Stadion Kataru jest w 100% demontowany i wykonany z kontenerów transportowych

0
257
Stadion 974 to pierwszy całkowicie demontowalny stadion w historii mistrzostw świata. Zdjęcie: Twitter

Nazwa stadionu jest również ukłonem w stronę numeru kierunkowego kraju.

Katar ogłosił budowę stadionu, który zostanie rozebrany i złożony w innym miejscu na mundial.

Stadion 974, stadion na 40 000 miejsc, stworzony przez hiszpańskich architektów Fenwick Iribarren Architects i zbudowany z kontenerów transportowych o zmienionym przeznaczeniu i stali modułowej, został ukończony w Doha.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Konstrukcja, wcześniej znana jako Ras Abu Aboud Stadium, będzie pierwszym całkowicie rozbieralnym stadionem w historii mistrzostw świata.

Stadion 974 został zbudowany w Katarze i nosi nazwę krajowego numeru kierunkowego oraz liczby kontenerów oceanicznych, które zostały użyte do jego budowy. Katar okrzyknął Stadion 974 pionierskim przykładem zrównoważonego rozwoju dużych imprez.

Mówi się, że nowy stadion zostanie zbudowany głównie z materiałów pochodzących z recyklingu lub nadających się do recyklingu i zostanie rozebrany i przeniesiony po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 w grudniu, kiedy stadion nie będzie już potrzebny. Odkładając na bok szeroko dyskutowane obawy dotyczące łamania praw człowieka wobec migrujących pracowników budowlanych w Katarze, stadion ma powstać.

Czytaj: Rod Stewart odrzucił ofertę występu w Katarze za milion dolarów

Po ukończeniu, stadion 974 będzie się składał z 974 modułowych kontenerów transportowych, z których wszystkie zostaną zdemontowane po turnieju, czyniąc go pierwszym całkowicie demontowalnym stadionem w historii. Zdjęcie: Twitter

Od dnia otwarcia 21 listopada do finału mistrzostw 18 grudnia 2022 roku na 64 różnych stadionach Mistrzostw Świata, w tym na Stadionie 974, rozegrane zostaną 64 mecze z udziałem 32 drużyn narodowych.

Czytaj: Katar wydał 434 milionów dolarów na budowę Muzeum Narodowego.

Według Bodour Al-Meer, szefowej ds. zrównoważonego rozwoju lokalnego komitetu organizacyjnego w Katarze, Supreme Committee for Delivery & Legacy, naród dąży do osiągnięcia równowagi między rozwojem a środowiskiem.

„Katar jest małym i szybko rozwijającym się krajem, a goszczenie Mistrzostw Świata przyspieszyło nasze krajowe plany rozwojowe” – powiedziała Al-Meer na niedawnej wirtualnej konferencji na temat „regeneracyjnych wydarzeń sportowych”.

„Naszą wizją dla naszego kraju jest harmonia między wzrostem gospodarczym, rozwojem społecznym i ochroną środowiska” – powiedziała. „Część środowiskowa Strategii Zrównoważonego Rozwoju Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze jest doskonale zgodna z naszymi krajowymi celami”.

Stadion 974 w Katarze to pierwsza na świecie przenośna arena piłkarska. Jest wykonany z kontenerów transportowych o zmienionym przeznaczeniu i można go całkowicie zdemontować, przetransportować do innego kraju i złożyć z powrotem jak klocki Lego. Zdjęcie: Twitter

Na ośmiu stadionach mistrzostw świata, w tym na stadionie 974, odbędą się 64 mecze z udziałem 32 drużyn narodowych od dnia otwarcia turnieju 21 listopada do meczu o mistrzostwo 18 grudnia 2022 roku.

Komitet Najwyższy Kataru stwierdził, że Mistrzostwa Świata 2022 będą ostatecznie wydarzeniem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, zgodnie z międzynarodowym organizatorem imprezy FIFA.

Dokument dotyczący polityki zrównoważonego rozwoju kładzie nacisk na redukcję emisji, energooszczędne stadiony, niedrogi transport i przyjazne dla środowiska techniki gospodarowania odpadami. Dodatkowo w dokumencie stwierdzono, że „pozostałe nieuniknione emisje zostaną zrekompensowane”.