Średniowieczny sarkofag znaleziony pod katedrą Notre-Dame

0
483
Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Średniowieczny sarkofag w kształcie człowieka z ołowiu i nie tylko znalezione pod katedrą Notre-Dame.

Trzy lata temu świat był w szoku, gdy kultowa paryska katedra Notre-Dame spłonęła. Gdy sklepienia kościoła runęły na ziemię, otworzyły dziurę w XIX-wiecznej podłodze. Niedługo potem francuski Narodowy Instytut Archeologiczny (INRAP) został wezwany do wykopania części podłogi w celu przygotowania rusztowania, które będzie potrzebne do przywrócenia Notre-Dame do dawnej świetności. Teraz ujawniają niektóre ze swoich odkryć, w tym ołowiany sarkofag w kształcie człowieka.

Niesamowite odkrycie jest tylko jednym z wielu znalezionych w złożonej, gęstej archeologii znajdującej się pod posadzką. Archeolodzy wykopali również fragmenty zagubionego lektorium, które pochodzi z około 1230 roku. Ten rodzaj bogato rzeźbionego ogrodzenia służył do oddzielania chóru od zgromadzenia i był powszechny w późnośredniowiecznych kościołach. W przypadku Notre-Dame duża część lektorium została zburzona na początku XVIII wieku, za panowania Ludwika XIV. Kilka pozostałych fragmentów można znaleźć w Luwrze.

Teraz, dzięki wykopaliskom, odkryto duże cennych fragmentów. Obejmuje to rzeźbione figury polichromowane, a także elementy architektoniczne. Obecność koloru odróżnia je od pozostałości w Luwrze. W wielu przypadkach można nawet zobaczyć złoty liść.

Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć podczas wykopalisk są grobowce. Pochówek w Notre-Dame byłby zarezerwowany dla elity, a lokalizacje w pobliżu chóru były najbardziej poszukiwane. Trumny ołowiane odkryte w przeszłości w pobliżu chóru należały do królowej Izabeli – żony króla Filipa II – i ważnych arcybiskupów. Tym razem odkopano około 10 gipsowych sarkofagów, z których jeden zawierał tkaninę haftowaną złotą nicią. Ale najbardziej intrygujący jest ołowiany sarkofag w kształcie człowieka.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podczas gdy trwają badania nad sarkofagiem, archeolodzy już wysłali do środka kamerę. Za pomocą tej technologii zidentyfikowali szczątki roślinne, tekstylia i suchą materię organiczną. Artefakt nadal wymaga datowania i identyfikacji osoby w środku, ale uważa się, że jest to XIV-wieczny sarkofag zawierający ważnego dostojnika.

Teraz, gdy wykopaliska są zakończone, naukowcy przejrzą znaleziska i rozpoczną testy i analizy DNA, aby w pełni zrozumieć, co zostało odkryte. Te odkrycia są srebrną podszewką w tragicznym pożarze Notre-Dame, a zakończenie wykopalisk oznacza tylko, że jesteśmy o krok bliżej do wielkiego ponownego otwarcia katedry w 2024 roku.

Francuski Narodowy Instytut Archeologiczny od trzech lat prowadzi prace wykopaliskowe w części Notre-Dame.

Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Jednym z najciekawszych znalezisk jest ołowiany sarkofag, który prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku.

Ołowiany sarkofag otoczony XIX-wiecznymi kanałami grzewczymi.
(Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap)

Sarkofag w kształcie człowieka prawdopodobnie zawiera szczątki ważnego dostojnika, biorąc pod uwagę jego lokalizację w katedrze.

Czytaj: 180 tysięcy pszczół przeżyło pożar katedry Notre Dame.

Ołowiany sarkofag. Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap