Spędzanie czasu wśród drzew pomaga w rozwoju mózgu dzieci

0
381
Zdjęcie: pl.freepik.com

Drzewa mają kluczowe znaczenie dla naszego globalnego zdrowia — dostarczają tlenu, którym oddychamy.

Dodatkowo drzewa mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze indywidualne zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Mówi się, że gdy dziecko rośnie i rozwija się, neurony w jego mózgu rozgałęziają się jak drzewa. Przebywanie w pobliżu drzew może w rzeczywistości pomóc w tym procesie.

Długoterminowe badanie przeprowadzone wśród 3568 uczniów w Londynie, w wieku od 9 do 15 lat, wykazało, że dzieci, które spędzały więcej czasu w pobliżu lasów, wykazywały lepszą sprawność poznawczą i zdrowie psychiczne w okresie dojrzewania. Badanie opublikowano w Nature Sustainability.

Czytaj: Budynek wykonany bez ścinania 333-letniego drzewa

W badaniu śledzono wydajność poznawczą i zdrowie psychiczne we wczesnych latach młodzieńczych.

Dzieci, które spędzały czas na terenach leśnych, wykazywały lepszą sprawność poznawczą i lepsze zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy bez częstych wizyt w lesie.

pl.freepik.com

Co ciekawe, czas spędzony na łące, nad jeziorem czy rzeką nie przyniósł takich korzyści, jak czas spędzony w lasach. Wyniki pokazały, że szczególnie drzewa mogą być czynnikiem ochronnym dla rosnących, dojrzewających dzieci.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Nie po raz pierwszy naukowcy odkryli ciekawy związek między obecnością drzew a stanem umysłu człowieka.

W Stanach Zjednoczonych i Danii ogólnokrajowe badania epidemiologiczne dzieci wykazały, że tereny zielone w dzielnicach mieszkaniowych wiążą się z niższym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym życiu.

W Wielkiej Brytanii podobne badania wykazały, że dzieci mieszkające w bardziej zielonych dzielnicach miast mają lepszą przestrzenną pamięć roboczą.

Dlaczego tak się dzieje, pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że wzbogacone środowiska kształtują ludzki mózg, ale nadal nie jest jasne, dlaczego tereny zielone – a zwłaszcza drzewa – wydają się tak oddziaływać na młode umysły.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niektóre badania sugerują, że zielone przestrzenie są powiązane ze zmianami strukturalnymi w mózgu, w tym ze zwiększoną ilością istoty białej i szarej, a także pozytywnymi zmianami w ciele migdałowatym, które pomagają kontrolować emocje. Zmiany te mogą zatem być odpowiedzialne za niektóre z obserwowanych przez nas skutków dla zdrowia poznawczego i psychicznego.

Ale wygląda na to, że drzewa potrafią robić rzeczy, których nie potrafią inne rodzaje roślin. Podobnie jak w nowym badaniu w Wielkiej Brytanii, inni badacze odkryli, że tylko drzewa, a nie trawa, są związane z poprawą zdrowia psychicznego.

Być może ma to coś wspólnego z fraktalnymi wzorami znalezionymi w gałęziach drzew. Nawet jako dzieci badania wykazały, że ludzie mają wrodzone uznanie dla tych kształtów, co może być częścią tego, co uspokaja nasze umysły i pobudza niektóre ścieżki w naszych mózgach.

Jednak, podobnie jak kilka wcześniejszych badań na ten temat, są pewne ograniczenia. Nieco ponad połowa uczestników należała do rodziny, której rodzice wykonywali zawód kierowniczy.

Artykuł opublikowany w 2019 roku twierdzi, że chociaż dzieci, które dorastają w otoczeniu zieleni, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych niż ich rówieśnicy, niekoniecznie oznacza to, że drzewa są tego powodem. Czynniki społeczno-ekonomiczne mogą również odgrywać ważną rolę w rozwoju dziecka i możemy je łączyć.

„Dzieci wychowane w bardziej zielonych dzielnicach wykazują lepsze ogólne zdolności poznawcze”, podsumowali autorzy badania z 2019 r., „Ale związek ten prawdopodobnie wynika z rodzinnych i sąsiedzkich czynników społeczno-ekonomicznych”.

Zieleń może również wpływać na nasze umysły, zapewniając schronienie przed upałem, hałasem miasta, a nawet zanieczyszczeniami. Jest tak wiele czynników do rozważenia.

Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy przebywanie w pobliżu drzew czyni dzieci mądrzejszymi, ale biorąc pod uwagę, jak coraz bardziej miejskie stały się nasze krajobrazy, warto zastanowić się, czy możemy wykorzystać drzewa, aby uczynić życie lepszym dla ludzi na całym świecie.

Mi zdecydowanie brakuje zieleni w miastach.

Nowe badanie sugeruje, że dostęp do lasów stymuluje rozwój poznawczy dzieci.