Naukowcy z Niemiec poinformowali o odkryciu synchronizacji mózgu w badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS One. W badaniu naukowcy wielokrotnie obserwowali grupę 15 par podczas wykonywania różnych zadań. Ich mózgi były skanowane przez cały czas trwania eksperymentu, po każdym pocałunku. Rezultat: kiedy pary się pocałowały, aktywność ich mózgu wzrosła i stała się bardziej harmonijna.

Sugerowałbym, że całowanie synchronizuje nasze mózgi, aby wytworzyć stan lub warunki do lepszego zrozumienia siebie nawzajem – lub do uzyskania odpowiedniego nastroju dla zachowania zorientowanego na partnera” – powiedział współautor badania Viktor Müller na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Zły pocałunek może zniszczyć związek

Pixabay

Przyznaj się: prawdopodobnie był czas w Twoim życiu, kiedy myślałeś o rzuceniu osoby, z którą byłeś, z powodu kiepskiego pocałunku. Nawet jeśli ta myśl przeszła ci przez głowę tylko na sekundę, możesz pocieszyć się wiedząc, że nie jesteś sam. Według badań opublikowanych w Evolutionary Psychology, 59 procent mężczyzn i 66 procent kobiet ujawniło, że rzeczywiście przestali się interesować kimś po kiepskim pocałunku. Badacze dokonali interesującego odkrycia po przebadaniu blisko 200 osób.

„Chociaż zła technika całowania danej osoby może odgrywać rolę w tej decyzji, prawdopodobnie jest to również wynik chemii. Całowanie jest czynnością złożoną, a dotykanie ust pomaga przekazywać naszym partnerom wszelkiego rodzaju informacje o naszym zdrowiu fizycznym” – wyjaśnia autor badania Gordon Gallup. „Ta wymiana informacji chemicznych wydaje się pomagać nam podświadomie oceniać się nawzajem, aby zobaczyć, czy dobrze pasujemy do siebie. Czasami tak jest, a czasami po prostu nie łączymy się chemicznie z drugą osobą.”

Brak regularnego całowania partnera może skrócić Twoje życie

Pixabay

Sekretem długowieczności może być mnóstwo pocałunków z ukochaną osobą. Kiedy naukowcy w Niemczech spędzili dwa lata na badaniu życia, kariery i osobistych nawyków grupy mężczyzn, odkryli, że osoby, które codziennie rano całowały małżonków przed wyjściem z domu, rzadziej chorowały, miały mniej wypadków samochodowych, zarabiały więcej, a nawet żyły średnio o pięć lat dłużej niż osoby, które nie całowały regularnie swoich małżonków.

Naukowcy spekulują, że całowanie małżonki o poranku zwiększa pewność siebie i pomaga rozpocząć dzień w pozytywny sposób.

Oddzielny raport Instytutu Kinsey w Indianie popiera ten pomysł. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 1000 par, które były ze sobą średnio od 25 lat, odkryli, że pary, które najczęściej całowały się i przytulały, były również najszczęśliwsze i najbardziej zadowolone ze swojego życia.

Całowanie może wywołać reakcję alergiczną

Pixabay

Możesz się spodziewać, że zbliżenie się do osoby, która posiada zwierzaka, na który jesteś uczulony, lub która używa pachnących perfum lub wody kolońskiej wywoła reakcję alergiczną, ale całowanie może wywołać alergię pokarmową.

Amerykańskie Kolegium Alergii, Astmy i Immunologii (ACAAI wyjaśniło Medical News Today, że całowanie kogoś, kto zjadł pokarm, na który jesteś uczulony, może prowadzić do reakcji – nawet jeśli sam nie jadłeś tego jedzenia. Prezes ACAAI, Sami Bahna powiedział, że ślina człowieka może wydalać alergeny z pokarmów lub leków przez wiele godzin po wchłonięciu pokarmu lub leku do organizmu.

Ekspert wyjaśnił następnie przypadek 30-letniego pacjenta, który był uczulony na orzechy i którego usta swędziały, a wargi puchły po pocałunku ze swoją dziewczyną, nawet jeśli minęły godziny, odkąd ta zjadła orzeszki ziemne. Rada dla każdego, kto ma ciężką alergię pokarmową: Jeśli to możliwe, upewnij się, że Twój partner nie je nic, na co jesteś uczulony, przez 16 do 24 godzin przed pocałunkiem.

Długotrwałe relacje mogą kwitnąć lub zawodzić z powodu pocałunków

Pixabay

Na sukces lub porażkę związku może wpływać to, jak często para się całuje. Odkrycie pochodzi z artykułu opublikowanego w Archives of Sexual Behaviour. Aby zbadać znaczenie całowania w długotrwałych związkach, naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 1605 osób pozostających w związkach trwających co najmniej dwa lata. Oprócz badania, jak często osoby zgłaszały, że całowały się ze swoją drugą połówką, autorzy badania przeanalizowali również, jak często osoby te były podniecone, ich poziom podniecenia i ogólną satysfakcję seksualną w związku.

Wynik: im częściej osoby całowały swojego partnera, tym wyżej oceniały swoje zadowolenie zarówno z życia seksualnego, jak i całego związku.

„Całowanie może być użytecznym narzędziem pomagającym wzmocnić emocjonalne i seksualne aspekty związków” – powiedziała PsyPost autorka badania, Veronica Hanna-Walker.

Oprócz zwiększania poziomu podniecenia seksualnego i zwiększania prawdopodobieństwa orgazmu podczas seksu, całowanie pomaga również partnerom nawiązać bliższą więź i związać się ze sobą. „Całowanie to niewielka część romantycznych związków, ale ważne jest, aby o tym nie zapomnieć”.