Skamieniałe drewno: 15 zdjęć

0
2294

Skamieniałe drzewa można uznać za jedno z najbardziej niesamowitych i rzadkich zjawisk naturalnych na naszym świecie. 

Z pozoru przypominają jakiś przedmiot artystyczny, ponieważ ich zewnętrzna część wygląda jak drzewo, a wewnętrzna część to ogromna koncentracja połączonych ze sobą kamieni szlachetnych, które zadziwiają swoim widokiem.

W rzeczywistości są to minerały. Skamienienie drzewa zaczyna się od momentu wpadnięcia pod ziemię lub znalezienia się pod zatorami osadów – lawy, popiołu, piasku, moreny lodowcowej, a także tylko pod warunkiem braku dostępu do tlenu. Woda zawiera wiele minerałów i stopniowo zmienia strukturę drzewa. Substancje organiczne rozpadają się, a na ich miejscu pojawiają się skamieniałości, powtarzające wewnętrzną budowę drzewa, niekiedy nawet zachowując część słojów.

reddit.com
pinimg.com

Proces zastępowania drewna kamieniem to nie kwestia setek czy tysięcy lat, to kwestia około milionów lat. Skamieniałe drewno to skamieniałości drewna z minionych okresów geologicznych.

Naukowcy odkryli skamieniałe rośliny wraz ze szczątkami dinozaurów, które miały około 100 milionów lat. Resztki roślin są znacznie rzadsze niż kości zwierząt prehistorycznych, dlatego po znalezieniu skamieniałości zwykle powstają wokół nich rezerwaty przyrody i parki.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

reddit.com
reddit.com

Najbardziej znanym jest Park Petrified Forest (Park Narodowy Skamieniałego Lasu), znajdujący się w stanie Arizona. Znajdują się w nim pnie, których długość sięga 65 metrów, a jak udało się ustalić, pomimo ogromnego wieku skamieniałości – 225 mln lat, były to wcześniej drzewa iglaste.

Czytaj: Artysta stworzył ogromne rzeźby z drewna pochodzącego z recyklingu

reddit.com
reddit.com

Jednak największe nagromadzenie skamieniałych drzew występuje w Grecji, na wyspie Lesbos. Jest tam las setek pni, którego długość wynosi ponad 100 kilometrów. Ponadto to na Lesbos znaleziono najwyższe skamieniałe drzewo, które zachowało swoją pionową pozycję – wznosi się na wysokość 7,2 metra, mając obwód prawie 9 metrów.

reddit.com
reddit.com

W procesie petryfikacji – petryfikacji drzewa zmienia się jego kolor. Zależy to od tego, w jakie substancje woda jest wzbogacona. Ponadto kolorystyka ma dość szeroką gamę, dlatego wewnętrzna część drzewa czasami tak efektownie prezentuje się w różnych odcieniach. Tlenek żelaza nadaje kolor czerwony i brązowy, miedź, chrom i kobalt – różne odcienie niebieskiego i zielonego, węgiel – czerń, mangan – jasnoczerwony, różowy.

Instagram

Ze względu na to, że skamieniałe drzewa tworzą się przez wieki, wykonane z nich amulety są uważane za bardzo ważne. Skamieniałe drzewa znajdują również zastosowanie w biżuterii i są wysoko cenione, ponieważ posiadają niepowtarzalne wzory. Ale częściej wykorzystywane jest oczywiście sztuczne skamieniałe drzewo. Projektanci wykorzystują je do ozdabiania powierzchni i wnętrz budynków.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org