Spacery na łonie natury zmniejszają negatywne uczucia wśród osób z depresją

0
164
Jak spacer po lesie wpływa na zdrowie? Zdjęcie: pl.freepik.com

Przez lata naukowcy odkryli nowe sposoby, w jakie natura jest dobra dla Ciebie i Twojego zdrowia psychicznego. Na przykład, czy wiesz, że spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres?

Teraz badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że w porównaniu do środowiska miejskiego, spacer na łonie natury obniżył negatywny wpływ emocjonalny u osób z dużym zaburzeniem depresyjnym (MDD).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Chociaż wykazano, że spacery na łonie natury poprawiają nastrój u dorosłych w większym stopniu niż spacery w środowisku miejskim, nie wiadomo, czy takie korzyści dotyczą osób cierpiących na depresję” – piszą autorzy badania. Zespół stojący za tym projektem był nastawiony na pracę z osobami z problemami ze zdrowiem psychicznym, ponieważ większość badań przeprowadzonych na temat skutków natury nie dotyczy osób z diagnozą lub nie zwraca uwagi na godziny i dni po czasie spędzonym na świeżym powietrzu. Aby to zrobić, postanowili sprawdzić, czy pojedynczy 60-minutowy spacer ma jakiś wpływ na ich nastrój.

Czytaj: Spacery w lesie najlepszym lekarstwem i sposobem na stres

W badaniu wzięło udział 37 uczestników w wieku od 18 do 65 lat, z większą reprezentacją kobiet niż mężczyzn. Wszyscy byli pacjentami poradni psychiatrycznej dla osób z trudnymi do opanowania objawami dużego zaburzenia depresyjnego. Przydzielano im losowo miejski spacer po ruchliwej ulicy lub spacer po parku z dala od miejskiego zgiełku. Obie grupy miały odbyć spacer rano przy dobrej pogodzie. Uczestników poproszono o unikanie rozmów ze sobą przez te 60 minut.

Naukowcy zbierali dane sześć razy przed i po spacerze – godzinę przed, w trakcie spaceru, zaraz po nim oraz trzy, 24 i 48 godzin po spacerze. Chociaż nie znaleźli żadnych różnic w afekcie pozytywnym, nastąpił spadek afektu negatywnego, który utrzymywał się przez pełne dwa dni po spacerze. Uczestnicy z trasą miejską również odczuwali spadek negatywnego afektu, choć nie był on tak silny jak w grupie po parku z dala od miejskiego zgiełku.

„Rośnie przekonanie, że spacery na łonie natury mogą uczynić nas szczęśliwszymi” – powiedziała Marie-Claude Geoffroy, autorka badań. „Prosty spacer na łonie natury, czy to w lesie, czy w miejskim parku, skutecznie łagodzi negatywne myśli i uczucia”.

Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny

Badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że w porównaniu z otoczeniem miejskim, spacer na łonie natury obniżył negatywny wpływ emocjonalny u osób z dużym zaburzeniem depresyjnym (MDD).

Na przykład olejki eteryczne wydzielane przez drzewa iglaste posiadają silne działanie antyseptyczne i zbawiennie działają na układ oddechowy. Zdjęcie: pl.freepik.com

„Prosty spacer na łonie natury, czy to w lesie, czy w miejskim parku, skutecznie łagodzi negatywne myśli i uczucia” – powiedziała Marie-Claude Geoffroy, autorka badania.

Spacer po lesie obniży ciśnienie krwi i zwiększy odporność. Zdjęcie: pl.freepik.com