Sokół wędrowny leci z maską zaplątaną w szpony

0
667

Ten bardzo smutny widok został uwieczniony przez fotografa. Widzimy jak młody sokół wędrowny zaplątał swoje szpony w wyrzuconą maskę na twarz.

Fotograf Steve Shipley udał się do North Yorkshire z nadzieją dostrzeżenia młodego ptaka, który jego zdaniem ma trzy lub cztery tygodnie, w swoim naturalnym środowisku.

Niestety, „naturalny” aspekt sceny został zepsuty przez fakt, że pazury ptaka zaplątały się wokół jednorazowej maski na twarz; przedmiot, który stał się powszechnie używany przez członków społeczeństwa po wybuchu epidemii koronawirusa.

Urzędnicy służby zdrowia wzywają ludzi do noszenia masek na twarz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, a okrycia te stały się obowiązkowe w wielu miejscach publicznych. Podczas gdy niektórzy zdecydowali się na zakup masek wielokrotnego użytku, inni polegają na jednorazowych, które mogą zaśmiecać środowisko, jeśli nie zostaną odpowiednio wyrzucone.

53-letni Steve zauważył, że sokół wędrowny coś niósł, ale na początku nie wiedział co to jest. Dopiero gdy spojrzał na zrobione przez siebie zdjęcia, zdał sobie sprawę, co to było.

„To takie piękne ptaki. Początkowo myślałem, że ma on plastikową torbę, ale potem zauważyłem niebieski kolor i zdałem sobie sprawę, że to maska na twarz” – skomentował fotograf.

Czytaj: 8 naturalnych jaj ptasich, które wyglądają ładniej niż ręcznie barwione pisanki

Steve uważa, że maska musiała zostać wyrzucona przez gości w pobliskim hot-spocie turystycznym, a kiedy sokół wędrowny zauważył maseczkę, zleciał w dół, aby ją złapać. Steve uważa, że sokół wędrowny myślał, że maska jest pożywieniem i dodaje: „Sokół mógłby umrzeć, gdyby ją zjadł”.

Sokół wędrowny leciał z maską przez około 10 minut i Steve uważa, że w pewnym momencie maseczka zaplątała się w szpony ptaka.

„Sokół wędrowny jest jednym z najbardziej chronionych ptaków w kraju i jest to jedna z najsmutniejszych rzeczy, jakie widziałem podczas fotografowania dzikiej przyrody” – powiedział fotograf.

„Dlaczego ludzie nie mogą właściwie pozbyć się tych masek?” – pyta fotograf.

Czytaj: Wszystkie krakowskie służby ratunkowe pod jednym numerem.

Sokół wędrowny jest najszybszym ptakiem na świecie, osiągając prędkość 321 km na godzinę podczas nurkowania na polowanie. Zwykle przeżywają, jedząc średniej wielkości ptaki, a także małe ssaki, takie jak myszy i wiewiórki, ale nie maseczki na twarz.

Maseczki prawdopodobnie będą częścią naszego codziennego życia przez długi czas i musimy się ich odpowiednio pozbywać, aby nie siały spustoszenia na naszej planecie i nie szkodziły dzikiej przyrodzie.

Jak zauważył Steve: maseczki są tutaj, aby nas chronić, ale naszym zadaniem jest chronić środowisko.

johannesfloe.com – Art to remember