Stany Zjednoczone zgadzają się pomóc w finansowaniu polskiego planu energetyki jądrowej

0
219
Reaktory SMR mają powstać we Włocławku, w Ostrołęce, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Tarnobrzeskiej SSE, Stawach Monowskich i okolicach Warszawy. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Ambasador USA mówi, że agresja Rosji na Ukrainę wzmocniła potrzebę zwrotu w kierunku bezpiecznej, niezawodnej energii.

Projekt budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód, a umowa o współpracy między polskim gigantem energetycznym ORLEN a dwiema instytucjami finansowymi rządu USA została podpisana w kwietniu tego roku.

CZYTAJ: W Szczecinie zjesz jedną z najlepszych pizz neapolitańskich na świecie!

Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej, odchodząc od dawnej zależności od własnego węgla. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy i rosyjskiego gazu.

Podczas ceremonii w rezydencji ambasadora USA w Warszawie amerykański EXIM Bank podpisał list intencyjny w sprawie udzielenia pożyczki do 3 mld USD, a U.S. International Development Finance Corporation (Korporacja Finansowania Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych) podpisała list intencyjny w sprawie udzielenia pożyczki do 1 mld USD spółce ORLEN Synthos Green Energy na budowę około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Ambasador USA Mark Brzeziński podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę prawie 14 miesięcy temu wzmocniła potrzebę zwrócenia się w stronę bezpiecznych i niezawodnych źródeł energii.

Na późniejszej konferencji prasowej premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, jakim są reaktory SMR, które będą wytwarzać bezemisyjną energię i będą siłą napędową gospodarki na nadchodzące dziesięciolecia.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Messi pojechał do Arabii Saudyjskiej bez zgody zarządu klubu. PSG go ukarało!

Górnictwo węgla jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zapewniając około 80 000 miejsc pracy i dostarczając około 70% energii w kraju, a Morawiecki powiedział, że przemysł będzie nadal gwarantował bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił jednak, że globalne niepokoje klimatyczne i przepisy Unii Europejskiej wzywają do przejścia na odnawialną i czystą energię, którą plan reaktorów jądrowych pomaga przyspieszyć.

Prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek powiedział, że pierwszy w Polsce reaktor BWRX-300 powinien zostać uruchomiony w 2029 roku i będzie drugim na świecie, po uruchomieniu podobnego w Darlington w Kanadzie.

Podkreślił, że „transformacji energetycznej na świecie nie zatrzymamy”, a gigant naftowo-gazowy — w 49,9% należący do państwa polskiego — planuje inwestycje o wartości 75 mld USD.

W lutym polski rząd i amerykańska firma Westinghouse Electric Company podpisały umowę o współpracy przedprojektowej przy pierwszej dużej elektrowni jądrowej w kraju środkowoeuropejskim, wykorzystującej technologię amerykańskiej firmy. Budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 roku, a zasilanie sieci energetycznej powinno rozpocząć się w 2032 roku.