Spędzasz święta samotnie? 8 strategii radzenia sobie w takiej sytuacji

0
227
Co zrobić, gdy nie masz z kim spędzić Wigilii i Bożego Narodzenia? Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli planujesz spędzić święta Bożego Narodzenia samotnie, te wskazówki mogą pomóc Ci odkryć, jak nie czuć się samotnym.

Święta są często postrzegane jako okres miłości, radości i wspólnoty. Ale nie dotyczy to wszystkich.

Niezależnie od tego, czy jest to Twój osobisty wybór, czy też emocjonalnie lub fizycznie oddaliłeś się od rodziny i przyjaciół, istnieje kilka sposobów radzenia sobie z samotnym spędzaniem świąt.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

To naturalne, że czujesz się samotny, smutny lub pozbawiony motywacji, zwłaszcza jeśli jest to dla Ciebie nowe doświadczenie lub doświadczasz straty. Ale możesz rozważyć zrzucenie części tego ciężaru z barków i zbadanie sposobów ułatwienia sobie chwil w czasie świąt.

Przeformułuj swoje oczekiwania

Programy telewizyjne, filmy, a teraz media społecznościowe nieustannie pokazują obrazy tego, jak wygląda „idealny” świąteczny czas. Z tego powodu łatwo można poczuć się tak, jakbyś nie sprostał, spędzając święta samotnie.

Ale nie ma jednego sposobu na przeżycie świąt.

W rzeczywistości, pomyśl tylko przez chwilę o wszystkich sposobach, w jakie ludzie spędzają ten czas na całym świecie. Nie wszystkie kultury obejmują spotkania rodzinne, prezenty i podobne rytuały. Ludzie znaleźli inne sposoby upamiętnienia tych dat.

Spojrzenie na okres świąteczny z innej perspektywy może pomóc ci usunąć presję emocjonalną. Pomocna może być ponowna ocena oczekiwań co do tego, jak potoczy się okres świąteczny, zamiast tego, jak powinien.

Co jeśli jest to okazja do doświadczenia czegoś nowego i innego? Co jeśli ten czas potraktujesz jako przygodę?

Nie oznacza to, że musisz podchodzić do tego z odświętnym nastawieniem, jeśli tak nie czujesz. Ale może to wymagać spojrzenia na to jako na okazję do zrobienia i doświadczenia tego, czego teraz potrzebujesz.

Jeśli przechodzisz trudny okres, możesz postrzegać święta jako kilka dni, w których będziesz musiał zadbać o siebie i wyzdrowieć.

Jeśli jesteś z dala od bliskich z powodu podróży lub przeprowadzki, możesz spojrzeć na to jako „rok, w którym zrobiłem coś innego” i być może zanurzyć się w lokalne tradycje i wydarzenia.

Ćwiczenie polega na postrzeganiu tych kilku dni jako nowego doświadczenia, które nie będzie trwało wiecznie. Nie musi oznaczać czegoś konkretnego. Może być tym, czym chcesz.

Dziękuj za wszystko

Ustanowienie regularnej praktyki dziękczynienia przynosi wiele korzyści.

Wyrażanie wdzięczności może pomóc ci docenić to, co masz, skupić się na pozytywach w życiu i dostrzec dobro w innych. Może również pomóc w leczeniu.

Badania przeprowadzone w 2019 roku sugerują, że praktykowanie wdzięczności może poprawić ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie, a także pomóc w poczuciu samotności.

Czytaj: Wyjątkowy, ozdobiony tysiącami lampek tramwaj znów wyruszył na ulice Poznania

Dziennik wdzięczności to świetny sposób na rozpoczęcie. Możesz zacząć od spisania wszystkich rzeczy, za które jesteś wdzięczny, od podstawowych codziennych rzeczy po te bardziej egzystencjalne.

Nie tylko zapewni to fizyczny zapis do refleksji w chwilach potrzeby, ale badania sugerują, że prowadzenie dziennika może również pomóc w kultywowaniu praktyki, która stawia sprawy z perspektywy i tworzy pozytywne spojrzenie na życie.

Podziel się swoim czasem

Poświęcenie czasu na wsparcie jakiejś sprawy to świetny sposób na odwdzięczenie się i zrobienie czegoś dobrego, szczególnie w okresie świątecznym.

Święta są zwykle pełne możliwości pomocy potrzebującym, w tym:

 • udział w zbiórce prezentów;
 • dostarczanie świątecznych posiłków dla miejscowej ludności bezdomnej;
 • poświęcenie czasu zwierzętom w lokalnym schronisku dla zwierząt;
 • oddanie ubrań, których już nie używasz;
 • odwiedzenie domu pomocy społecznej lub wysłanie im serdecznych kartek świątecznych;

Wolontariat może sprawić, że poczujesz się dobrze ze sobą i swoim życiem.

Czytaj: Kiedy odwołano Boże Narodzenie: lekcja historii

Badania przeprowadzone w 2017 roku wykazały, że może to mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, szczególnie w przypadku osób z grup niedostatecznie reprezentowanych. Wolontariat może również stworzyć poczucie więzi z innymi i rzeczami, które mogą Cię pasjonować.

Wiele organizacji charytatywnych lub non-profit oferuje informacje i zasoby dotyczące potrzeb wolontariuszy bezpośrednio na swoich stronach internetowych.

Możesz również sprawdzić w swoim miejscu pracy, lokalnej szkole, kościele lub innej organizacji społecznej, której możesz już być częścią, aby dowiedzieć się, jak i gdzie możesz poświęcić swój czas jako wolontariusz w czasie tych świąt.

Pozwól swojej kreatywności płynąć

Świąteczne dekorowanie, pieczenie lub wykonywanie prac plastycznych i rzemieślniczych o tematyce świątecznej to sposoby na uwolnienie kreatywności, ale nie są to jedyne sposoby na zaangażowanie kreatywności podczas świąt.

Kiedy spędzasz święta samotnie, może być łatwiej unikać typowych tradycji lub zajęć. Zamiast koncentrować się na tym, czego nie robisz z bliskimi w tym roku, rozważ wykorzystanie swojej wyobraźni do stworzenia dla siebie nowych tradycji.

Może to obejmować dowolną liczbę rzeczy, takich jak:

 • wolontariat w lokalnym schronisku;
 • robienie czegoś niezwiązanego ze świętami, na przykład oglądanie przez kilka dni horrorów;
 • rozwiązywanie różnych zagadek.

Czytaj: Urocza tradycja w dziecięcym szpitalu, w czasie świąt Bożego Narodzenia

Pozwól swojej kreatywności szaleć — lub okiełznać — z dowolną nową tradycją, którą chcesz uwzględnić.

Szukaj połączenia

Samoizolacja może powodować poczucie osamotnienia, co według badań może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

Może nie będziesz w pobliżu ludzi, z którymi zwykle przebywasz w okresie świątecznym. Możesz spróbować dowiedzieć się, czy czujesz potrzebę wycofania się od tych, którzy są w pobliżu.

Dotarcie do innych może pomóc ci odzyskać poczucie połączenia. Może to również dotyczyć bliskich, którzy nie są w tym samym mieście.

Istnieje wiele sposobów szukania połączenia, w tym:

 • zadzwonienie do starego przyjaciela;
 • zorganizowanie wirtualnej nocy gier z bliskimi, którzy mieszkają daleko;
 • przywitanie się z nowym sąsiadem;
 • rozmowa z ekspedientką w sklepie spożywczym;
 • organizowanie spotkania rodzinnego Zoom;
 • udział w lokalnym wydarzeniu.

Czytaj: Mariah Carey co roku zarabia krocie na tej świątecznej piosence

Wyznacz sobie cele

Czasami wystarczy odrobina skupienia, aby przetrwać święta.

