Słuchanie „fajnej” muzyki może zwiększyć wydajność mózgu

0
367
Słuchanie muzyki może działać ochronnie na mózg. Zdjęcie: pl.freepik.com

Badania pokazują, że słuchanie „odlotowej” muzyki, takiej jak ABBA lub Bee Gees, może poprawić wydajność mózgu.

Muzykę mamy w sercu, ale także w umyśle.

Naukowcy odkryli, że słuchanie „odlotowej” muzyki artystów takich jak Bee Gees czy ABBA może w rzeczywistości poprawić wydajność mózgu.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Tsukuba w Japonii wykazały, że piosenki z rytmicznym rytmem wzmacniają „funkcję wykonawczą” słuchacza.

Funkcja wykonawcza to zestaw umiejętności umysłowych, które umożliwiają nam planowanie, skupianie uwagi, zapamiętywanie i wielozadaniowość.

Jednak te wyniki były widoczne tylko u uczestników, którzy byli zaznajomieni z muzyką lub mieli dobry rytm.

„Wyniki były zaskakujące” – powiedział naczelny autor, profesor Hideaki Soya.

„Odkryliśmy, że rytm poprawia funkcje wykonawcze i aktywność w lewej grzbietowo-bocznej korze przedczołowej tylko u uczestników, którzy stwierdzili, że muzyka wywołuje silne wrażenie i poczucie jasności umysłu”.

Czytaj: We Wrocławiu powstaje miejska plaża ze sceną muzyczną

Wiadomo, że zarówno muzyka, jak i ćwiczenia fizyczne, takie jak taniec, wywołują uczucie przyjemności poprzez stymulację uwalniania dopaminy w mózgu.

Według badania z 2012 r. przeprowadzonego przez Andreę Weinstein, sprawność aerobowa może również poprawiać funkcje wykonawcze, więc zespół profesora Soyi postanowił zbadać, czy podobny efekt wywoła muzyka.

Aby to zrobić, wykonali obrazowanie mózgu na uczestnikach badania, wykonując zadanie polegające na dopasowywaniu kolorów.

58 uczestników wykonało to samo zadanie przed i po słuchaniu przez trzy minuty muzyki lub białego szumu.

Stworzyli utwór do wykorzystania w badaniu, z rytmem 120 uderzeń na minutę — „odpowiednim tempem do wywoływania rytmu za pomocą uderzeń perkusji”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy przeprowadzili również ankietę na temat subiektywnych doświadczeń uczestników związanych ze słuchaniem muzyki, aby dowiedzieć się, czy jakiekolwiek wyniki będą powiązane z gustem muzycznym.

Uczestników pytano, czy „zmagali się z synchronizacją z rytmem” lub „czuli, że ich ciało rezonuje z rytmem”.

Wykorzystali funkcjonalną spektroskopię w bliskiej podczerwieni do zobrazowania lewej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej (l-DLPFC) — regionu mózgu związanego z funkcjami wykonawczymi.

Odkryli, że rytm rytmiczny zwiększał funkcję wykonawczą i aktywność l-DLPFC u uczestników, którzy po wysłuchaniu odczuwali „większe wrażenie rytmu” lub większą czujność.

Sugeruje to, że melodie wzmacniają tylko moc mózgu tych, którzy mają wzmocnioną reakcję psychologiczną na muzykę, stwierdzili naukowcy.

Profesor Soya powiedział: „Nasze odkrycia wskazują, że indywidualne różnice w psychologicznych reakcjach na muzykę modulują odpowiedni wpływ na funkcje wykonawcze.

„W związku z tym na wpływ rytmu na wydajność poznawczą człowieka może mieć wpływ znajomość lub zdolność przetwarzania bitów.”

Czytaj: Muzyka jest dobra dla zdrowia serca

Strategie poprawy funkcji wykonawczych mają szeroki zakres potencjalnych zastosowań, od zapobiegania demencji u osób starszych po pomoc pracownikom w poprawie ich wydajności w pracy.

Wiadomo, że muzyka o silnym rytmie poprawia chód w chorobie Parkinsona, zmniejszając wymagania poznawcze związane z synchronizacją z rytmem i promowaniem ruchu.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports