Schody awaryjne 38-piętrowego budynku mieszkalnego

0
404

Edifício Copan to wieżowiec w São Paulo w Brazylii, o wysokości 140 m. Liczący 38 kondygnacji budynek został oddany do użytku w 1966 roku.

Edifício Copan, znany po angielsku jako Copan Building, jest jednym z najważniejszych i najbardziej zapadających w pamięć budynków w São Paulo. Zlokalizowany przy Avenida Ipiranga 200, został otwarty dla publiczności w 1966 roku i jest jednym z symboli nowoczesnej brazylijskiej architektury.

Trochę historii Edifício Copan

Projekt został zapoczątkowany przez Oscara Niemeyera w 1951 roku, jako sposób uczczenia 400-lecia São Paulo. Ale plan został uruchomiony dopiero kilka lat później, w 1957 roku. Zanim budowa się skończyła, tylko zewnętrzna część budynku była zgodna z wytycznymi projektowymi Oscara Niemeyera. Cała reszta została zaprojektowana przez Carlosa Lemosa, który później przejął projekt.

W 1950 roku São Paulo było szybko rozwijającym się miastem. Fabryki były wszędzie, a miasta przeszły szybką transformację. Wraz z rozwojem, ludzie zaczęli przybywać do centralnej części miast, a budynki stawały się coraz wyższe.

Ten rozwój był rzeczywistością São Paulo w czasie, gdy ludzie zaczęli myśleć o Edifício Copan. São Paulo było na drodze do stania się międzynarodową metropolią i potrzebowało czegoś, aby pokazać, jak jest wspaniałe. Copan był jednym z symboli rozwoju gospodarczego i nadchodzącej nowoczesnej architektury brazylijskiej.

A mówiąc o architekturze, Oscar Niemeyer chciał zrobić coś wyjątkowego. Chciał zbudować coś wyjątkowego i nie podążać za stereotypami, które widział wszędzie. Dlatego postanowił stworzyć budynek w kształcie litery S. Krzywe linie zmieniły budynek w coś odrębnego od innych w okolicy, i udało mu się to zrobić z wyróżnieniem.

Twitter

Oscar Niemeyer i początek Edifício Copan

W 1951 roku Oscar Niemeyer przedstawił Edifício Copana jako jeden z najważniejszych projektów 400-lecia São Paulo. Celem było zaprojektowanie czegoś, co łączyłoby biura i domy.

Na początku projektu firma PanAm była głównym źródłem pieniędzy na budowę, ale wiele problemów finansowych sprawiło, że firma zmieniła zdanie. Dopiero w 1957 roku rozpoczęły się prace budowlane i stało się tak, ponieważ inny bank wziął na siebie odpowiedzialność i postanowił dokończyć projekt.

Ale wszystkie problemy finansowe na początku projektu sprawiły, że Oscar Niemeyer przekazał projekt Carlosowi Lemos. Ten przejął budowę, ale projekt Niemeyera przetrwał na zewnątrz jako symbol współczesnego São Paulo.

Kilka lat po zakończeniu budowy sytuacja w Brazylii się zmieniła, a centralny obszar São Paulo zaczął podupadać i większość ludzi opuściła budynek. Przez pewien czas budynek uważany był przez wielu za getto wertykalne. Dopiero w 1990 roku Edifício Copan zaczął przyciągać inny tłum.

Czytaj: Brazylijskie jaskinie Terra Ronca wyglądają niesamowicie pięknie!

Twitter

Coś więcej o Edifício Copan

Edifício Copan znajduje się przy Ipiranga Avenue, numer 200. Fasada ma ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych, a 22 windy starają się pomóc 5 tysiącom ludzi mieszkających w budynku w poruszaniu się. Ponad sto osób pracuje nad jego działaniem!

Ulubioną częścią budynku są szalenie wyglądające schody awaryjne, które stoją wysoko nad miastem. Stamtąd łatwo jest poczuć zawroty głowy, ale warto, ponieważ zdjęcia z nich są niesamowite. Ponadto widok z najwyższego piętra pokazuje miasto, które nie wydaje się mieć końca. To coś, co większość ludzi uzna za bardziej niż interesujące.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Ten symbol nowoczesnej brazylijskiej architektury ma 115 metrów wysokości i ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych zabudowanej powierzchni. Swoimi krzywiznami projekt stworzony przez Oscara Niemeyera pozostawił wzorce stosowane w Ameryce Północnej i Europie i był jednym z pierwszych budynków, które wyrażały brazylijską kulturę.

Architekt zaprojektował budynek w taki sposób, aby przekształcać i zmieniać otoczenie. Chciał poszukać funkcji i racjonalności, i rozwinął Edifício Copan w taki sposób, aby zintegrować go z krajobrazem i otoczeniem.

Czytaj: Cudowne lasy brazylijskie. Co skrywają?

Twitter