W dzisiejszych czasach większość ludzi wolałaby umrzeć, niż zbliżyć się do czegokolwiek zawierającego azbest, ale kiedyś ludzie dosłownie posypywali się sztucznym śniegiem zawierającym udowodnione działanie rakotwórcze.
Do końca 1920 roku bawełna była głównym składnikiem sztucznego śniegu na planach filmowych w Hollywood i w gospodarstwach domowych, ale w 1928 roku strażak zadał pytania dotyczące bezpieczeństwa sztucznego śniegu z bawełny, zauważając, że stanowi on zagrożenie pożarowe, i proponuje używany śnieg z azbestu jako bezpieczniejsza alternatywa.
Oczywiście było to na długo przed tym, zanim zdaliśmy sobie sprawę, że azbest jest znanym czynnikiem ryzyka agresywnej postaci raka znanej jako międzybłoniak opłucnej, ale mimo to fakt, że ludzie przez dziesięciolecia używali dekoracji świątecznych zawierających azbest, jest szokujący.
Zawierający azbest sztuczny śnieg, sprzedawany pod takimi markami jak „Pure White” i „Snow Drift”, był nie tylko ognioodporny, ale wyglądał znacznie bardziej realistycznie niż bawełna, sól, mąka i inne materiały używane do 1928 roku.

Innowacyjna dekoracja szybko się przyjęła i niedługo potem była rutynowo używana w Hollywood, a najbardziej znanym przykładem jest scena „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, w której śnieg pada na Dorotę i jej przyjaciół, budząc ich z zaklęcia rzuconego przez Złą Czarownicę z Zachodu.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Azbest przestał być używany do wytwarzania fałszywych ozdób ze śniegu i śnieżnych zimowych dekoracji na początku 1940 roku, ponieważ podczas II wojny światowej jego znaczne ilości były używane do ognioodpornych okrętów marynarki wojennej, a do 1950 roku zamiast tego używano pianki do natryskiwania, zawierającej składniki składające się z pianki, wody, cukru i mydła. Eksperci ostrzegają jednak, że ozdoby w stylu vintage, które mają „mrożony” wygląd, prawdopodobnie zawierają azbest.
Czytaj: Oni mają najwięcej określeń na śnieg – aż 421!

„Azbest był kiedyś sprzedawany jako sztuczny śnieg i posypywany na drzewa, wieńce i ozdoby. Chociaż produkty te nie były produkowane od wielu lat, najstarsze ozdoby, którym przekazywano ozdoby z pokolenia na pokolenie, mogą nadal zawierać niewielkie ilości azbestu”, zauważa Asbestos.com.

Sztuczny śnieg zawierający azbest po raz pierwszy zwrócił uwagę około 2009 roku, kiedy Tony Rich, higienista przemysłowy i działacz przeciw azbestowi, zamieścił zdjęcia starego produktu na platformie Flickr pod pseudonimem Asbestorama.
Czytaj: Betlejem Poznańskie 2021 oficjalnie otwarte!