Rzeźba słonia wykonana w całości z opon i stali

0
1017

Sztuka może przybierać różne formy, a jednym z najbardziej ekscytujących aspektów sztuki współczesnej jest częste wykorzystywanie przez artystów niekonwencjonalnych materiałów do tworzenia ich niezwykłych arcydzieł.

Villu Jaanisoo, estoński rzeźbiarz mieszkający obecnie w Finlandii, jest jednym z takich artystów, który przesuwa granice tego, co jest uważane za sztukę, eksperymentując z różnymi materiałami, aby stworzyć swoje skłaniające do myślenia rzeźby.

Niezwykle imponującym przykładem jest jego gigantyczna rzeźba słonia z 2018 roku – monumentalna praca wyrzeźbiona w całości z przetworzonych opon i stali, która obecnie stoi w publicznym parku w Jyväskylä w Finlandii.

„Używane opony były dostępne, zawsze w pobliżu. Ze względu na ich stosowanie ważne są kwestie środowiskowe. Ale dla mnie ważniejszy był ślad, jaki ich poprzednie życie pozostawiło po rzeczach, których używam do tworzenia czegoś nowego, a także pomysł umieszczenia czegoś znajomego w nowym kontekście” – mówi artysta.

Słoń jest tylko jedną z najnowszych rzeźb Jaanisoo z recyklingu opon – rzeźbiarz zaczął eksperymentować z gumowym materiałem już w 2001 roku.

Czytaj: Mężczyzno – jeśli Twoja kobieta ma oponkę na brzuchu to masz szczęście!

Mężczyzna z opon stworzył także gumową kaczkę, gigantycznego goryla i wysokie palmy. Każda z rzeźb zapewnia widzowi nowe i wyjątkowe doświadczenie, usuwając niektóre z bardziej konwencjonalnych pomysłów i skojarzeń, jakie mogą mieć wokół obserwowanych obiektów.

„W pewnym sensie postrzegam swoje prace jako „odwrócone” pejzaże”, ujawnia Jaanisoo, „a moim celem w tworzeniu sztuki jest stworzenie różnych doświadczeń natury, światła i przestrzeni. Uważam, że spojrzenie na rzeźbę powinno być aktem natychmiastowym, wrażliwym; nie tyle chodzi o rozum, ile o uczucie”.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Aby zobaczyć więcej prac Villu Jaanisoo, możesz odwiedzić stronę artysty lub obserwować go na Instagramie. Przewiń w dół, aby zobaczyć więcej jego niesamowitych rzeźb z recyklingu opon.

Estoński rzeźbiarz Villu Jaanisoo wyrzeźbił monumentalnego słonia w całości z przetworzonych opon i stali.

Zdjęcie: Villu Jaanisoo
Zdjęcie: Villu Jaanisoo
Zdjęcie: Villu Jaanisoo

Artysta stworzył również szereg innych rzeźb z przetworzonego materiału gumowego, w tym gumową kaczkę, goryla i palmy.

Zdjęcie: Villu Jaanisoo
Zdjęcie: Villu Jaanisoo
Zdjęcie: Villu Jaanisoo

Villu Jaanisoo: Strona internetowa | Instagram | Facebook

 johannesfloe.com – Art to remember