Wyznaczanie celów, tworzenie planu i organizowanie harmonogramu tego, co chcesz osiągnąć podczas świąt, może pomóc ci mniej myśleć o samotności, a więcej o tym, jak sobie radzić.

Spróbuj pomyśleć o jednej rzeczy, którą chcesz osiągnąć w czasie tych świąt. Może to być coś małego, na przykład udoskonalenie określonego rodzaju ciasteczek, lub coś większego, na przykład zorganizowanie określonej liczby pakietów opieki wakacyjnej dla rodzin w potrzebie.

Gdy masz już wyznaczony cel, możesz zacząć planować kroki, które będą potrzebne do jego osiągnięcia. Następnie rozważ dodanie ich do swojego kalendarza, aby zachować odpowiedzialność i rozpocząć realizację planu.

Rozpieść siebie

Święta często oznaczają sezon dawania, ale nie tylko musisz dawać innym. W tym czasie możesz również zadbać o siebie.

Jak, to zależy od Ciebie.

Zafundowanie sobie może oznaczać zakup przedmiotu, na który już od dawna patrzysz, odwiedzenie kilku miejsc, na które nie miałeś czasu, lub delektowanie się ulubionym deserem.

Może to również oznaczać poświęcenie czasu dla siebie, spędzenie czasu w ukochanym miejscu lub udział w jakimkolwiek innym doświadczeniu, które przynosi ci radość. Może zajmij się nowym hobby?

Cokolwiek wybierzesz, zafundowanie sobie rzeczy lub doświadczeń, które przyniosą ci spokój i radość, może poprawić Twój nastrój i pozwolić ci ponownie połączyć się z tą porą roku w inny sposób.

Poczuj swoje uczucia

Nie każda chwila będzie wesoła i pogodna, kiedy spędzasz święta samotnie (lub nawet gdy spędzasz je z innymi) i to jest w porządku.

Możesz chcieć uniknąć przewidywania, jak się poczujesz, ale możesz być gotowy na to, jak będzie.

Robienie miejsca na emocje — nawet te mniej przyjemne — może być częścią procesu uzdrawiania, jaki oferują święta.

Być może spędzenie tych dni w samotności da ci możliwość swobodnego wyrażania swoich uczuć.

Kiedy szukać pomocy?

Nawet jeśli nastawisz swoje serce i umysł na jak najlepsze wrażenia podczas świąt, możliwe, że samotność nadal będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Jeśli nadal masz trudności z radzeniem sobie przez cały okres świąteczny lub nasilają się uczucia smutku lub samotności, być może nadszedł czas, aby rozważyć rozmowę ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Uporczywe uczucie samotności lub smutku może być oznaką, że potrzebujesz dalszego wsparcia. Terapeuta lub inny specjalista ds. zdrowia psychicznego może pomóc.

Przewlekła samotność jest często powiązana z takimi stanami, jak lęk i depresja, a profesjonalista może ustalić, czy któryś z tych lub innych stanów wpływa na Ciebie.

Profesjonalista może również zalecić zasoby i strategie, które pomogą ci sobie poradzić, a także pracować z Tobą nad planem leczenia dostosowanym do Twoich potrzeb.

Podsumujmy

Chociaż istnieje wiele powodów, aby spędzać święta samotnie, bycie samemu w tym czasie może być czasem trudne.

Niezależnie od tego, czy jesteś sam z wyboru, czy z powodu okoliczności, naturalne jest, że w pewnym momencie poczujesz się samotny lub smutny.

Odkrywanie nowych sposobów na przeżywanie tej pory roku może pomóc Ci poczuć się mniej samotnym i silniejszym.

Wolontariat, praktykowanie wdzięczności, tworzenie własnych tradycji i znajdowanie sposobów na łączenie się z innymi wokół siebie to strategie, których możesz użyć, aby samotnie przetrwać święta.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby być dla siebie życzliwym i zachowywać ostrożność — nie tylko podczas świąt, ale przez cały rok.