Siemens Energy zbuduje w Polsce elektrownię za 2,3 miliarda złotych

0
408
Firma Zygmunta Solorza zapłaci 2,3 mld zł za nowy blok energetyczny. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Konsorcjum pod przewodnictwem Siemens Energy Global zawarło umowę z polskim producentem energii ZE PAK na budowę w Polsce bloku parowo-gazowego (CCGT).

„Spółka zależna ZE PAK – PAK CCGT – ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o.” – podał ZE PAK w komunikacie.

CZYTAJ: Polska rozpoczyna przekwalifikowanie górników do pracy w elektrowniach wiatrowych

ZE PAK – należący do jednego z najbogatszych ludzi w Polsce Zygmunta Solorza-Żaka – i jego spółka zależna PAK CCGT wydadzą 2,3 miliarda złotych na budowę elektrowni o mocy 600 MWe wraz z infrastrukturą oraz na serwis bloku przez Simens Energy na 12 lat.

Elektrownia powstanie w centralnej Polsce, na terenie istniejącej węglowej elektrowni Adamów należącej do ZE PAK. Budowa – nadzorowana przez konsorcjum Siemens Energy Global, Siemens Energy i Mytilineos – ma się rozpocząć w tym roku, a uruchomienie elektrowni nastąpi pod koniec 2026 lub na początku 2027 roku. Projekt realizowany będzie w formule „pod klucz”.

Planowany blok zostanie przez konsorcjum zaprojektowany i wykonany jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową SGT4 4000F, generatorem SGEN5-3000W, kotłem odzyskowym (HRSG), turbozespołem parowym kondensacyjnym SST5-5000 i chłodnią wentylatorową mokrą.

Elektrownia CCGT wykorzystuje ciepło spalin z turbin gazowych do wytwarzania pary, która jest następnie podawana do turbiny parowej w celu zapewnienia dodatkowej mocy, co skutkuje wyższą wydajnością wytwarzania energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami z turbiną gazową lub parową.

Choć ZE Pak otrzymał potwierdzenie, że jego spółka zależna podpisała umowę 1 września, firma z informacją o tym zwlekała aż do tego tygodnia, gdyż nie była pewna, czy w momencie podpisywania umowy otrzyma niezbędne pozwolenie na budowę.

Z tego powodu umowa przewiduje, że zobowiązania finansowe PAK CCGT powstaną dopiero w momencie uruchomienia procedury, na co spółka ma czas do końca tego miesiąca. W oświadczeniu firmy nie potwierdzono, czy wydano pozwolenie na budowę.

W grudniu 2021 roku spółka zawarła jednak 17-letnią umowę z operatorem sieci przesyłowych, zobowiązując ją do dostarczenia od 2026 roku 493 MW energii.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Reprezentacja Polski poznała swoich przeciwników w United Cup

W ostatnich latach ZE PAK poszukiwał możliwości rozwoju mniej zanieczyszczających elektrowni w miejsce elektrowni węglowych. Odzwierciedlają one wysiłki polskiego rządu zmierzające do skierowania krajowego sektora energetycznego – najbardziej zależnego od węgla w Europie – w stronę gazu, energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii.

W ubiegłym roku ZE PAK podpisał list intencyjny w sprawie budowy wspólnie z polskim państwowym gigantem energetycznym PGE i południowokoreańską KHNP elektrowni jądrowej w miejscu elektrowni węglowych ZE PAK w Pątnów, w centralnej Polsce.

W 2020 roku ZE PAK ogłosił, że przekształci dawną kopalnię odkrywkową w największą w Polsce farmę fotowoltaiczną.