Rzeźby ze szkła

0
767

Artysta szklarz Dale Chihuly jest znany ze swoich ambitnych instalacji architektonicznych na całym świecie w historycznych miastach, muzeach i ogrodach.

Dale Chihuly

Urodzony w 1941 roku w Tacoma w stanie Waszyngton, Dale Chihuly po śmierci dwóch bliskich osób: brata w wypadku lotniczym podczas ćwiczenia pilotażu i ojca na atak serca był wychowany samotnie przez matkę.

Po zdaniu matury w liceum publicznym w rodzinnym mieście, podjął (1959) studia w College of the Puget Sound (obecnie University of Puget Sound). Drugi rok studiów kontynuował jako student głównego uniwersytetu stanowego, University of Washington, w granicach miasta Seattle, gdzie uczył się projektowania wnętrz i studiował architekturę.

Po ukończeniu studiów Chihuly zapisał się na pierwszy program szklarski w kraju na University of Wisconsin. Kontynuował studia w Rhode Island School of Design (RISD), gdzie później nauczał przez ponad dekadę.

W 1967 ukończył studia magisterskie, uzyskując stopień Master of Scence w rzeźbie, na centralnym naukowo- badawczym uniwersytecie w stanie Vinsconsin, University of Visconsin-Madison, gdzie uczył się techniki i tradycji szklanych, pod kierunkiem artysty tworzenia w szkle, Harvey Littletona.

W 1968 roku, po otrzymaniu stypendium Fulbrighta, podjął pracę w fabryce szkła w Wenecji, Venini Fabricia na wyspie Murano. Tam obserwował zespołowe podejście do dmuchania szkła, co ma kluczowe znaczenie dla jego dzisiejszego sposobu pracy.

W 1971 roku Chihuly był współzałożycielem Pilchuck Glass School w miasteczku Stanwood. Dzięki temu międzynarodowemu centrum szkła Chihuly przewodzi awangardzie w rozwoju szkła jako sztuki pięknej. Artysta mieszka i pracuje w liczącym prawie 3,5 ha. studio, nazwanym „The Boathause” (hangar łodzi). Nazwa pochodzi od pierwotnego jego znaczenia, ponieważ usytuowane jest na brzegu jeziora Lake Unnion.

Jego rzeźby ze szkła znajdują się w ponad 200 kolekcjach muzealnych na całym świecie. Chihuly był laureatem wielu nagród, w tym jedenastu honorowych doktoratów i dwóch stypendiów National Endowment for the Arts.

W 1991 po wizycie na wyspie Niijima w Japonii, artysta rozpoczął długofalową serię rzeźb pt. Niijima Float Series, składającą się z największych monumentalnych rzeźb w szkle, jakie kiedykolwiek wykonano.

Przez całe życie fascynacja Chihuly dla szkła stała się serią wystaw w ramach botanicznych. Jego cykl ogrodowy rozpoczął się w 2001 roku w Konserwatorium Garfield Park w Chicago.

Chihuly’ego fascynuje abstrakcja form w naturze. Jego sztuka odzwierciedla także umiłowanie morza oraz fauny morskiej. Jego rzeźby charakteryzują się bogactwem barw, innowacyjnością i złożonością formy. Niektóre rzeźby artysty zdobią sufity w ekskluzywnych kasynach i holach hotelowych.

Prace artysty  znajdują się w sprzedaży detalicznej w dwóch sklepach założonych za pośrednictwem przemysłu hotelarsko-rozrywkowego MGM Miraże. Pierwszy sklep znajduje się w Bellagio w Las Vegas, drugi w Chinach w dawnym portugalskim Makau.

Czytaj: Szklany taras widokowy nad przepaścią

Więcej zdjęć obejrzysz na stronie internetowej: www.chihuly.com , Facebooku: www.facebook.comi Instagramie: www.instagram.com

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Źródło: www.facebook.com

Czytaj:  Szkło kocha się tak, że można za nie rzucić się do pieca