Spacer na zdrowie!

0
457
Zdjęcie: pl.freepik.com

Po prostu idź na spacer: badania pokazują, że zwykłe chodzenie może wydłużyć życie i zmniejszyć objawy choroby.

Chodzenie może dosłownie przedłużyć życie, a włączenie spacerów po posiłkach może poprawić wszystkie rodzaje przewlekłych zaburzeń metabolicznych.

To nic odkrywczego, wyniki badań nad chodzeniem zostały uzupełnione o inne badanie, które odbyło się w latach 2003-06, ale którego wyniki zostały niedawno opublikowane, pokazując, że osoby, które wykonywały 8000 kroków dziennie, miały o 51% mniejsze ryzyko śmierci niż osoby, które wykonywały 4000 kroków dziennie.

Ponadto, jak potwierdzili niezliczeni naukowcy w przeszłości, badanie wykazało skumulowany, zależny od dawki wpływ na osobę, ponieważ osoby, które przeszły 12 000 kroków lub więcej, miały 65% mniejsze ryzyko śmierci.

W badaniu wzięło udział około 5000 uczestników, którzy przez trzy lata nosili krokomierze i których okoliczności śmierci były monitorowane przez naukowców.

Wykonaj spacer życia

Ruch fizyczny jest katalizatorem, dzięki któremu rodzi się silne, zdrowe ciało.

Naukowcy praktycznie błagają człowieka, aby zaczął więcej się ruszać, ponieważ znaleziono minimum dla korzyści partycypacyjnych. Na przykład w wielu przypadkach użytkownik krokomierza nie chodził dla nabicia kroków, ale raczej wykonywał coś w rodzaju sprawunków lub prac domowych.

Nauka mówi jasno: chodź, aby żyć dłużej; ćwicz, aby żyć jeszcze dłużej.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Bułgarii. Jest nowe połączenie!

CDC szacuje, że 60%, czyli 165 milionów Amerykanów, żyje z jedną chorobą przewlekłą, podczas gdy 40% może mieć dwie. Koszt całej tej choroby, według eksperta medycyny funkcjonalnej Chrisa Kressera, do 2040 r. wyrówna krajowy PKB.

Jak wykazano w wielu badaniach, wiele z tych chorób przewlekłych można złagodzić po prostu spacerując – zwłaszcza po obiedzie lub po posiłku.

Chodzenie po skończonym posiłku, szczególnie po obiedzie, może poprawić wszystkie rodzaje chorób kardiometabolicznych.

Badanie przeprowadzone na chińskich diabetykach typu 2 wykazało, że chodzenie na bieżni z 60% maksymalnym tętnem przez zaledwie 20 minut po obiedzie zmniejszyło średni i szczytowy wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku oraz poprawiło sposób regulacji glukozy przez 12 godzin po posiłku.

W badaniu z Pakistanu wykazano, że uczestnicy badania z chorobą refluksową, którzy spożywali kolację na spacerze, a nie w pozycji siedzącej, mieli znacznie niższe (12%) ryzyko wystąpienia objawów refluksu żołądkowego.

Inne badanie wykazało, że u 64 pacjentów „efekt szybkiego spaceru po obiedzie jest znaczący w leczeniu stłuszczenia wątroby [choroby] i może poprawić czynność wątroby”.

Czytaj: 10 powodów, dla których warto codziennie spacerować. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy

W mniejszych badaniach, w których uczestniczyło bardzo niewielu uczestników, przyjrzano się innym skutkom i stwierdzono ich znaczenie w chodzeniu po obiedzie.

Mimo że zalecana aktywność fizyczna w USA to 150 minut o umiarkowanej intensywności tygodniowo, to samo codzienne spacerowanie może być również bardzo satysfakcjonujące.

johannesfloe.com – Art to remember