Sri Lanka zakazuje noszenia burek i zamyka szkoły islamskie

0
453
Sri Lanka zapowiedziała wprowadzenie zakazu noszenia burek i innych nakryć głowy przesłaniających twarz. Zdjęcie: pl.freepik.com

Sri Lanka zakazuje noszenia burek i zamyka szkoły islamskie ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”.

Sri Lanka wprowadzi zakaz noszenia burek i zamknie ponad 1000 szkół islamskich w związku z ostatnimi akcjami dotyczącymi mniejszości muzułmańskiej w tym kraju.

Burka to strój noszony przez niektóre muzułmańskie kobiety, który zakrywa całe ciało, w tym twarz, z siateczką na oczach.

Sarath Weerasekera, minister bezpieczeństwa publicznego tego kraju, podpisała w piątek dokument w sprawie zgody rządu na zakaz noszenia burki ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”.

„W naszych początkach muzułmańskie kobiety i dziewczęta nigdy nie nosiły burek” – powiedziała Weerasekera podczas sobotniej konferencji prasowej. „Jest to oznaka ekstremizmu religijnego, który pojawił się niedawno. Zdecydowanie zamierzamy go zakazać”.

Czytaj: 700 muzułmanów w Niemczech modliło się na parkingu IKEA

Noszenie burki w większości buddyjskich narodów zostało tymczasowo zabronione w 2019 r., po serii bombardowań w Niedzielę Wielkanocną, w których zginęło ponad 270 osób, a 500 zostało rannych w kościołach i hotelach.

Do przeprowadzenia ataków przyznała się grupa bojowników Państwa Islamskiego (ISIS). Władze Sri Lanki ostatecznie wytropiły bojowników zamieszanych w planowanie zamachów. Domniemanym mentorem i przywódcą zamachowców okazał się Zahran Hashim – radykalny islamistyczny kapłan, znany władzom i lokalnej społeczności muzułmańskiej.

Później tego samego roku Gotabaya Rajapaksa, najbardziej znany ze stłumienia trwającego od dziesięcioleci powstania na północy kraju jako sekretarz obrony, został wybrany na prezydenta, obiecując rozprawienie się z muzułmańskim ekstremizmem.

Rajapaksa jest oskarżony o powszechne łamanie praw podczas wojny, czemu zaprzecza.

Czytaj: Poznań: Jezioro Maltańskie znów napełnia się wodą

Weerasekera powiedziała, że rząd planuje zakazać ponad 1000 muzułmańskich szkół w Madrasie, które, jak powiedziała, naruszają krajową politykę edukacyjną.

– Nikt nie może otworzyć szkoły i uczyć dzieci tego, czego chce. To musi być zgodne z polityką edukacyjną ustaloną przez rząd. Większość niezarejestrowanych szkół uczy tylko języka arabskiego i Koranu – wyjaśnia minister.

Po zamachach w kwietniu 2019 w kraju wprowadzono czasowy zakaz zakrywania twarzy. Teraz rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu zakazu – tym razem na stałe.

Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobiety:

Źródło: Twitter
  • Hijab (Hidżab) – kwadratowa chusta, zakrywająca włosy, uszy i szyję. Twarz i ramiona pozostają odsłonięte.
  • Chador (Czador) – czarna tkanina w kształcie półkola. Nie ma zapięć ani rękawów i musi być przytrzymywana w trakcie noszenia.
  • Niqab (Nikab) – czarna zasłona na twarz. Odkryte pozostają jedynie oczy. Noszona z abają – długą, obszerną suknią.
  • Burka – pełna zasłona zakrywająca całe ciało, nawet oczy (zakryte siatką).

johannesfloe.com – Art to remember