Serpentyny we wsi Wujskie to jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce.
Jazda najdłuższymi serpentynami w Polsce to nie lada wyzwanie. Droga wznosi się i wije malowniczymi, łagodnymi łukami wśród drzew.
Serpentyny zlokalizowane są w Górach Słonnych na drodze krajowej nr 28 prowadzącej z Sanoka do Przemyśla.
Najciekawszy i zarazem najbardziej kręty odcinek drogi wiedzie z miejscowości Wujskie do Tyrawy Wołoskiej, gdzie wznosi się około 260 m w górę, a następnie opada 280 m w dół.
Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Przysłup (620 m n.p.m.) położona pomiędzy nienazwanym wzniesieniem o wysokości 636,4 m n.p.m., a masywem góry Przysłup (658 m n.p.m.).
Około 1 km na południe od przełęczy znajduje się taras widokowy z parkingiem – Słonne, skąd rozciąga się piękna panorama na pasma Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów.
Każdy kierowca lubiący takie klimaty powinien się udać w trasę pomiędzy wsią Wujskie a Tyrawą Wołoską. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej efektownych odcinków trasy w Polsce.
Czytaj: Wrocław: to najpiękniejszy budynek jesienią!
Ciekawostką jest, że do lat 70 XX wieku były tu 42 serpentyny, obecnie jest ich 18.
Według tradycji w czasach książąt ruskich istniała tu wojskowa strażnica, osłaniająca zamek sanocki przed napadem ze wschodu. Od niej wieś miała wziąć nazwę.
Najstarsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1513 roku. Zwała się wtedy „Wola Ujsko” i należała do sobieńskich dóbr Kmitów. Od końca XVI w. była przez półtora wieku w rękach Stadnickich, a XIX w. należała do Zatorskich i Wiktorów.
Czytaj: Najzdrowsze warzywa, które należy jeść jesienią
Bywa, że na tej trasie organizowane są rajdy samochodowe. W Wujskiem znajduje się punkt startowy do organizowanego corocznie Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego na trasie Wujskie – szczyt Gór Słonnych, przy drodze DK28. Wyścig zaliczany jest jako runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.
Ale już w latach 30-tych odbywały się tu rajdy samochodowe Kraków – Lwów.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl