„Spotkanie Wód” – niezwykłe zjawisko na Ziemi

0
461

Encontro das Aguas w Brazylii, czyli „Spotkanie Wód”, to jedno z tych miejsc na Ziemi, gdzie po prostu mówisz: „Wow!”

“Spotkanie Wód” to jedna z głównych atrakcji turystycznych Manaus w Brazylii, największym mieście Amazonii.

Dwie rzeki Rio Negro oraz Rio Solimões płyną jednym nurtem, ale ich wody się nie mieszają.

Spotykają się, tworząc dolną Amazonkę, ale początkowo nie mieszają się ze sobą. To niesamowite zjawisko rozciąga się na długości 6 km i jest spowodowane niemożliwymi do pogodzenia różnicami we właściwościach wody między dwiema rzekami.

Czytaj: Unikalna brazylijska „Laguna Coca Cola”

Zdjęcie: Fantastic World

Rio Negro, jak sama nazwa wskazuje, to rzeka wody, która wygląda prawie na czarną. Jest stosunkowo wolna od osadów, ale uzyskała swój kolor przypominający herbatę dzięki dużej ilości materiału roślinnego zanurzonego w wodzie, gdy schodzi przez dżungle Kolumbii. Woda ma średnią temperaturę 28 stopni Celsjusza i płynie powoli z prędkością około 2 kilometrów na godzinę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Z kolei rzeka Rio Solimões ma kremowy, piaskowy kolor ze względu na dużą ilość osadów zbieranych, gdy woda spływa w Andach. Ta woda jest nieco chłodniejsza, średnia temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza, ale płynie znacznie szybciej niż Rio Negro, ponieważ płynie około 6 kilometrów na godzinę.

To właśnie te różnice w składzie, szybkości przepływu, temperaturze i gęstości uniemożliwiają mieszanie się tych dwóch rzek, gdy się początkowo spotykają i stanowią podstawę wyjaśnienia tego niewiarygodnego zjawiska.

Kontrast kolorów jest tak wyraźny, że tę część wody można nawet zobaczyć z kosmosu. W końcu woda napotyka przeszkody, które tworzą ciężkie wiry, które mieszają obie rzeki.

Nic dziwnego, że to miejsce jest bardzo popularnym miejscem turystycznym Manaus w Brazylii.

Czytaj: Cudowne lasy brazylijskie. Co skrywają?

Ciemna rzeka Rio Negro i piaszczysta rzeka Rio Solimões. Źródło: Twitter
W Brazylii spotykają się wody Rio Negro i Rio Solimões. Źródło: Twitter
Źródło: Twitter
Źródło: Twitter
Źródło: Twitter