Stado 170 żubrów wyłaniające się z Puszczy Białowieskiej

0
353
Żubry. Zdjęcie: IBS PAN w Białowieży/Twitter

Niedawno zauważono stado 170 żubrów wyłaniające się z Puszczy Białowieskiej we wschodniej Polsce. To największe w historii stado żubrów zauważone przez naukowców.

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej we wschodniej Polsce zauważono ogromne stado żubrów, liczące do 170 osobników. Naukowcy twierdzą, że jest to największe skupisko, jakie kiedykolwiek widzieli.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Grupę obserwowali pod koniec grudnia dronem naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, którzy obserwują żubry i badają ich rozród. Opublikowali obraz stada pokazany powyżej.

„Byliśmy zaskoczeni widząc tak dużą liczbę żubrów w jednym miejscu” – powiedział TVP Rafał Kowalczyk, który prowadzi badania żubrów w IBS PAN.

„Monitorujemy stada żubrów w kilku miejscach w Polsce i za granicą, i jak dotąd poprzednie największe stado, liczące 136 osobników, zaobserwowaliśmy tej zimy na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej” – dodał.

„Kiedy na obrzeżach Puszczy Białowieskiej zobaczyliśmy ogromne stado, zastanawialiśmy się, czy dorównuje temu knyszyńskiemu stadu” – kontynuuje Kowalczyk. Zdjęcia wykonane przez drona rozwiały wszelkie wątpliwości.

Uważa się, że stado, które obejmuje 40 cieląt, powstało z połączenia kilku mniejszych grup żubrów obserwowanych na tym obszarze na początku zimy.

Ich połączenie było prawdopodobnie spowodowane nagłym nadejściem zimy, obfitymi opadami śniegu i spadkiem temperatury znacznie poniżej 0°C. W takich warunkach żubry łączą się w większe stada, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Czytaj: Żubr, który posłusznie przechodzi przez przejście dla pieszych

Informacje o ogromnym stadzie nie zostały natychmiast ujawnione przez naukowców, aby uniknąć przyciągania dużej liczby fotografów i innych obserwatorów dzikiej przyrody.

Na żubry polowano aż do wyginięcia na wolności w Polsce i innych częściach Europy na początku XX wieku, zwierzęta te przeżyły tylko w niewoli. Jednak w latach pięćdziesiątych uruchomiono programy mające na celu ich ponowne wprowadzenie do naturalnego środowiska. Polska ma obecnie największą na kontynencie populację tego zwierzęcia.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), populacja żubrów wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat, z około 1800 w 2003 roku do ponad 6200 w 2019 roku. W Europie żyje 47 wolno żyjących stad, głównie w Polsce, Białorusi i Rosji.

„Liczebność żubrów w Puszczy Białowieskiej – i w całej Polsce – systematycznie wzrasta” – zauważa IBS PAN. „Ubiegłej zimy Białowieski Park Narodowy naliczył w puszczy 779 żubrów. Część populacji migruje sezonowo z lasu na tereny otwarte”.

Czytaj: Wybrano imię dla małej żubrzycy z Puszczy Niepołomickiej

Rosnąca liczebność żubrów w Polsce sprawiła, że ponownie stały się one kuszącym celem dla niektórych myśliwych. Raport Greenpeace z 2017 roku wykazał, że myśliwi płacą do 12 000 złotych za zorganizowane polowania na żubry, które mogą odbywać się legalnie, jeśli są częścią odstrzałów ograniczonych.