Spichlerze dzięciura żołędziowego

0
910

Dzięciury żołędziowe to fascynujące stworzenia. Wbijają swoje klejnoty w drewno z tak gwałtowną siłą, że może to doprowadzić do wstrząsu mózgu u każdego innego zwierzęcia.

Ale dzięciury są wyposażone w doskonałe naturalne amortyzatory, które chronią ich mózgi przed uszkodzeniami spowodowanymi przez szybkie i powtarzające się potężne uderzenia, takie jak ciasno upakowany mózg, który zapobiega rozchlapywaniu się czaszki, która sama składa się z ściśliwej kości przypominającej gąbkę do wchłonięcia energii uderzenia, a także wydłużona kość języka, która owija się wokół czaszki, amortyzując mózg.

Większość gatunków dzięciołów dziobie pnie drzew, aby budować gniazda, z wyjątkiem dzięciura żołędziowego, który wierci otwory do przechowywania żywności.

Dzięcioł zbierający żołędzie na zimę. Zdjęcie: Ingrid Taylar/Flickr

Jak sama nazwa wskazuje, ulubionym pożywieniem dzięciura żołędziowego jest żołądź, czyli orzech produkowany przez dęby.

Gdy zbliża się zima, dzięciur zaczyna gromadzić żołędzie w spichlerzach utworzonych z pni drzew lub czegokolwiek wykonanego z drewna, np. w słupach telefonicznych, a nawet domach.

Dzięciur żołędziowy wywierci tysiące otworów w grubej korze żywych lub martwych drzew i wepchnie w nie żołędzie. Otwory są wystarczająco duże, aby pomieścić pojedynczy żołądź i nie są wepchnięte zbyt głęboko w pień, dzięki czemu ich wydobycie jest łatwiejsze, chociaż dzięciur często umieszcza żołędzie w miejscach, z których nie może ich wydostać .

W jednym przypadku w drewnianym zbiorniku na wodę w Arizonie znaleziono ponad 200 kg żołędzi. Dzięciury żołędziowe wykorzystują również naturalne dziury i pęknięcia w korze do przechowywania żołędzi.

Ponieważ żołędzie są przechowywane w płytkich dołkach, są widoczne z zewnątrz, co przyciąga ofiary i dlatego spichlerze trzeba bronić. Duże drzewa spichrzowe są często bronione przez kilka grup dzięciołów, ponieważ zawierają one wystarczającą ilość pożywienia (w niektórych przypadkach do 50 000 żołędzi w jednym drzewie), aby nakarmić całe rodziny w okresach chudych.

Czasami to samo drzewo spichlerza jest ponownie wykorzystywane przez pokolenia do przechowywania zapasów pożywienia na zimę.

Czytaj: 18 zdjęć pokazujących, że natura nie przestaje nas zaskakiwać

Spichlerze wymagają również stałej konserwacji. Gdy żołędzie wysychają i kurczą się, przenoszone są do mniejszych otworów, a opuszczone, wolne miejsca są wypełniane nowymi żołędziami. Jest to wymagane, w przeciwnym razie wysuszone żołędzie mogą wypaść z ich większych dziur. Dzięciur żołędziowy jest jedynym ptakiem, który ma scentralizowany magazyn żywności, który jest broniony przez grupę.

Dzięciur żołędziowy żyje głównie w Oregonie, Kalifornii i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, na obszarach przybrzeżnych i podgórskich, które są gęsto zalesione dębami.

Czytaj: Kiedy otwarcie Energylandii?

Zdjęcie: Julie Vader/Shutterstock.com
Zdjęcie:  David A Litman/Shutterstock.com
Zdjęcie:  Keneva Photography/Shutterstock.com
Zdjęcie: Jean-Edouard Rozey/Shutterstock.com
Zdjęcie: Johnath/Wikimedia Commons
Zdjęcie: Allan Hack/Flickr
Zdjęcie: sgrace/Flickr

johannesfloe.com – Art to remember