Sir David Attenborough popiera recykling tworzyw sztucznych

0
463

Sir David Attenborough popiera nową technologię, która umożliwia recykling wszystkich tworzyw sztucznych.

Nowy zakład recyklingu, który powstaje w Anglii, wykorzystuje technologie, które mogą rozbić każdy rodzaj plastiku polimerowego na jego elementy składowe do recyklingu.

Według Forbsa, twórca filmów przyrodniczych, Sir David Attenborough, pojawił się w filmie obok innych przyrodników i właścicieli nowej fabryki, która wykorzystuje przegrzaną parę do zatarcia wiązań chemicznych trzymających monomery razem.

Należący do Mura Technology proces jest znany jako HydroPRS i jest szczególnie wyjątkowy ze względu na jego zdolność do rozkładania tworzyw sztucznych zwykle przeznaczonych na wysypiska śmieci lub do spalenia. Może nawet usuwać materiał biologiczny, taki jak resztki jedzenia przylegające do plastiku, aspekt, który czasami może zapobiegać recyklingowi plastiku – zamiast tego jest używany do zasilania kotłów napędzających recykling.

Pozostają oleje i chemikalia gotowe do odsprzedaży producentom w celu przetworzenia na nowe produkty.

„To, co jest tak tragiczne w zanieczyszczeniu plastikiem, to fakt, że jest ono całkowicie niepotrzebne” – mówi Attenborough w filmie wydanym przez brytyjską firmę recyklingową Mura Technology. „Przede wszystkim plastik w naszych oceanach nigdy nie powinien tam trafić”.

Czytaj: Filmowiec i przyrodnik Sir David Attenborough mówi: ludzie są „plagą na Ziemi”

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to ogromny problem i istnieje mnóstwo inteligentnych technologii służących do recyklingu i biodegradacji plastiku.

Co więcej, plastik jest wyciągany z rzek i oceanów dzięki coraz bardziej inteligentnym projektom i zaangażowanym organizacjom. Jednak problem będzie się pogłębiał w przypadku oceanów, ponieważ coraz więcej krajów rozwijających się wkracza w konsumpcyjny dobrobyt i bezpieczeństwo współczesnego życia.

Mura Technology mówi, że materiały wyprodukowane podczas ich procesu recyklingu mogą być używane wielokrotnie, nigdy nie stając się niestabilnymi chemicznie, więc nie jest zaskakujące, że rząd brytyjski wspiera projekt do końca, ponieważ fabryka w Teesside w Anglii zwiększa do 1 000 000 ton plastiku do recyklingu rocznie.

„Rząd zobowiązuje się zarówno do ograniczenia niedopuszczalnych odpadów z tworzyw sztucznych, które szkodzą naszemu środowisku, jak i do zapewnienia możliwości ponownego wykorzystania większej ilości materiałów zamiast ich wyrzucania” – powiedziała Rebecca Pow, brytyjska podsekretarz stanu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich.

„Inwestując w te prawdziwie przełomowe technologie, pomożemy w dalszym rozwoju tych wysiłków i nie mogę się doczekać, aż się rozwiną i przyniosą rzeczywiste rezultaty”.

Obejrzyj wideo o technologii Mura na poniższym filmie.

Czytaj: Kawiarnia wykonana z… kartonu, czyli architektura przyjazna środowisku.

johannesfloe.com – Art to remember