Sieć Spar sprzedaje sklepy i opuszcza polski rynek

0
99
SPAR Group sprzedaje biznes w Polsce. Czy sieci uda się znaleźć nabywcę? (zdjęcie: WORLD present LukNY, twitter)

Międzynarodowy detalista Spar Group ogłosił, że zaledwie cztery lata po przejęciu sieci upadłej polskiej sieci supermarketów Piotr i Paweł, stara się sprzedać polską część swojego biznesu. W tym czasie firma nigdy nie odnotowała rocznego zysku.

„Po ocenie i rozważeniu wszystkich opcji zarząd uważa, że w najlepszym interesie grupy i akcjonariuszy leży zaangażowanie się w proces sprzedaży jej udziałów w Polsce” – ogłosiła firma w opublikowanym komunikacie giełdowym w czwartek. „Dodatkowe informacje będą udostępniane w miarę postępu procesu”.

CZYTAJ: Wózki sklepowe mają więcej bakterii niż toalety publiczne

W 2019 roku Spar nabył 80% udziałów w spółce Piotr i Paweł za symboliczną kwotę jednego euro. Pomimo rosnących przychodów, spółka nie osiągnęła zysku. W swoim ostatnim pełnym roku obrotowym, który zakończył się 30 września 2022 roku, spółka odnotowała w Polsce stratę operacyjną w wysokości 92,7 mln zł (20 mln euro).

W wiadomości wysłanej przez spółkę do nadawcy TVN24, Spar podkreślił, że będzie wspierać swój polski biznes do czasu znalezienia „odpowiedniego i wiarygodnego” inwestora.

„Utrzymując pozytywne nastawienie do możliwości i perspektyw rozwoju handlu detalicznego na dynamicznym i rosnącym rynku w Polsce, zespół zarządzający i pracownicy SPAR będą nadal pracować zarówno nad wzrostem, jak i rozwojem działalności SPAR w Polsce” – podała spółka.

W 2020 roku kolejny światowy gigant supermarketów, Tesco, ogłosił swoje wyjście z polskiego rynku. W następnym roku francuska sieć Carrefour ogłosiła, że rozważa sprzedaż swoich polskich oddziałów, ale ostatecznie pozostała w kraju.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Zieliński z drugim trafieniem w Serie A