Setki owiec chodzi w kółko nieprzerwanie od 12 dni

0
182
Ogromne stado owiec chodzi w kółko od 12 dni z rzędu w Chinach.

Stado owiec w Chinach krąży w kółko już od prawie dwóch tygodni i nikt tak naprawdę nie wie dlaczego.

Dziwaczne zachowanie zostało zarejestrowane na wideo z monitoringu na farmie owiec w regionie Mongolii Wewnętrznej, w północnych Chinach. W filmiku opublikowanym w środę przez chiński państwowy serwis informacyjny People’s Daily, widać dziesiątki owiec idących w dużym kole zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy niektóre inne owce można zobaczyć obserwujące z zewnątrz rotację, a jeszcze inne inne czasami stoją nieruchomo pośrodku kręgu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Właścicielka owczarni, zidentyfikowana jako pani Miao, powiedziała dziennikarzom, że dziwaczny spektakl zaczął się 4 listopada od zaledwie garstki owiec, ale w kolejnych dniach dołączyły dziesiątki innych. Co ciekawe, chociaż w gospodarstwie znajdują się 34 zagrody dla owiec, tylko owce w jednej zagrodzie — numer 13 — zachowują się w ten dziwaczny sposób.

Chińskie media podały, że owce są zdrowe, a przyczyna ciągłego krążenia pozostaje tajemnicą. Według właścicielki owiec, kilka owiec zaczęło chodzić w kółko, zanim dołączyły inne. Są w ruchu od 4 listopada. Nie jest jasne, czy zatrzymują się, żeby coś zjeść, czy się napić.

Czytaj: Do sieci trafiło nagranie z owcą, która odkryła trampolinę

Filmik przedstawiający owce chodzące w kółko stał się szalenie popularny w Chinach wkrótce po tym, jak został udostępniony online przez People’s Daily, i od tego czasu pojawiło się kilka teorii na temat tego dziwnego ruchu. Najpopularniejsza teoria głosi, że owce są zarażone bakterią, która powoduje stan znany jako listerioza lub „choroba krążąca”.

Według Merck Manual „początkowo chore zwierzęta są anorektyczne, przygnębione i zdezorientowane. Mogą wbijać się w narożniki, opierać o nieruchome przedmioty lub krążyć w kręgu”.

Jednak powyższa teoria została już zakwestionowana, ponieważ owce i kozy chore na listeriozę na ogół umierają w ciągu 14 do 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów. Owce na popularnym wideo robią to od 12 dni z rzędu i wydają się całkowicie zdrowe.

Czytaj: Pojawią się nowi mieszkańcy w krakowskim ZOO

Chociaż tego rodzaju zachowanie jest uważane za rzadkie, nie jest niespotykane. W 2018 roku była podobna historia setek reniferów na Półwyspie Kolskim w Rosji, za kołem podbiegunowym, chodzących po okręgu bez wyraźnego powodu.