Na Wawelu, w dawnej siedzibie królów Polski w Krakowie, odkryto misternie zdobiony średniowieczny złoty pierścień, prawdopodobnie pochodzący z XI lub XII wieku. Jest to jedyny egzemplarz tego typu znaleziony na terenie Polski.
„Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego, wczesnośredniowiecznego pierścienia!” – napisało w mediach społecznościowych konto „Zamek Królewski na Wawelu”, ogłaszając „wyjątkowe odkrycie”.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Ewa Swoboda króluje. Polka z najlepszym czasem na świecie!
Pierścień ozdobiony jest przeciwstawnymi twarzami, co czyni go niezwykle niezwykłym. Dlaczego jest to tak wyjątkowe odkrycie? W Polsce odnaleziono jedynie kilka wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni, które są pozbawione ozdób lub mają proste wzory geometryczne. Egzemplarz okryty na Wawelu jest unikatowy ze względu na swoje zdobienie.
– To sprawia, że najnowsze znalezisko jest wyjątkowe – mówi Jerzy Trzebiński z Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu. „To jedyny przykład przedstawienia wizerunków ludzkich (czy w ogóle figuralnych) na wczesnośredniowiecznym pierścieniu pochodzącym z Polski”.
Trzebiński zauważa też, że w pozycji tej nie ma żadnych odniesień do chrześcijaństwa (które zaczęto kształtować się w Polsce od X w.) i sugeruje, że dwie, przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus – bóg o dwóch twarzach.
Trzebiński, biorąc pod uwagę typową dla tego okresu w Polsce formę pierścienia, uważa, że był to prawdopodobnie wyrób lokalny i mógł należeć do członka elit Piastów, pierwszej dynastii panującej w Polsce od momentu powstania państwa w X wieku aż do XIV wieku.
CZYTAJ: Restauracja w Krakowie uznana za najlepszą w Polsce
Pierścień odnaleziono podczas badań archeologicznych w podziemiach tzw. Wieży Duńskiej, jednej z czterech wież mieszkalnych zamku.
Wzniesiono ją od końca XIV do początków XV wieku na polecenie króla Władysława II Jagiełły w ramach przebudowy istniejącej wcześniej wieży. W XVI wieku dobudowano wówczas fasadę wieży.
Budynek wziął swoją nazwę od jednego z pierwszych gości, Eryka, króla Danii, Szwecji i Norwegii (często zwanego Erykiem Pomorskim). Przebywał tam w 1424 roku podczas koronacji czwartej żony króla Władysława, Zofii Holszańskiej.
Pierścień odnaleziono na szczycie pozostałości dawnej budowli kamiennej, prawdopodobnie wału obronnego. Historia Zamku Wawelskiego sięga XI wieku, ale już na długo przedtem wzgórze, na którym się on znajduje, było ważną siedzibą władzy.