Sokotra – wyspa, która wygląda jak nie z tego świata

0
400

Sokotra jest jak Park Jurajski.

Sokotra to jemeńska wyspa położona na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Somalii. Jest to jedna z najbardziej odizolowanych wysp na świecie pochodzenia kontynentalnego (niewulkanicznego); oddzieliła się od Afryki około 6 milionów lat temu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Długa izolacja Sokotry oraz intensywne upały i susze, sezonowe huragany monsunowe od maja do września, zauważalne łagodzenie klimatu w miesiącach zimowych, a także szczególne warunki klimatyczne w regionach górskich stworzyły wyjątkową florę i faunę na wyspie. Z tego powodu Sokotra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Głównym zagrożeniem dla przyrody Sokotry są gatunki obce, zmiany klimatyczne i wpływ antropogeniczny.

Symbolem Sokotry jest Dracaena cinnabari (smocze drzewo), które wygląda jak ogromny grzyb lub parasol. Z kory tego drzewa po ścięciu zaczyna płynąć czerwony sok, który szybko krzepnie. Od czasów starożytnych okoliczni mieszkańcy wykorzystywali powstały w ten sposób sok do celów medycznych, weterynaryjnych i kosmetycznych. Miejscowi twierdzą, że sok z Dracaena cinnabari może zatrzymać krwawienie podczas menstruacji u kobiet.

Aby obejrzeć więcej zdjęć o tym niesamowitym miejscu, odwiedź Instagram Kristiny Makeeva. Ta kobieta była tam osobiście i dzieli się swoimi wrażeniami.

„Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się w wieku 14 lat, kiedy zaczęłam uczyć się oprogramowania do edycji zdjęć i samodzielnie tworzyć kolaże. W wieku 16 lat dostałam swój pierwszy aparat i nie mogłam przestać robić zdjęć. Fotografuję od 18 lat” – mówi Kristina.

Czytaj: 20 geologicznych cudów świata. Ziemia ma wiele pięknych miejsc!

„Trans, w który wchodzę, kiedy tworzę, oprócz innych rzeczy, jest prawdopodobnie główną rzeczą, która sprawia, że interesuję się fotografią” – dodaje.

„Kolega pokazał mi wyspę, a jednocześnie zostaliśmy tam zaproszeni przez lokalne biuro podróży. Można się tam dostać tylko z wycieczką zorganizowaną, ponieważ bilety na czartery z Abu Zabi można kupić tylko z wyspy Sokotra, a samolot lata tylko raz w tygodniu. A na lotnisku tego dnia nastąpiło prawdziwe poruszenie ze strony mieszkańców wyspy – przyszli popatrzeć na turystów stojących w kolejce do rejestracji”.

Czytaj: Nad tą wyspą często unosi się charakterystyczna chmura

„Najtrudniejszą częścią robienia zdjęć i jedyną trudnością był brak prądu. Wyspa jest dzika i można mieszkać tylko w namiocie, dlatego staraliśmy się mieć naładowane telefony i kamery. Cóż, jest tam gorąco, ale jest gorąco w wielu miejscach na świecie. A dodatkowo polecam zawsze zamykać namiot, na wyspie oprócz skorpionów są też szkodliwe kozy, które jedzą po prostu wszystko. W tym drzewa endemiczne.”

„To, co najbardziej mnie zafascynowało na wyspie, to małe drzewka i ogromne białe kilometrowe wydmy. Od maja do października na Sokotrze wieją huraganowe wiatry, zrzucając te góry piasku z pustyń Afryki. Wyjątkowe miejsce. I oczywiście smocze drzewa z czerwoną krwią zamiast soku.”