Wiedzieliście, że istnieją ślimaki wulkaniczne? Mają metalowe skorupy i wytrzymują temperatury 750 stopni.
Ślimaki wulkaniczne to naprawdę ciekawe zjawisko. Ich skorupy wykonane są z siarczków żelaza i żyją wokół kominów hydrotermalnych, których temperatura może osiągać nawet 750 stopni Fahrenheita.
To ślimak o łuskowatej skorupie, który rozwinął skorupę wykonaną z żelaza, która może przetrwać „niemożliwe warunki życia” w podwodnych kominach wulkanicznych.
Ponadto miękka część wystająca ze skorupy, zwana stopą, jest pokryta żelaznymi płytami.
Tajemnica tego zamieszkującego wulkan ślimaka i jego metalowej skorupy została niedawno odkryta przez naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu (HKUST).
Naukowcy zbadali 20 ślimaków wulkanicznych.
Czytaj: Najpiękniejsze doliny Europy
Wśród ich odkryć była genetyczna wskazówka dotycząca metalowej zbroi ślimaka.
„Odkryliśmy, że jeden gen, nazwany MTP – białko tolerujące metal – 9, wykazał 27-krotny wzrost populacji z mineralizacją siarczku żelaza w porównaniu z genem bez mineralizacji” – powiedział dr Sun Jin. „Sugerowano, że białko to zwiększa tolerancję jony metali”.
Czytaj: Oto najpiękniejsze ślimaki świata
Naukowcy są przekonani, że ta tolerancja umożliwia ślimakom przeżycie, gdy jony żelaza w ich środowisku reagują z siarką w ich łuskach, tworząc siarczki żelaza.
„Odkrycie genomu tego ślimaka pogłębia naszą wiedzę o mechanizmie genetycznym mięczaków, kładąc podwaliny genetyczne, które otwierają drogę do zastosowania” – powiedział dr Qian Peiyuan.
Zespół HKUST uważa, że ich praca może również utorować drogę dla „potencjalnych środków zaradczych” również w dziedzinie medycyny.
Pełne badanie zostało opublikowane w Nature Communications.
johannesfloe.com – Art to remember