Sejm ustanowił nowe święto państwowe. Kiedy będziemy świętować?

0
638
zdjęcie: en.wikipedia.org

Posłowie ustanowili nowe, państwowe święto. Sejm przyjął ustawę w piątek. Kiedy będziemy je świętować i przede wszystkim co będziemy świętować?

Już w tym roku w kalendarzu świąt państwowych w Polsce pojawi się nowa data. Sejm w piątek przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym świętem – Chrztu Polski.

Święto Chrztu Polski jak już pisałam, będziemy obchodzić 14 kwietnia. Dzień ten ma zachęcić wszystkich Polaków do refleksji oraz do wywieszenia biało-czerwonych flag. Święto Chrztu Polski nie będzie dniem wolnym od pracy.

Projekt ustawy ustanawiającej dzień 14 kwietnia świętem państwowym – Świętem Chrztu Polski, złożyły 5 kwietnia 2017 roku Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz’15 oraz koło Wolni i Solidarni. Pomysłodawcą ustanowienia nowego święta państwowego był Jan Kalwiter.

– Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy – mówią posłowie, którzy złożyli wniosek o ustanowienie 14 kwietnia rocznicą Chrztu Polski.

Wcześniej posłowie odrzucili dwie poprawki zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. Jak informuje tvp.info „zgłosił je w imieniu klubu Wojciech Król (PO-KO).

– 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki – argumentował Król podczas drugiego czytania projektu.

Według ustawy dzień 14 kwietnia ustanowiony jest Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”. Jest to kolejne święto państwowe.

Posłowie chcą nowego święta – 14 kwietnia dniem Chrztu Polski

W trakcie prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) zwrócił uwagę, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów zgodziło się, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest istotne i ważne, aby przypomnieć Polakom dzień, w którym państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

– Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (…) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy – powiedział Piontkowski.

Wyniki głosowania

Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, a wstrzymało się od głosu 14 posłów.

Święto nie ma być dniem wolnym od pracy. Nie chcemy mnożyć dni wolnych od pracy, chcemy, żeby o tym pamiętać – tłumaczył w rozmowie z tvn24bis.pl Jan Klawiter.

Źródło: PAP,tvn24bis.pl, tvp.info

PRZECZYTAJ TAKŻE: Władze stolicy podejmują działania w kierunku ograniczenia lekcji religii w szkołach – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl