Sprawdź jak łatwo i szybko usunąć ten uciążliwy tłuszcz. Filtr od okapu będzie jak nowy!

0
1381

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak wiele tłuszczu zalega w okapie w kuchni. Jeżeli używacie okap od lat, a w Waszej kuchni nie stroni się od potraw zawierających tłuszcz, będzie on dosłownie nasączony tłuszczem. Poznaj sposób jak się go szybko i skutecznie pozbyć.

Okapy kuchenne to urządzenia, które podłączone są do wentylacji i odprowadzają wilgotne powietrze, zapachy, parę wodną oraz inne nieczystości poza pomieszczenie, w którym gotujemy lub pieczemy. Stosuje się w nich filtry metalowe (głównie aluminiowe).

Jest to siateczka montowana od spodu urządzenia o średnich wymiarach ok. 15-20 cm/30 cm. Możemy ją wyciągnąć i umyć, a właściwie to powinniśmy ją co jakiś czas wyciągać i myć, ponieważ tłuszcz będzie wszędzie.

Jak często?

Filtry metalowe powinny być czyszczone średnio raz w miesiącu, gdyż nie gromadzi się na nich tylko tłuszcz. Podczas pracy okapu na filtrze zatrzymują się również różne inne nieczystości takie jak kurz czy insekty. W momencie, gdy będzie on zanadto otłuszczony – zmniejszą się otwory w siateczce aluminiowej i okap zacznie przepuszczać mniej powietrza. Wpłynie to znacznie na jego skuteczność oraz zwiększy głośność pracy urządzenia. Jeśli nie będziemy regularnie myć zarówno okapu jak i filtrów metalowych, po 2-3 latach będzie od słabo drożny.

Czyszczenie takiego filtru nie należy do zadań przyjemnych, ale niestety trzeba to robić. Jest kilka sposobów, aby tę czynność skrócić do minimum osiągając jak najlepsze efekty, bez żmudnego szorowania i męczenia się.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zioła dobre na wszystko! Poznaj zastosowanie popularnych ziół i ciesz się zdrowiem

Po pierwsze, producenci informują, że taki filtr można śmiało myć w zmywarce. W takim przypadku urządzenie zrobi wszystko za Ciebie.

Po drugie, możesz szybko wyczyścić filtr używając sody oczyszczonej. Duży garnek lub wiadro napełnij gorącą wodą, a następnie wsyp trzy opakowania sody oczyszczonej. Dodawaj sodę stopniowo, aby jak najmniej się pieniła. Włóż filtr do tej wody i zostaw na około 20 minut. Czas moczenia zależy od stopnia zabrudzenia. Jeśli filtr nie mieści się cały we wiaderku lub garnku po 20 minutach musisz filtr tak odwrócić, aby była zamoczona ta strona, która wystawała poza wiadro.

Jeśli będzie taka potrzeba filtr możesz dodatkowo przeczyścić szczotką z włosia. Następnie filtr opłucz, wysusz i zainstaluj na miejsce.

Trzecim sposobem, troszkę bardziej skutecznym od samej sody będzie soda + sól + ocet winny. Woda musi być wrząca na początku, ale skuteczność mieszanki wzrośnie, gdy woda z sodą, solą i octem będzie podgrzewana do temperatury wrzenia nawet po zanurzeniu w niej filtra. W takim przypadku wodę lepiej umieścić w dużym garnku i podgrzewać na maszynce.

Trzeci sposób można zobaczyć na poniższym filmiku.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl