Spędzanie czasu z tatą „pomaga dzieciom radzić sobie lepiej w szkole”

0
237
Nie da się ukryć, że ojciec to niezastąpiona osoba w życiu dziecka. Zdjęcie: Pixabay

Jak wynika z nowych badań, spędzanie czasu z tatą pomaga małym dzieciom radzić sobie lepiej w szkole.

Badanie było realizowane we współpracy z Instytutem Ojcostwa. Dr Helen Norman przedstawiła wyniki na dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Szansa, że dziecko osiągnie dobry poziom rozwoju intelektualnego i emocjonalnego w wieku pięciu lat, zmniejszyła się o 18%, jeśli ojciec tego dziecka nie spędza z nim wystarczająco dużo czasu.

Co ciekawe, czas, jaki ojcowie spędzili na rysowaniu, malowaniu, graniu z dzieckiem lub czytaniu z nim, wpłynął na postępy dziecka w szkole, ale nie stwierdzono podobnego efektu w przypadku matek.

Nieco ponad 1 na 6 ojców (18 procent) uważa, że nie spędza wystarczająco dużo czasu ze swoim dzieckiem, ale tylko jedna na 20 matek (pięć procent) czuła to samo.

Łącznie 41 procent ojców uważało, że nie spędza wystarczająco dużo czasu ze swoim dzieckiem.

Czytaj: „NIE nowotworom u dzieci” – bezpłatne badania USG w Krakowie

Naukowcy z University of Leeds przeanalizowali dane ponad 4000 dzieci urodzonych w dwóch rodzicielskich gospodarstwach domowych w 2000 i 2001 roku oraz dane ankietowe.

Wyniki potwierdziły się nawet po uwzględnieniu zmiennych, które mogły wyjaśnić tę rozbieżność – takich jak płeć dziecka, pochodzenie etniczne, dochód gospodarstwa domowego i status zatrudnienia rodziców.

Mamy częściej niż ojcowie mówiły, że spędzają już wystarczająco dużo czasu ze swoim maluchem, ale ich uczucia dotyczące tego, czy spędzają z nimi wystarczająco dużo czasu, miały niewielki wpływ na postępy dziecka.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że 62% dziewcząt osiągnęło dobry poziom osiągnięć w szkole i 47% chłopców, podczas gdy 39% dzieci z biedniejszych gospodarstw domowych osiągnęło dobry poziom osiągnięć, w porównaniu z 58% dzieci z bardziej zamożnych gospodarstw domowych.

„Odkryliśmy, że wyższy odsetek dzieci osiągnął dobry poziom ogólnych osiągnięć w początkowym profilu początkowym, kiedy ojcowie regularnie angażowali się w czynności związane z opieką nad dziećmi, takie jak rysowanie i malowanie, granie w gry i czytanie ze swoimi dziećmi” — powiedziała naukowiec dr Helen Norman.

Czytaj: Im później zostaniesz tatą, tym lepiej dla Twojego dziecka

„Matki częściej mówią, że czas, który spędzają ze swoimi dziećmi jest wystarczający lub więcej niż wystarczający, co odzwierciedla fakt, że matki spędzają najwięcej czasu na opiece nad dziećmi, więc brak wystarczającej ilości czasu z dziećmi jest mniej prawdopodobne być problemem.

„Odzwierciedla to nasza próba, w której tylko 5% matek stwierdziło, że „nie spędzają wystarczająco dużo czasu” ze swoim pięciolatkiem, w porównaniu z 18% ojców.

„Wczesne zaangażowanie rodziców w opiekę nad dziećmi ma kluczowe znaczenie dla wspierania rozwoju dzieci, ale jest to wniosek wyciągnięty w dużej mierze z badań przeprowadzonych z matkami lub rodzicami bardziej ogólnie.

„Zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi powinno mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, ale przed naszymi badaniami było niewiele dowodów empirycznych na poparcie tego”.