Serpentyny w jesiennej odsłonie w polskiej wsi

0
763
Jesień w Polsce jest piękna. Źródło: Twitter

Serpentyny we wsi Wujskie to jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce.

Jazda najdłuższymi serpentynami w Polsce to nie lada wyzwanie. Droga wznosi się i wije malowniczymi, łagodnymi łukami wśród drzew.

Serpentyny zlokalizowane są w Górach Słonnych na drodze krajowej nr 28 prowadzącej z Sanoka do Przemyśla.

Najciekawszy i zarazem najbardziej kręty odcinek drogi wiedzie z miejscowości Wujskie do Tyrawy Wołoskiej, gdzie wznosi się około 260 m w górę, a następnie opada 280 m w dół.

Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Przysłup (620 m n.p.m.) położona pomiędzy nienazwanym wzniesieniem o wysokości 636,4 m n.p.m., a masywem góry Przysłup (658 m n.p.m.). 

Około 1 km na południe od przełęczy znajduje się taras widokowy z parkingiem – Słonne, skąd rozciąga się piękna panorama na pasma Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów.

Każdy kierowca lubiący takie klimaty powinien się udać w trasę pomiędzy wsią Wujskie a Tyrawą Wołoską. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej efektownych odcinków trasy w Polsce.

Czytaj: Wrocław: to najpiękniejszy budynek jesienią!

Serpentyny we wsi Wujskie (Podkarpackie). Źródło: Twitter

Ciekawostką jest, że do lat 70 XX wieku były tu 42 serpentyny, obecnie jest ich 18.

Według tradycji w czasach książąt ruskich istniała tu wojskowa strażnica, osłaniająca zamek sanocki przed napadem ze wschodu. Od niej wieś miała wziąć nazwę.

Najstarsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1513 roku. Zwała się wtedy „Wola Ujsko” i należała do sobieńskich dóbr Kmitów. Od końca XVI w. była przez półtora wieku w rękach Stadnickich, a XIX w. należała do Zatorskich i Wiktorów.

Czytaj: Najzdrowsze warzywa, które należy jeść jesienią

Bywa, że na tej trasie organizowane są rajdy samochodowe. W Wujskiem znajduje się punkt startowy do organizowanego corocznie Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego na trasie Wujskie – szczyt Gór Słonnych, przy drodze DK28. Wyścig zaliczany jest jako runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Ale już w latach 30-tych odbywały się tu rajdy samochodowe Kraków – Lwów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter
Twitter