Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D

0
297
Witamina D ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Zdjęcie: Pixabay

Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono pierwszy bezpośredni związek z witaminą D.

Słońce może odeprzeć demencję i udary po tym, jak naukowcy wykazali bezpośredni związek między witaminą D a warunkami w pierwszym na świecie badaniu.

Nowe badanie oparte na Brytyjczykach wykazało, że przypadki demencji mogą spaść o prawie jedną piątą, jeśli osoby z niedoborem tej witaminy przyjmowałyby suplementy w celu przywrócenia ich do zdrowego poziomu.

Witamina D jest znana jako witamina słońca, ponieważ skóra wytwarza ją pod wpływem światła.

Czytaj: Niedobór witaminy D? Nauka pokazuje, co dzieje się z Twoim ciałem

Zespół z University of South Australia przyjrzał się prawie 300 000 osobom z brytyjskiego Biobanku, badając wpływ niskiego poziomu witaminy D oraz ryzyku demencji i udaru mózgu.

Odkryli, że niski poziom witaminy D wiązał się z mniejszą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem demencji i udaru mózgu.

Dalsze analizy genetyczne potwierdziły przyczynowy skutek niedoboru witaminy D i demencji.

Powiedzieli, że w niektórych populacjach można zapobiec nawet 17% przypadków demencji, zwiększając u wszystkich normalny poziom witaminy D.

Czytaj: Dlaczego zwiększenie poziomu witaminy D może zmniejszyć ryzyko raka nawet o 70%?

Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i zależności wśród osób starszych na całym świecie, wpływając na sposób myślenia i zachowania wraz z wiekiem.

Na całym świecie ponad 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku diagnozuje się 10 milionów nowych przypadków. Ponieważ nie ma na to żadnego lekarstwa, coraz więcej uwagi poświęca się zachowaniom zapobiegawczym.

Czytaj: Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji

Choroba Alzheimera i inne formy demencji dotykają ponad 920 000 osób w Wielkiej Brytanii – liczba ta wzrośnie do dwóch milionów w ciągu najbliższych trzech dekad.

Autorka badania, profesor Elina Hyppönen, starsza badaczka i dyrektorka Australijskiego Centrum Precyzyjnego Zdrowia UniSA, powiedziała, że odkrycia są ważne dla zapobiegania demencji i doceniania potrzeby zniesienia niedoboru witaminy D.

„W tej populacji w Wielkiej Brytanii zaobserwowaliśmy, że można było uniknąć nawet 17% przypadków demencji, podnosząc poziom witaminy D do normalnego zakresu” – powiedziała.

„Nasze badanie jest pierwszym, które bada wpływ bardzo niskiego poziomu witaminy D na ryzyko demencji i udaru mózgu, wykorzystując solidne analizy genetyczne wśród dużej populacji.”

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

„Witamina D jest prekursorem hormonu, który jest coraz częściej uznawany za szeroko rozpowszechniony wpływ, w tym na zdrowie mózgu, ale do tej pory bardzo trudno było zbadać, co by się stało, gdybyśmy byli w stanie zapobiec niedoborowi witaminy D.”

„W niektórych kontekstach, w których niedobór witaminy D jest stosunkowo powszechny, nasze odkrycia mają ważne implikacje dla ryzyka demencji.”

Czytaj: Co się dzieje z Twoim ciałem, jeśli masz za mało słońca

„Demencja to postępująca i wyniszczająca choroba, która może wyniszczać zarówno jednostki, jak i rodziny.”

„Jeśli jesteśmy w stanie zmienić tę rzeczywistość, zapewniając, że nikt z nas nie ma poważnego niedoboru witaminy D, przyniesie to również dalsze korzyści i możemy zmienić zdrowie i samopoczucie tysięcy osób”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Większość z nas prawdopodobnie poziom witaminy D ma w porządku, ale dla każdego, kto z jakiegokolwiek powodu może nie otrzymywać wystarczającej ilości witaminy D ze słońca, modyfikacje diety mogą nie wystarczyć, a suplementacja może być potrzebna”.

W badaniu genetycznym przeanalizowano dane od 294 514 uczestników z brytyjskiego Biobanku, badając wpływ niskiego poziomu witaminy D (25 nmol/L) oraz ryzyko demencji i udaru mózgu.

Badanie zostało opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.