Sprzedaż płyt winylowych wzrosła w 2021 roku dzięki Abbie

0
420
Sprzedaż płyt winylowych w 2021 r. na najwyższym poziomie od 30 lat, w większości dzięki Abbie. Źródło: Twitter/Pauls ABBA & Eurovision

Niespodziewany powrót ikon popu pomógł sprzedać płyty winylowe w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 1991 roku do pięciu milionów.

Albumy Adele, Abby i Eda Sheerana pomogły w sprzedaży płyt winylowych w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od 1991 roku, w wysokości pięciu milionów.

Prawie jedna czwarta albumów zakupionych w tym roku (23%) była na winylu, a najlepiej sprzedającym się albumem jest album muzyczny Abby „Voyage”.

Oznacza to 14 rok z rzędu wzrost tego formatu, ze sprzedażą o 8% wyższą niż w 2020 roku.

A sprzedaż płyt CD nadal spada. Zakupiono zaledwie 14 milionów płyt – najmniej od 1988 roku, cztery lata po wprowadzeniu formatu w Wielkiej Brytanii.

Jednak spadek sprzedaży płyt CD był mniejszy niż w ostatnich latach, a sprzedaż spadła o 12% w porównaniu z prawie jedną trzecią w 2020 roku.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że artyści, tacy jak Abba i Adele przemawiają do starszych słuchaczy, którzy nadal preferują ten format.

Organ przemysłu muzycznego BPI powiedział, że ma nadzieję, że zmniejszony popyt na płyty CD „wyczerpuje się” po latach spadku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niedobór winylu

Odrodzenie winylu nastąpiło w 2021 roku pomimo poważnych opóźnień w produkcji, spowodowanych połączeniem COVID-19, problemów z łańcuchem dostaw i niedoborów siły roboczej, a także niedoboru surowców, takich jak PCW i produkty papierowe.

Jeden raport obwiniał Adele za zapychanie światowych wytwórni winylowych zamówieniami na jej nowy album „30”, ale jej zamówienie na 500 000 płyt stanowiło tylko 0,3% płyt winylowych wytłoczonych w tym roku. (Większym problemem jest to, że popyt na płyty winylowe przewyższa możliwości produkcyjne o współczynnik 2:1).

Album muzyczny „30” Adele jest obecnie najlepiej sprzedającym się winylem roku w Stanach Zjednoczonych z ponad 234 000 sprzedanymi egzemplarzami w ciągu zaledwie czterech tygodni z 250 000 egzemplarzy dostępnych w kraju. Źródło: Twitter, Twitter

Ostatecznie powrót Adele został przyćmiony przez powrót Abby, który we wrześniu zaskoczył świat, ogłaszając swój pierwszy album z nowym materiałem od ponad 40 lat.

Czytaj: ABBA wraca po 40 latach!

Album Voyage sprzedał 29 891 egzemplarzy w pierwszym tygodniu sprzedaży, po szeroko zakrojonej kampanii przedsprzedażowej, która dała fanom wczesny dostęp do biletów na wirtualne koncerty Szwedów w przyszłym roku.

Według oficjalnej firmy Charts, album Voyage stał się najszybszym sprzedawcą płyt winylowych w tym stuleciu.

Sprzedaż kaset, reprezentująca niewielki ułamek rynku muzycznego, również wzrosła dziewiąty rok z rzędu.

Ostateczne dane za 2021 r. mogą wykazać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakupiono około 190 000 taśm, co oznacza wzrost o około 20% rok do roku.

To najbardziej udany rok tego formatu od 2003 roku, kiedy Now 54 był największym sprzedawcą kaset w roku.

Odrodzenie prawdopodobnie ma jednak więcej wspólnego z marketingiem niż z prawdziwym apetytem na ten format.

Większość artystów oferuje teraz sygnowane kasety na swojej oficjalnej stronie internetowej, często w pakietach z kopiami CD lub winylowymi tego samego albumu.

Fani często nie mają innego wyjścia, jak zaakceptować kasetę jako część pakietu; a każdy egzemplarz rekordu z łatwością liczy się jako osobna sprzedaż na oficjalnym wykresie.

Sprzedaż fizycznych formatów jest przyćmiona przez popularność streamingu, który odpowiadał za 80,6% konsumpcji muzyki w 2020 roku.

Mimo to posiadanie albumu dostępnego na CD i winylu odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu przez artystów pierwszego miejsca.

Na przykład album „30” Adele odnotował 75% sprzedaży na wykresach związanych z zakupami w formacie fizycznym podczas pięciotygodniowego panowania na szczycie list przebojów.

Czytaj: Wrocław wprowadza do szkół i przedszkoli lekcje o Konstytucji RP