Sir David Attenborough został wybrany przez ONZ Czempionem Ziemi

0
283
Sir David Attenborough od dziesięcioleci jest niestrudzonym orędownikiem ochrony środowiska i przywracania przyrody. Źródło: Twitter/ Butterfly Conservation

Sir David Attenborough został wybrany Czempionem Ziemi przez Program Ochrony Środowiska ONZ.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) ogłosił, że Sir David Attenborough jest laureatem nagrody Champions of the Earth Lifetime Achievement Award za jego zaangażowanie w badania, dokumentację i rzecznictwo na rzecz ochrony przyrody i jej przywracania.

Prestiżowa nagroda jest wyrazem uznania 95-latka za zaangażowanie w opowiadanie historii o świecie przyrody i zmianach klimatycznych. Jego filmy dokumentalne są niesamowite.

Dyrektorka wykonawcza UNEP, Inger Anderson, powiedziała, że ONZ wybrało uznanie Sir Davida z powodu jego oddania transmisji świata przyrody.

„Sir David Attenborough poświęcił swoje życie na dokumentowanie historii miłosnej między ludźmi a naturą i nadawanie jej światu. Jeśli mamy szansę na uniknięcie załamań klimatu i różnorodności biologicznej oraz oczyszczenie zanieczyszczonych ekosystemów, to dlatego, że miliony z nas zakochały się w planecie, którą pokazał nam w telewizji” – powiedziała Inger Andersen, dyrektorka wykonawcza UNEP. „Praca Sir Davida będzie nadal inspirować ludzi w każdym wieku do dbania o przyrodę i stawania się pokoleniem odnowy”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kariera Attenborough jako nadawcy telewizyjnego, historyka przyrody, autora i rzecznika ochrony środowiska trwa ponad siedem dekad. Najbardziej znany jest ze swojej pracy z Działem Historii Naturalnej BBC, w tym filmów dokumentalnych, takich jak Life on Earth, Our Planet i Our Blue Planet. Ponadto jego orędownictwo na rzecz zachowania i przywrócenia bioróżnorodności, przejścia na energię odnawialną, łagodzenia zmian klimatycznych i promowania diet bogatych w rośliny przyczynia się do realizacji wielu celów zrównoważonego rozwoju (SDGs).

Odbierając nagrodę, Sir David powiedział, że świat musi teraz podjąć działania w celu ochrony przyrody i planety.

„Świat musi się zjednoczyć. Tych problemów nie może rozwiązać jeden naród – bez względu na to, jak duży jest ten naród. Wiemy, jakie są problemy i wiemy, jak je rozwiązać. Brakuje nam tylko ujednoliconych działań” – powiedział Attenborough po otrzymaniu nagrody za całokształt twórczości.

Sir David przypomniał, że historie sukcesu w dziedzinie ochrony środowiska powinny dać nam nadzieję, że zmiana jest możliwa.

„Pięćdziesiąt lat temu wieloryby na całym świecie znajdowały się na skraju wyginięcia. Potem ludzie zebrali się razem i teraz w morzu jest więcej wielorybów, niż kiedykolwiek widział jakikolwiek żywy człowiek. Jeśli będziemy działać razem, możemy rozwiązać te problemy”.

Sir David rozpoczął pracę nad programami historii naturalnej w latach pięćdziesiątych, a jego programy kręcone w odległych częściach świata stały się niezwykle popularne. W ciągu ostatnich czterech lat jego ostrzeżenia o szkodach, jakie zmiany klimatyczne powodują na planecie i ludziach, stały się bardziej surowe.

Czytaj: Sir David Attenborough budzi ludzi w sprawie poważnych problemów środowiskowych

Sir David jest szczególnie popularny wśród dzieci i nastolatków zaniepokojonych zmianami klimatycznymi. Nastoletnia aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg powiedziała, że spotkanie z nadawcą było „nie do opisania” i każdy powinien starać się być taki jak on.

Zapytane o Sir Davida, dzieci odwiedzające londyńskie akwarium powiedziały BBC News, że uwielbiają oglądać go w telewizji, a nawet mają o nim książki.

„Robi wiele rzeczy, aby wspierać naszą planetę i zwierzęta. W swoim programie mówi nam, że świat przyrody może być zagrożony, jeśli nie podejmiemy żadnych działań”, wyjaśnia 10-letnia Raya.

Martwi się o planetę, mówiąc, że nauczył się, że „musimy przestać używać plastiku, zacząć używać więcej samochodów elektrycznych i powinniśmy sadzić więcej drzew zamiast je wycinać”.

Czytaj: Sir David Attenborough popiera recykling tworzyw sztucznych

13-letni Benjamin powiedział, że oglądanie programów Sir Davida zainspirowało go do zostania biologiem morskim. Ale nauczyło go również o niebezpieczeństwie, jakie grozi nam zmiana klimatu i utrata bioróżnorodności.

„Chcę mieć rodzinę i chcę, żeby żyli w ładnym świecie. I jeśli zaczniemy bardzo się starać, możemy ocalić świat przyrody” – wyjaśnił.

Nacisk Sir Davida na historie sukcesu, takie jak przywracanie wielorybów z miejsca wyginięcia, jest ważny, powiedział BBC News prof. Rick Stafford, biolog morski z Uniwersytetu w Bournemouth.

„Naprawdę wysunął na pierwszy plan zmiany klimatyczne i utratę bioróżnorodności. Optymizm jest ważny, ale główne problemy do rozwiązania nie mają charakteru naukowego – są ekonomiczne i polityczne” – wyjaśnił.

Czytaj: Filmowiec i przyrodnik Sir David Attenborough mówi: ludzie są „plagą na Ziemi”

Attenborough jest od dawna zagorzałym zwolennikiem multilateralizmu środowiskowego. W 1982 roku, podczas 10. posiedzenia Rady Zarządzającej UNEP, powiedział państwom członkowskim ONZ: „To, co ty, ja i inni zwykli ludzie na całym świecie możemy zrobić, samo w sobie nie uratuje świata przyrody. Wielkimi decyzjami, wielkimi katastrofami, przed którymi stoimy, mogą zająć się tylko rządy i dlatego ta organizacja jest tak ważna”.

Czytaj: Miasteczko Zdrowia wraca do Wrocławia! Skorzystaj z darmowych badań

Wśród poprzednich laureatów znaleźli się rzecznik sprawiedliwości środowiskowej Robert Bullard (2020), obrońca środowiska i praw tubylczych Joan Carling (2018) oraz biolog roślin José Sarukhán Kermez (2016). Laureatów wybiera Dyrektor Wykonawczy UNEP, który również przyznaje nagrodę.