Skąd się biorą sny? Co oznaczają? Dlaczego niektóre tak długo pamiętamy?

0
688
zdjęcie: pixabay.com

Są sny, które na długo zapadają w pamięci. Skąd się biorą sny? Co oznaczają? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Sen jest to stan fizjologiczny, druga sfera życia, w której świadomość zanika. Od wieków ludzie próbują interpretować sny.

W czasie snu kilkukrotnie pojawiają się różne jego fazy. Statystyki pokazują, że powinniśmy spać od 7 do 8 godzin na dobę. Jest to ważne, gdyż w trakcie snu w poszczególnych jego fazach zachodzą bardzo istotne zjawiska z punktu widzenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Marzenia senne to wizje, które powstają w umyśle człowieka, kiedy śpi. Są stanem świadomości, nad którym śniący ma ograniczoną kontrolę. Na marzenia senne składają się serie obrazów lub historie. Towarzyszą im wrażenia czuciowe oraz silne emocje. Sny mogą być przyjemne lub przerażające. Naukowcy uważają, że sny powstają w hipokampie – obszarze mózgu kontrolującym uczucia, emocje i pamięć. Z neurologicznego punktu widzenia sny są formą halucynacji, jaka występuje u wszystkich ludzi w jednej z faz snu.

W licznych sennikach do których zdarza nam się zaglądać odnaleźć można powtarzające się senne motywy.

Zęby – w zależności od tego czy we śnie widzimy je zepsute, rosnące, białe, złote interpretowane są jako choroba, utrata kogoś bliskiego, potrzeba posiadania dziecka, ciąża, radość, pokusa.

Woda – zanurzenie w wodzie – oczyszczenie, uporządkowanie życia emocjonalnego, zaspokojenie pożądania.

  • czysta woda – kreatywność, rozwój;
  • brudna woda – problemy, kompleksy;
  • strach przed wodą – lęk przed poznaniem prawdy o sobie.

Mężczyzna – symbolizuje siłę i porządek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 zadań, które warto wykonać na wiosnę

Zmarły – gdy we śnie widzimy zmarłego, zazwyczaj jest to reakcja emocjonalna po stracie kogoś bliskiego, chęć przywrócenia jego istnienia, jest to także lęk obawa przed nieznanymi aspektami własnej osobowości.

Ciąża – pojawiająca się we śnie symbolizuje zmiany w życiu. Symbolizuje także powodzenie oraz bogactwo.

Dziecko – symbolizuje tęsknotę za niewinnością i szczerością. Ten motyw senny interpretowany jest także jako szczęście, przyrost rodziny, potrzebę narodzenia potomka.

Śmierć – może zapowiadać odrodzenie, koniec pewnej epoki. Symbolizuje także podjęcie radykalnej decyzji, którą śniący zaakceptował i uznał za słuszną.

Pieniądze – bardzo często interpretuje się je jako obraz sfery uczuciowej. To nie ekonomia, ale miłość, zazdrość i życie erotyczne śniącego.

Te i wiele innych motywów sennych odnajdujemy zaglądając do senników. Jestem ciekawa co Wam się ostatnio przyśniło? Zapraszam do dyskusji.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl