Składka OC będzie powiązana z punktami karnymi od czerwca

0
277
Ceny OC powiązane z punktami karnymi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Szykują się zmiany w naliczaniu składki OC. Rządzący wprowadzili powiązanie wysokości składki OC z liczbą punktów karnych na koncie kierowcy. To system, który jest już wykorzystywany w wielu krajach.

Jak na razie ubezpieczyciele nie mają możliwości sprawdzania punktów karnych przy sprzedaży OC. Zmieni się to w czerwcu 2022 roku. Wtedy część kierowców się zdziwi… System jest prosty: im więcej kierowca ma punktów, tym wyższą składkę będzie płacił. 

Zakłady ubezpieczeń od 17 czerwca 2022 roku zyskają dostęp do danych o mandatach i punktach karnych. Możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli została wprowadzona ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328).

Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty

Ustawa z 2 grudnia 2021 r. mówi, że informacje o mandatach będą mogły być używane przez ubezpieczycieli tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC.

Kierowca łamiący przepisy i mający sporo punktów jest obarczony wyższym ryzykiem spowodowania kolizji niż kierowca bez punktów, a co za tym idzie ubezpieczyciel z większym prawdopodobieństwem będzie musiał wypłacić odszkodowanie.

„Warto pamiętać, że przy okazji sprzedaży kolejnego OC lub AC, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku” – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj: Poznańskie pogotowie ma nowy sprzęt. Pierwszy taki w Polsce!

Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz

Przepisy uchwalone w grudniu 2021 r. zmieniają termin usunięcia z centralnej ewidencji kierowców (CEK) ważnych informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych.

„Dzięki nowym zasadom prezentacji w CEK danych o mandatach, zakłady ubezpieczeń będą mogły podczas kalkulacji składek OC i AC uwzględniać wykroczenia oraz przestępstwa kierowców nawet sprzed dwóch lat” – podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

O ile wzrośnie składka?

Ustalanie ceny za ubezpieczenie to indywidualna decyzja każdego zakładu ubezpieczeń. Na składkę mają wpływ nie tylko mandaty i punkty karne, ale też szkodowość kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, rodzaj pojazdu, pojemność silnika, marka pojazdu, itd. Analiza wszystkich tych czynników daje ostateczną cenę za ubezpieczenie.

Czytaj: Po raz pierwszy w Europie sprzedaż pojazdów elektrycznych pokonała samochody z silnikiem Diesla