Sprytny ptak poluje na ryby, zamieniając się w parasol

0
949

Czapla czarna, gatunek czapli afrykańskich, posiada bardzo unikalną technikę łowiecką – używa skrzydeł, zamieniając się w parasol, co nie tylko ogranicza zauważenie, ale także wabi ryby w fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Ta technika polowania stosowana przez czaple jest jedną z najbardziej podstępnych obserwowanych na wolności.

Czarny ptak spaceruje powoli po płytkiej wodzie, a następnie rozpościera skrzydła wokół ciała, tworząc rodzaj parasola, który blokuje światło. Chociaż nie jest do końca jasne, dlaczego czapla czarna wykorzystuje tę konkretną technikę, naukowcy stawiają hipotezę, że ma ona kilka zalet, takich jak zmniejszenie zauważenia i przyciąganie ryb do pułapki.

Jedna z powszechnie akceptowanych teorii głosi, że małe ryby szukające miejsca do ukrycia się przed drapieżnikami, takimi jak czapla afrykańska, przyciąga cień, który tworzą skrzydła czapli, więc technicznie rzecz biorąc, ryby pędzą w kierunku śmierci.

Zdjęcie: Instagram

„To wszystko jest częścią taktyki polowania u czapli, które spędzają dużo czasu na poszukiwaniu szczególnie mniejszych ofiar tuż pod powierzchnią” – powiedział Bill Shields, emerytowany profesor.

Czytaj: Multimedialna wystawa na Stadionie Wrocław

Zdjęcie: Instagram

Co ciekawe, afrykańskie czaple mają jasnożółte łapy, które mogły kiedyś przeszkadzać i odwracać uwagę swoich celów, tak jak nadal robią to inne typy czapli, ale technika parasola okazała się skuteczna, więc ptaki ewoluowały, aby polegać prawie wyłącznie na niej.

Czytaj: Fotograf ujawnia, jak ptaki wyglądają dziwnie od frontu

Zdjęcie: Instagram

Czapla czarna jest zdecydowanie jednym z najbardziej podstępnych drapieżników w świecie zwierząt.

johannesfloe.com – Art to remember