Kiedy ludzie są zmuszeni do odizolowania się od siebie, czy pragną interakcji społecznych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy użyli funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Głodny mózg pragnie jedzenia. Samotny mózg pragnie ludzi. Po spędzeniu dnia w całkowitej izolacji od kogokolwiek, mózgi ludzi ożywiły się na widok spotkań towarzyskich, jak mózg głodnej osoby oglądającej jedzenie, donosili naukowcy 23 listopada w Nature Neuroscience.
Neurobiolog poznawczy Livia Tomova i jej współpracownicy obserwowali 40 uczestników na czczo przez 10 godzin. Pod koniec dnia niektóre komórki nerwowe w śródmózgowiu uruchomiły się w odpowiedzi na zdjęcia pizzy i ciasta czekoladowego. Te neurony – w części zbitej istoty czarnej i okolicy nakrywki brzusznej – wytwarzają dopaminę, chemiczny przekaźnik związany z nagrodą.
Innego dnia te same osoby były 10 godzin odizolowane (bez znajomych, bez Facebooka i bez Instagrama). Tego wieczoru neurony w tym samym miejscu uaktywniły się w odpowiedzi na zdjęcia ludzi rozmawiających lub uprawiających sporty zespołowe. Po izolacji ludzie czuli się samotni i spragnieni interakcji społecznych.
Im więcej głodu lub izolacji zgłosił badany, tym silniejszy efekt. Wyniki potwierdzają intuicyjny pogląd, że ostra izolacja powoduje pragnienie społeczne, podobnie jak post powoduje głód.
Czytaj: Chory na COVID-19 płacze w ramionach lekarza
U osób, które zgłosiły, że są generalnie bardziej samotne, reakcje społeczne były przytępione. „Tak naprawdę nie wiemy, co to powoduje” – mówi Tomova. „Być może izolacja nie wpływa na nich tak bardzo, ponieważ jest to coś, co może nie różni się zbytnio od ich codziennego życia”.
Śródmózgowie, które odgrywają ważną rolę w motywacji ludzi do szukania pożywienia, przyjaciół, hazardu lub narkotyków, reaguje na jedzenie i sygnały społeczne, nawet gdy ludzie nie są głodni ani samotni. Przecież człowiek zawsze mógł jeść lub spędzać czas z innymi ludźmi. Ale głód i samotność wzmogły reakcję i sprawiły, że reakcje ludzi były specyficzne dla tego, czego im brakowało.
Odkrycia „przemawiają do naszego obecnego stanu”, mówi Tomova z Uniwersytetu w Cambridge. COVID-19 spowodował znacznie większą izolację społeczną, stawiając na szali zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, i pozostawiając ludzi z pragnieniem czegoś więcej niż tylko jedzenia. „Ważne jest, aby spojrzeć na społeczny wymiar tego rodzaju kryzysu”.
Czytaj: Koronawirus w Krakowie i Małopolsce: ile jest zakażeń? Ile osób zmarło?
johannesfloe.com – Art to remember