Sri Lanka zakazuje noszenia burek i zamyka szkoły islamskie ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”.
Sri Lanka wprowadzi zakaz noszenia burek i zamknie ponad 1000 szkół islamskich w związku z ostatnimi akcjami dotyczącymi mniejszości muzułmańskiej w tym kraju.
Burka to strój noszony przez niektóre muzułmańskie kobiety, który zakrywa całe ciało, w tym twarz, z siateczką na oczach.
Sarath Weerasekera, minister bezpieczeństwa publicznego tego kraju, podpisała w piątek dokument w sprawie zgody rządu na zakaz noszenia burki ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”.
„W naszych początkach muzułmańskie kobiety i dziewczęta nigdy nie nosiły burek” – powiedziała Weerasekera podczas sobotniej konferencji prasowej. „Jest to oznaka ekstremizmu religijnego, który pojawił się niedawno. Zdecydowanie zamierzamy go zakazać”.
Czytaj: 700 muzułmanów w Niemczech modliło się na parkingu IKEA
Noszenie burki w większości buddyjskich narodów zostało tymczasowo zabronione w 2019 r., po serii bombardowań w Niedzielę Wielkanocną, w których zginęło ponad 270 osób, a 500 zostało rannych w kościołach i hotelach.
Do przeprowadzenia ataków przyznała się grupa bojowników Państwa Islamskiego (ISIS). Władze Sri Lanki ostatecznie wytropiły bojowników zamieszanych w planowanie zamachów. Domniemanym mentorem i przywódcą zamachowców okazał się Zahran Hashim – radykalny islamistyczny kapłan, znany władzom i lokalnej społeczności muzułmańskiej.
Później tego samego roku Gotabaya Rajapaksa, najbardziej znany ze stłumienia trwającego od dziesięcioleci powstania na północy kraju jako sekretarz obrony, został wybrany na prezydenta, obiecując rozprawienie się z muzułmańskim ekstremizmem.
Rajapaksa jest oskarżony o powszechne łamanie praw podczas wojny, czemu zaprzecza.
Czytaj: Poznań: Jezioro Maltańskie znów napełnia się wodą
Weerasekera powiedziała, że rząd planuje zakazać ponad 1000 muzułmańskich szkół w Madrasie, które, jak powiedziała, naruszają krajową politykę edukacyjną.
– Nikt nie może otworzyć szkoły i uczyć dzieci tego, czego chce. To musi być zgodne z polityką edukacyjną ustaloną przez rząd. Większość niezarejestrowanych szkół uczy tylko języka arabskiego i Koranu – wyjaśnia minister.
Po zamachach w kwietniu 2019 w kraju wprowadzono czasowy zakaz zakrywania twarzy. Teraz rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu zakazu – tym razem na stałe.
Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobiety:
- Hijab (Hidżab) – kwadratowa chusta, zakrywająca włosy, uszy i szyję. Twarz i ramiona pozostają odsłonięte.
- Chador (Czador) – czarna tkanina w kształcie półkola. Nie ma zapięć ani rękawów i musi być przytrzymywana w trakcie noszenia.
- Niqab (Nikab) – czarna zasłona na twarz. Odkryte pozostają jedynie oczy. Noszona z abają – długą, obszerną suknią.
- Burka – pełna zasłona zakrywająca całe ciało, nawet oczy (zakryte siatką).
johannesfloe.com – Art to remember