Skarb narodowy: życie Sir Davida Attenborough

0
928
Sir David Attenborough: „Najlepszą dewizą jest nie marnować rzeczy. Nie marnuj prądu, nie marnuj papieru, nie marnuj jedzenia… po prostu nie marnuj. Dbaj o świat przyrody, żyjące w nim zwierzęta i rośliny. To jest ich planeta, jak również nasza. NIE MARNUJ”. Zdjęcie: Twitter

Słowo „legenda” jest obecnie rzucane zbyt często i zbyt kapryśnie, osłabiając siłę i wpływ tego terminu. Gdybyśmy mogli przywrócić temu słowu jego dawną świetność, bardzo niewielu ludzi zasłużyłoby na miano prawdziwej legendy. Sir David Attenborough jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko zdobywają legendarny status, ale także zdobią wzniosłe wyżyny „narodowego skarbu” i „ikony kultury”.

Od prawie 70 lat, Attenborough przenosi cuda świata przyrody do naszych domów za pośrednictwem telewizji, radia, a ostatnio także mediów społecznościowych. Jego wyjątkowy głos przedstawił milionom ludzi na całym świecie bogatą, różnorodną i cudowną różnorodność flory i fauny, jaką ma do zaoferowania nasza planeta. Mówiąc prościej, Attenborough jest ojcem chrzestnym historii naturalnej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Urodzony 8 maja 1926 roku w Leicester, Attenborough był jednym z trzech synów. Jego najstarszy brat, Richard, został później aktorem i reżyserem, występując w przebojowych filmach, takich jak Park Jurajski, O jeden most za daleko i Wielka ucieczka, podczas gdy jego młodszy brat, John, był dyrektorem producenta samochodów Alfa Romeo.

Od najmłodszych lat Attenborough interesował się otaczającym go światem, zbierając skamieniałości i naturalne okazy. Następnie uzyskał stopień naukowy z nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Cambridge, zanim został powołany do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej w 1947 roku. Następne dwa lata spędził stacjonując w Północnej Walii.

W 1950 roku Attenborough poślubił Jane Elizabeth Ebsworth Oriel. Para pozostała razem przez następne 47 lat, zanim Jane zmarła w 1997 roku. Para miała dwoje dzieci, Roberta i Susan.

Czas Attenborougha w BBC rozpoczął się w 1952 roku, kiedy dołączył do giganta nadawczego jako stażysta. Nie trwało długo, zanim został producentem, wykazując nieustępliwe pragnienie wyniesienia programów telewizyjnych na wyższy poziom.

Czytaj: Sir David Attenborough budzi ludzi w sprawie poważnych problemów środowiskowych

Jego przełomowy program Zoo Quest (1954) łączył prezentację w studiu na żywo z rzeczywistymi materiałami przyrodniczymi nakręconymi w plenerze, czego nigdy wcześniej nie robiono. Po raz pierwszy salony ludzi wypełniły się cudami świata przyrody, a sukces programu pokazał kierownictwu, że pokazy dzikiej przyrody mogą przyciągnąć dużą widownię. Był to także pierwszy występ Attenborougha przed kamerą.

W 1965 roku Attenborough przyjął ofertę BBC, aby zostać kontrolerem ich nowego kanału telewizyjnego BBC 2. Tworząc portfolio różnorodnych programów, od muzyki i sztuki po eksperymentalne komedie i podróże, Attenborough zdefiniował tożsamość raczkującego kanału na nadchodzące dziesięciolecia. Niektóre z jego najsłynniejszych zleceń to Match of the Day, Call My Bluff i przełomowy komediowy serial Latający cyrk Monty Pythona.

Zlecił także programy, które stały się przełomowymi serialami, definiując nowy rodzaj telewizyjnego dokumentu. Programy takie jak Civilization, 13-częściowy serial poświęcony historii sztuki zachodniej, oraz Powstawanie człowieka, kolejny 13-częściowy serial śledzący rozwój społeczeństwa ludzkiego, spotkały się z uznaniem krytyków.

Attenborough był również pionierem wprowadzenia telewizji kolorowej, nadzorując pierwsze w historii transmisje kolorowe w Europie. Aby pomóc pochwalić się nowym medium, Attenborough wprowadził snooker (grę bilardową) do BBC. Jasne, żywe kolory kulek pięknie pokazały potencjał telewizji kolorowej.

W 1969 roku, Attenborough awansował na stanowisko dyrektora programów BBC. Jednak jego chęć do pracy w sali konferencyjnej była krótkotrwała i w 1972 roku Attenborough złożył rezygnację, aby zostać niezależnym nadawcą, mając nadzieję na powrót do korzeni historii naturalnej.

Attenborough powiedział kiedyś: „Zrozumienie świata przyrody jest źródłem nie tylko wielkiej ciekawości, ale i wielkiego spełnienia”. Ta nienasycona ciekawość przekształciła Attenborougha z dyrektora zarządu w odkrywcę dzikiej przyrody, podróżującego po świecie, piszącego i produkującego przełomowe programy przyrodnicze.

Zanurzając się w środowisku, w którym kręcił, Attenborough był pionierem nowych technik filmowania i stylów dokumentalnych, przesuwając granice programowania historii naturalnej, aby zapewnić oszałamiająco wciągające pokazy dzikiej przyrody. Doskonałym przykładem było Life on Earth (Życie na Ziemi) (1979) – telewizyjna uczta, która stała się wyznacznikiem jakości programów przyrodniczych. Serial obejrzało ponad 500 milionów ludzi na całym świecie i stał się ogromnym komercyjnym sukcesem BBC. Pięć lat później The Living Planet (1984) udowodnił, że formuła Attenborougha na kręcenie filmów o dzikiej przyrodzie jest teraz złotym standardem.

Czytaj: Sir David Attenborough popiera recykling tworzyw sztucznych

W następnych latach i dziesięcioleciach Attenborough nadal podnosił poprzeczkę i przesuwał granice kręcenia filmów, aby przenosić na mały ekran obrazy i dźwięki, których nigdy wcześniej nie widziano. Od koloru po wysoką rozdzielczość, od wirtualnej rzeczywistości po rozdzielczość 4K, ciągłe pragnienie Sir Davida, by wprowadzać innowacje i prezentować oszałamiające efekty wizualne, od ośmiu dekad trzyma widzów w napięciu.

Czytaj: W USA odkryto piąte najstarsze na świecie drzewo!

Chociaż katalog prac Attenborough jest zbyt obszerny, aby omówić go w jednym artykule, gdybyśmy mieli wybrać parę, byłyby to franczyzy The Blue Planet (Błękitna Planeta) i Planet Earth (Planeta Ziemia), z których obie były spektakularnie ambitne w swoim zakresie i całkowicie urzekające do oglądania.

W ostatnich latach Attenborough skupił się na podnoszeniu świadomości na temat zmian klimatu, zajmując miejsce w pierwszym rzędzie wobec stale rosnącego zagrożenia, przed którym stoi nasz świat przyrody. „Z pewnością naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć planetę, która zapewni dom nie tylko dla nas, ale dla całego życia na Ziemi” – powiedział kiedyś.

Czytaj: Filmowiec i przyrodnik Sir David Attenborough mówi: ludzie są „plagą na Ziemi”

Filmy Our Planet (Nasza Planeta) (2019) i David Attenborough: A Life on Our Planet (David Attenborough: Życie na naszej planecie) (2020) podkreślały destrukcyjną rolę działalności człowieka w naszym świecie, mając nadzieję, że zainspirują nas do zmian i odnowionego pragnienia zachowania tego, co mamy, zanim będzie za późno.

Za swoją pracę Attenborough otrzymał liczne wyróżnienia, w tym tytuł rycerski, Wielki Krzyż Kawalerski Orderu św. Michała i św. Jerzego, a także nagrodę Champion of the Earth. Na jego cześć nazwano ponad dwadzieścia stworzeń, zarówno żywych, jak i wymarłych.

Czytaj: Sir David Attenborough został wybrany przez ONZ Czempionem Ziemi

Nie wykazując żadnych oznak spowolnienia, Attenborough wydał w maju 2022 roku Prehistoric Planet (Prehistoryczna planeta), pięcioczęściową serię historii naturalnej o życiu dinozaurów.