Skomplikowane, tymczasowe instalacje z soli

0
418
Labirynt solny autorstwa Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook

Motoi Yamamoto wykorzystuje bardzo wyjątkowy materiał artystyczny: sól.

Japoński artysta Motoi Yamamoto tworzy skomplikowane tymczasowe instalacje przy użyciu soli — podstawowego materiału zarówno dla ludzkiego ciała, jak i oceanu.

Wlewa drobne ziarna w obrazy, które wyglądają zupełnie inaczej z daleka niż z bliska – labiryntowe, koronkowe, mapowe, naturalne i burzowe wzory.

Japoński artysta znany jest z pracy z solą, często w formie tymczasowych, skomplikowanych, wielkoformatowych instalacji. Motoi zaczął tworzyć sztukę z soli, starając się zachować wspomnienia o swojej zmarłej siostrze.

Jego inspiracja pochodziła z żalu:

Podstawą mojej pracy jest śmierć mojej siostry na raka mózgu… Od tego czasu w żalu myślę o tym, co i kogo straciłem. Zacząłem tworzyć dzieła sztuki, które odzwierciedlały takie uczucia i kontynuowałem je tak, jakbym pisał pamiętnik. Wiele moich prac przybiera formę labiryntów o skomplikowanych wzorach, zrujnowanych i opuszczonych klatkach schodowych lub zbyt wąskich tunelach naturalnej wielkości, a wszystkie te prace wykonane są z soli„.

Motoi Yamamoto, Labirynt (Sól) 2012. Źródło: Facebook

Artysta rysuje tym białym minerałem. W formacjach labiryntowych minerał jest rozłożony na ziemi. Japoński artysta w swoich spektaklach opowiada o pamięci, czasie i upamiętnianiu. Urodzony w 1966 roku Motoi Yamamoto mieszka i pracuje w Tokio.

Czytaj: Nowa wystawa w Tokio bada 1500-letnią historię kobiecych kimon

Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook

Niezliczone kształty są łączone w większe jednostki, wirujące organicznie, przypominające galaktyki lub mikroskopijne przebłyski struktur niewidocznych gołym okiem.

Sól w sztuce Yamamoto ma wymiar kosmiczny (mikro- i makrokosmiczny). I tak jak sam kosmos jest ulotny, tak samo jest z jego sztuką.

Czytaj: Rusza XII edycja konkursu Poznański Wolontariusz Roku

Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook

Godziny niezbędne do zbudowania dzieła są integralną częścią procesu tworzenia. Istnieje aspekt rytualny, w obecności publiczności, w religijnej ciszy, kiedy artysta tworzy te labirynty, dla symboliki, którą reprezentują. Tworzone kształty zbierają pamięć o istotach, które odeszły.

Artysta wzywa publiczność do usunięcia soli po zakończeniu każdej instalacji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook

Sztuka solna jest zawsze sposobem upamiętniania Yamamoto, który upamiętnia swoją siostrę, która zmarła w młodym wieku.

Jego solne labirynty przypominają nieskończenie rozgałęzione ścieżki pamięci, które nie tylko przechowują, ale także wyzwalają ból i smutek, prowadząc w ten sposób do miejsca ich powstania.

Chcę ponownie poczuć sedno moich wspomnień głęboko we mnie” – powiedział kiedyś artysta.

Praca solna Motoi Yamamoto w bardzo ogólnej, ale zmysłowej formie mówi o drodze naprzód i wstecz, o dwóch drogach w życiu każdego z nas.

Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook
Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook
Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook
Motoi Yamamoto. Źródło: Facebook