Sposób gry w The Sims może wskazywać, czy masz cechy psychopatyczne

0
431
Zdjęcie: VANESSAROCKSMYWORLD/PIXABAY

Sposób, w jaki grasz w grę The Sims, może wskazywać, czy masz cechy psychopatyczne.

W 2015 roku badanie wykazało, że osoby z wyższym poziomem cech psychopatycznych mają tendencję do używania bardziej podłych zachowań i mniej przyjaznych interakcji podczas grania w The Sims 3.

W kolejnym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Evolutionary Psychological Science, naukowcy z Uniwersytetu Lakehead w Kanadzie wykorzystali tę samą grę, aby zgłębić sposób, w jaki ludzie z cechami psychopatycznymi postrzegają innych i wchodzą z nimi w interakcje.

Zespół był zainteresowany zbadaniem hipotezy psychopatii Cheater-Hawk, która sugeruje, że cechy psychopatyczne mogły ewoluować jako sposób na zdobywanie zasobów poprzez oszukiwanie (wykorzystywanie współpracy innych) i jastrzębie zachowanie (definiowane jako używanie agresji do własnych celów ). Klasyfikują cechy psychopatyczne jako manipulacyjność, zwodniczość, brak empatii lub wyrzutów sumienia, a także nieodpowiedzialność i zachowania antyspołeczne i agresywne.

Chcieli również przyjrzeć się, jak ludzie z cechami psychopatycznymi wchodzą w interakcje z innymi typami osobowości. Aby to zrobić, założyli rodzinę Simów, którzy wyglądali tak samo – mieli takie same włosy i kolor koszuli – ale z różnymi cechami osobowości, którymi można było manipulować podczas wyboru postaci.

„Cztery postacie zostały stworzone z cechami osobowości, które odzwierciedlałyby oszusta (zwodniczy, podstępny, czarujący), jastrzębia (agresywny, niegrzeczny, wredny), gołębia (uległy, nerwowy, nieśmiały) i współpracownika (miły, ufny, współpracujący)” – zespół napisał w swoim opracowaniu.

Czytaj: Wielka fabryka akumulatorów powstaje pod Wrocławiem

Uczestnicy zostali poproszeni o stworzenie postaci, która odzwierciedlałaby ich samych, a następnie umieszczano postać w domu razem z innymi postaciami sterowanymi przez komputer. 205 uczestników zostało następnie poproszonych o interakcję ich postaci z innymi postaciami wokół nich.

Interakcje ze wszystkimi postaciami były rejestrowane i określane ilościowo, a uczestnicy zostali również poproszeni o wypełnienie oceny cech psychopatycznych. Zgodnie z oczekiwaniami zespołu osoby, które wykazywały wyższy poziom cech psychopatycznych, częściej wykazywały agresywne i niesprowokowane złośliwe zachowania w stosunku do innych postaci, a także miały mniej „przyjaznych, zabawnych i czarujących” interakcji. Dotyczyło to szczególnie mężczyzn z wyższymi poziomami cech psychopatycznych.

Czytaj: 7 psychologicznych zasad, dzięki którym Twoje życie będzie lepsze

Rozbijając wyniki dalej, odkryli, że psychopaci częściej angażowali się w agresywne i złośliwe zachowanie w stosunku do postaci, które wykazywały mniej oznak zachowań agresyjnych.

„Nasze odkrycia mogą sugerować, że osoby psychopatyczne postrzegają brak zachowań agresywnych jako wskaźnik słabości i są przygotowane do wykorzystywania lub agresji wobec osób, które wykazują tego rodzaju słabości” – napisali naukowcy.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org